שרת התרבות לימור לבנת: סיוע לתיאטרון הבימה תמורת תוכנית הבראה

שרת התרבות דורשת מהתיאטרון תוכנית הבראה כוללת, צמצום הוצאות תפעוליות ומינוי הנהלה קבועה כתנאי לסיוע הכספי

ציפי שוחט
ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ציפי שוחט
ציפי שוחט

בעקבות משבר תיאטרון הבימה, הדורש 60 מיליון שקלים לפתרונו, זימנה אתמול שרת התרבות לימור לבנת את נציגי משרד האוצר, נציגי חבר הנאמנים של התיאטרון והנהלת משרדה, לדיון בתנאים להמשך הסיוע. כידוע, להבימה יש גירעון מצטבר של יותר מ-40 מיליון שקלים המקשה על תפקודו, וזאת בשעה שלתיאטרון יש הוצאות נוספות בסך מיליונים, הכרוכות בהפעלת התיאטרון מחדש לאחר השיפוץ הגדול שעבר.

בפגישה שהתקיימה במשרד התרבות בנוכחות השרה, מנכ"לית המשרד אורלי פרומן, היועצת המשפטית הדס פרבר, נציג האוצר ראובן קוגן, יו"ר מועצת הנאמנים של הבימה דוד בועז ואחרים, הצהירה לבנת על מחויבותה לסייע להבימה ואולם היא הציבה רשימת דרישות לא פשוטה כתנאי לסיוע, כדי "למנוע הישנותם של הכשלים שהובילו למצוקתו הכלכלית של התיאטרון הלאומי", כפי שהודיעה לנוכחים. ברשימת הדרישות: הכנת תכנית הבראה כוללת, מינוי חשב מלווה לתכנית ההבראה, הפחתות שכר, צמצום הוצאות תפעוליות של התיאטרון, הצגת הסדר חובות עם הנושים, הצגת תכנית להגדלת הכנסות התיאטרון, דרישה להצגת איזון תקציבי כולל ומינוי הנהלה קבועה, שכן מנהלי הבימה כיום עובדים במינוי זמני.

על אף דרישתה של לבנת לתהליך עבודה מואץ כדי להביא לסיום המשבר, נראה כי דרוש זמן רב כדי למלא אחר כל הדרישות. יצוין בנוסף, כי במקביל להצהרתה לסייע להבימה, הודיעה לבנת כי "כולם היו בניי ואני מחויבת לתפקודם המיטבי של כל מוסדות התרבות שנמצאים בקשיים". מקור במשרד התרבות הסביר, כי דברים אלה מכוונים לכך שהבימה לא ייהנה מיחס מיוחד או תמיכה תקציבית מיוחדת כפי שדורשים נציגי התיאטרון בנימוק שהוא תיאטרון לאומי, אלא בסיוע שיהיה שוויוני על פי הקריטריונים כמו למוסדות האחרים הנמצאים במצוקה תקציבית. במלים אחרות, מדובר בסיוע נמוך בהרבה מהדרישה המקורית של 60 מיליון שקלים. יו"ר מועצת הנאמנים של הבימה, דוד בועז, אמר בתגובה כי "הייתה שיחה של יישור הדורים ומבחינה זו השיחה הייתה מוצלחת. לגבי התכנים אני מוצא לנכון שלא להגיב, כדי לשמור על דיונים שקטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ