"בת הגדוד" באופרה הישראלית: השקמיסטית והמרקיזה געפילטעפיש

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

זוהי אופרה שנכתבה כדי למצוא חן בעיני הקהל, ויש בה עלילה אווילית כמיטב מסורת האופרות, האופרטות ומחזות הזמר שנועדו לשמש תירוץ לאתגרים מוזיקליים לזמרים (לא התחום שלי).

כיוון שבצרפת ב-1840 לא היה גיוס חובה לבנות כמו בצה"ל, כדי שתהיה זמרת על הבמה עם קבוצת חיילים, היא תהיה תינוקת שנמצאה בשדה קרב שהופכים אותה ל"בת הגדוד". אבל מה יכולה אשה לעשות בין חיילים? להגיש קפה ומשקאות. לכן בתרגום בכתוביות היא "שקמיסטית".

ההפקה של האופרה של בולוניה, שנראית כאילו עוצבה על ידי המרקיזה ברקנפלד - דמות באופרה, האמא האמיתית של בת הגדוד, שמאמצת אותה בתחפושת של דודתה, ומנסה להכניס אותה למה שהיא חושבת לחברה גבוהה (מבוצעת במשחק מוגזם וגס במיוחד של מוניקה מינרלי) - הגדוד הוא חיילים אמריקאים באירופה במחצית המאה העשרים, ומדי חיילת אמריקאית מאוד לא מחמיאים לאירידה מרטינז, שמשחקת את מארי. אזרח מקומי מתאהב בה (רוברט מקפירסון, כמסורת הטנורים שמנמן ונמוך) ומתגייס כדי שתסכים להתחתן אתו (בארץ הוא היה מתגייס כי אחרת היו מנדים אותו כמשתמט. התפאורה של הפונדק בו מתרחשת המערכה הראשונה מוזרה מאוד, ונראה שהחיילים גרים במרתף מתחת לדלפק הבר. אבל כאמור, המרקיזה חוטפת את חיילת המחמד של הגדוד האמריקאי, ומנסה ללמד אותה נימוסים והליכות בטירתה. כאן הבמאי החליט בכל מחיר להתחבב על הקהל המקומי, ולכן המרקיזה שרה "כלניות", האורחים בנשף שלה מוצגים כדוכס ודוכסית קרם ברולה, הרוזן טירמיסו, והמרקיז והמרקיזה געפילטעפיש. כשהמרקיזה ברקנפלד (אפשר היה לשנות את שמה לגלנט, וזה היה עוד יותר מצחיק) מגלה שהגדוד פולש לה לטירה, היא מכריזה "אני מתה". יכול להיות שהביצוע המוזיקלי הציל את הבידור הזה שנעשה ביד כבדה ובטעם רע, אבל כל מבקר וזבש"ו (זה מהתרגום בכתוביות).

בכורה ל"בת הגדוד". אופרה של דוניצטי, המועלית לראשונה באופרה הישראלית. במאי: אמיליו סאחי. עוזר במאי: ניב הופמן. מנצח: אלברטו זאדה. בתפקידים הראשיים: אירידה מרטינס, רוברט מקפירסון, ולדימיר בראון. מנגנת: התזמורת הסימפונית ראשל"צ. המשכן לאמנויות הבמה בת"א

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ