חוזרים לווילה הרנסנסית

מהדורה עברית לספר מ-1949 של רודולף ויטקובר היא תוספת חשובה למדף הספרים האדריכלי

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

על עטיפת הספר "עקרונות הארכיטקטורה בעידן ההומניזם", שפורסם לאחרונה בהוצאת רסלינג (תרגום: רון פוקס), מופיע רישום מדויק להפליא של וילה רנסנסית מהודרת - מופת של סימטריה, קלאסיקה וסגנון. גיבורי הספר, האדריכלים האיטלקים פאלאדיו ואלברטי, אמנם מתו לפני 400 ו-500 שנה אבל עבודתם ממשיכה לרגש ולחדש. הבניינים שלהם, ובפרט הווילות, הם עד היום אתרי עלייה לרגל לחובבי אדריכלות ואמנות.

מחבר הספר, היסטוריון האמנות רודולף ויטקובר, הקדיש את חייו לחקר אדריכלות הרנסנס וקשר אותה עם עולמם של ההוגים ההומניסטים של התקופה, ודרכם למסורת של הפילוסופיה המערבית בכלל. "גישתו הפרשנית מוציאה את הדיון מהתחום הטכני, כביכול, ומעגנת אותו בתולדות המחשבה בכלל", כותב פוקס בהקדמה למהדורה העברית. "הפרשנות של ויטקובר הצליחה לגעת מתוך תובנה בהיגיון הבסיסי של מלאכת התכנון, ועל כן היה בה כדי להשפיע ישירות ובעקיפין על השיחה והמעשה בארכיטקטורה".

ויטקובר (1901-1971) נולד בברלין, למד במשך תקופה ארוכה ברומא ולאחר מכן לימד וחקר באוניברסיטת קלן, בקולג' האוניברסיטאי של לונדון ולבסוף באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. הוא פירסם את מחקריו באנגלית בסגנון קולח ובהיר וזכה לפרסום רב. הקהל בישראל מכיר את פועלו של אחיו, ורנר-יוסף ויטקובר, שעלה לארץ ובנה בניינים רבים, בפרט באוניברסיטת תל אביב (כולל גיבוש תוכנית האב שלה). המהדורה העברית של הספר, שפורסם לראשונה ב-1949, היא תוספת חשובה למדף הספרים האדריכלי בעברית, שסובל מחסרים אדירים. הניתוח המרתק שמוצג בו יעניין גם את מי שאינו מתעניין במיוחד בתקופת הרנסנס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ