מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

אריק סאטי

ארטה, שני, 20:15

האמנות היא היפה בשקרים, אמר קלוד דביסי, "ויש לשאוף ולשמר אותה ככזאת, כשקר, פן תיהפך לדבר שימושי, עצוב כמו בית חרושת". ויפי השקר השתקף ביצירותיו, ששמותיהן - כמו השיחה בין הרוח לגלים, גנים בגשם, השתקפויות במים או לילה בגרנדה - העידו על ההבעה הרומנטית המיוחדת שלו, על אף גישתו החדשנית. אריק סאטי (1866-1925), מלחין צרפתי שלא הצליח בלימודי המוסיקה האקדמיים, כפר באימפרסיוניזם הרומנטי של בן ארצו דביסי, וביקש דרך שונה לגמרי. הוא העדיף אירוניה ולשון המעטה על פני אקספרסיביות, ופשטות בהירה על פני עושר וגודש צלילי. הוא חתר לאובייקטיביות במקום להבעה עצמית, נקט הומור דק ואלגנטיות, אבסורד ושנינות; ונותר צנוע, כמעט אנונימי. מי שהכתיר אותו כמלה האחרונה במוסיקה הצרפתית היה בן ארצו המשורר ז'אן קוקטו: "סאטי הוא מופת לתעוזה הגדולה ביותר האפשרית בימינו - הפשטות", כתב קוקטו, שיצא נגד התרבות המוסיקלית שמתוכה ועליה צמח סאטי: "הערפל הוואגנרי", "האובך נוסח דביסי", ו"המיסטיקה התיאטרלית נוסח סטרווינסקי". לדידו סימל סאטי את ההשתחררות מכל אלה.

בקונצרט זה, שצולם ב"עיר המוסיקה" בפאריס, תובא מוסיקה שכתב סאטי בשיתוף קוקטו ופיקאסו, הבלט "פאראד" ("תהלוכה"). גם ינוגנו פרקי "גנוסיין" שהלחין ברוח עתיקה לפסנתר, פסקול של "Entracte" - הסרט האוונגרדי המוקדם שביים רנה קלר, יצירות לפסנתר בארבע ידיים, ופרקים מ"שלושה קטעים בצורת אגס". ג'ז ומוסיקת קרקס, הרמוניה מודאלית, שירים פופולריים קלים, סטטיות ארכאית, רעשים מכניים של יריות אקדח וטרטור מכונות כתיבה - כל אלה שימשו את סאטי באמנותו, שלעתים השיקה לסוריאליזם.

עוד המלצות

יוג'ה ואנג

מצו, שישי, 21:30

רסיטל בפריים-טיים - צריך להיות פסנתרנית מיוחדת כדי לקבל שעה כה יקרת ערך, והסינית ילידת בייג'ין (1997) יוג'ה ואנג נחשבת לכזאת. שעה וחצי אפשר יהיה לראות ולשמוע רק אותה מפסטיבל ורבייה האחרון, בתוכנית מיוחדת גם היא: עיבודים רבים, למשל מאת ליסט לשירי שוברט ושלה עצמה לקטע מ"אורפיאו ואאורידיקה" של גלוק, וגם אטיודים סימפוניים של שומאן, ואלס של שופן, והפתעות רבות. אחר כך (23:00) היא כבר תנגן כסולנית עם תזמורת - תזמורת הפסטיבל בניצוח מי שנהפך לאגדה בחייו, שארל דיטואה - בקונצ'רטו השני של פרוקופייב. עמוק לתוך הלילה תושמע מוסיקה מהפסטיבל, בתוכה גם הסרנדה לכינור, קרן יער ומיתרים של בריטן.

יוליוס קיסר

מצו, שבת, 21:30

כיף גדול: האופרה "ג'וליו צ'זרה" של הנדל, שאוצרותיה המלודיים נובעים בלי הפסק כיהלומים, בניצוח מוסיקאית רבגונית שהתמחתה בסגנון: עמנואל היים. יש גם כוכבת גדולה בצוות, הסופרן נטלי סה כקליאופטרה, בהפקה שרק בצרפת אפשר להעלות כמוה.

לומדים עם סקוט רוס

ארטה, ראשון, 12:05

שיעור בצ'מבלו עם הצ'מבלן האמריקאי סקוט רוס, שמת מאיידס ב-1989 והוא בן 38 - נגן ייחודי, נווד, חוקר טבע ומוסיקה, שהקליט פרויקטים מונומנטליים כמו כל 555 הסונטות של סקרלטי ב-34 דיסקים ובאלפי טייקים, ואת כל היצירות לצ'מבלו של קופרן - אבל אהב גם את שופן.

אפשר גם

* לילה צרפתי. "מות אופליה" של ברליוז, "שירי מדגסקר" של ראוול, ואלס של דביסי ושירים של גונו ופולנק בלילה קולי צרפתי יפה זה ("אמנות השיר", קול המוסיקה, שישי, 23:00).

* הרקוויאם של פורה. משכימי קום ייהנו מהביצוע הזה לרקוויאם של פורה בפאריס באביב האחרון, עם תזמורת בכלי התקופה בניצוח עמנואל קריווין והמקהלה הקאמרית "Les Elements" (ארטה, רביעי, 07:00).

* שעה עם ראמו. ג'ורדי סאוואל, מקונצרט בארמון ורסאי, מנצח על מוסיקה כלית של ראמו ובה סוויטות מאופרות שלו (מצו, שני, 21:30).

* רסיטל היסטורי. אלקסיס וייסנברג, פסנתרן עבר בינלאומי. בתוכניתו קטעים מ"פטרושקה" של סטרווינסקי, אטיוד ונוקטורן של שופן, ויצירות של פרוקופייב, רחמנינוב וסקריאבין (מצו, שני, 23:50).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ