הרהורים על שריפת סניף איקאה בנתניה

הסניף הנתנייתי היה התואם האדריכלי של האריזה השטוחה שעשתה את איקאה למה שהיא. מחשבות אחרי השריפה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

לשמע הידיעה על השריפה בסניף איקאה בנתניה לא יכולתי לכבוש רגע קצר אחד ובלתי נשלט של שמחה לאידו של ענק הצריכה הלוחש ולראות בה סימן משמים. אפילו נעמי קליין לא היתה יכולה להעלות בדעתה סוף סמלי יותר מזה לסניף של מעוז תעשיית המותגים הבינלאומי, שלוחה של ספינת הדגל של הכלכלה הגלובלית. מצד אחר, השריפה עירערה באחת את האמון בעולם אירופי מתוקן שקרס מול "כשל טכני", אחרי שהפקיד את מערך הכיבוי בידי הילידים המקומיים. מנגד, אם גם לשוודים זה קרה, יש פה בהחלט מקום לחצי נחמה.

בו בזמן, לא היה מנוס ממחשבה שאין כאן מקום לשום שמחה או חצי נחמה. בשביל הענק השוודי השריפה היא רק מכה קלה בכנף, אבל את המחיר האמיתי ישלמו העובדים שייזרקו לשוק האבטלה ויגלו, כפי שקליין הזהירה בספרה "נו לוגו", שמקום העבודה הוא לא בית ואיש איש לנפשו. באותה נשימה חשבתי לעצמי שלמזלי עוד הספקתי, כמה ימים בלבד לפני השריפה, לרכוש פריט נחשק - טוב, לא נחשק אלא סתם נחוץ בקושי - שבאורח פלא לא אזל מהמלאי או "יצא מהמגוון", כמו שקורה לעתים קרובות כשכבר צריך משהו באיקאה ולא סתם ממלאים את העגלה בעוד חפץ נטול תועלת רק כי הוא כל כך זול, ועל זה נבנית תורת השיווק כולה.

היחס לאיקאה הוא דו-ערכי לא רק עקב השריפה. עשור אחד בלבד מאז שחדרה לחיינו כבר אי אפשר בלעדיה ואי אפשר אתה, וכל מה שנותר הוא ללכת עם אבל להגיד בלי. כמה מחבריו הטובים של כל אחד קונים שם - אבל כשנפגשים במקרה הם נשבעים שזאת ממש הפעם היחידה ואיך זה שבדיוק תפסו אותם. איקאה היא מסממניה הבוטים של תרבות הקניונים, ובהיבטים רבים עומדת בשורה אחת עם מקדונלדס, שגם אתו ובלעדיו אי אפשר. אבל באורח פלא ובניגוד לענק ההמבורגרים, היא השכילה לשמור על תדמית חיובית וצחה יותר ולהצטייר אפילו כאקולוגית. בישראל לא ספרו לה אפילו את תמיכתו בעבר של מייסדה בארגון שוודי פרו-נאצי.

איקאה מממשת הלכה למעשה את חזון המודרניזם והבאוהאוס של עיצוב מתועש, טוב ונאה לכל פועל. אם מוצרי הבאוהאוס נותרו פריטים לעשירים בלבד, הרי איקאה ודומיה הפיצו את הבשורה במיליוני עותקים ובמחיר שווה לכל נפש (יחסית, גם איקאה היא לא לבעלי שכר מינימום). מצד אחר, איפה מגע הקסם של הבאוהאוס ואיפה איקאה המשתרכת מאחור, תמיד על יד ואף פעם לא הדבר עצמו. ומצד שלישי, מוטב מוצר איקאי סתמי מכל פריט עיצוב ישראלי עכשווי, תמיד מקורי לשווא, במחיר עתק ולא נכנס לשום סלון בדירת קבלנים נורמלית.

כמבנה, הסניף הנתנייתי היה התואם האדריכלי של האריזה השטוחה שעשתה את איקאה למה שהיא. אמנם לבניין יש נפח משלו אבל תמיד היה נדמה שאפשר להכניס אותו לקרטון ולהעמיס על הרכב ולהפליג למחוזות חדשים. אמנם השריפה הוכיחה שזה היה רק דמיון שווא, אבל אולי פשוט לא הצליחו לקפל אותו בזמן. כך או כך, מדובר בבניין שעושה את העבודה שלו כמו שצריך, שזה לא מעט בעולם האדריכלות בישראל, ואין לו יומרות אדריכליות מרקיעות שחקים, וזה רק לטובתו.

הבניין תוכנן בפועל על ידי משרד אדריכלים ישראלי (מן-שנער) והותאם לתנאים מקומיים, אבל רואים עליו שהשוודים פקחו עין ועמדו עם יד חזקה על הדופק. מצד אחר, היעילות בו מגויסת עד המטר האחרון לתגבור הצריכה ולהסרת כל מכשול בלתי צפוי בדרך הבלתי נמנעת אל הקופה הרושמת. עם כל הטרגיות שבדבר, שריפות הן גם מנוף להתחדשות ולצמחייה מחודשת. כך היה לפני מאות שנים בלונדון ובשיקגו וכך ביערות הכרמל. אבל איזו התחדשות מחכה לנו אם על חורבותיה של איקאה תקום עוד איקאה. אבל בינתיים אפשר להתנחם בסניף הנוסף בראשון לציון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ