מת האדריכל יצחק ישר, מתכנן דיזנגוף סנטר

יצחק ישר תכנן יחד עם עליזה טולדו את מרכז הקניות, ועם דן איתן את מוזיאון ת"א לאמנות ובניין מקסיקו באוניברסיטת תל אביב

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

האדריכל יצחק ישר מת אתמול בגיל 91 בביתו שבתל אביב. הלווייתו תתקיים מחר ב-13:00 בבית העלמין קרית שאול.

ישר היה חלק מדור הביניים של האדריכלות הישראלית והיה מעורב בשורה ארוכה של פרויקטים בישראל, באפריקה ובאיראן, בין שנות החמישים לסוף שנות השבעים. ישר תכנן יחד עם שותפו לשעבר, האדריכל דן איתן, בין השאר את מוזיאון תל אביב לאמנות (1964), הקריה למחקר גרעיני בדימונה (1963) ובניין מקסיקו, של הפקולטה לאמנויות, באוניברסיטת תל אביב (1967). בזכות הישגיו זכה בפרס רכטר ובפרס רוקח.

ישר נולד במוסקווה ב-1920 ועלה עם משפחתו ארצה בגיל ארבע. הוא נרשם ללימודי אדריכלות בטכניון אולם כעבור שנה קטעה מלחמת העולם השנייה את תוכניותיו. הוא התגייס לצבא הבריטי ורק לאחר המלחמה שב והשלים את לימודיו. בתחילת דרכו המקצועית עבד במשרדו של דב כרמי וב-1959 פרש והקים משרד עצמאי יחד עם דן איתן. הצמד זכה בתחרויות רבות, דוגמת התחרות לתכנון מוזיאון תל אביב, שהעניקו לו פרסום רב.

השניים היו בין האדריכלים הישראלים הראשונים שפעלו בשליחות ישראל בחו"ל, ותכננו יחד שכונת מגורים עבור פקידי ממשלה בחוף השנהב. ב-1965 התפרקה השותפות וישר הקים משרד עצמאי. בשנים שלאחר מכן התמקד בתכנון שכונות ושיכונים והיה אחראי לתכנונם של "מגדלי דוד" שנחשבים למגדלי היוקרה הראשונים בתל אביב. בסוף שנות השבעים תכנן את מרכז הקניות דיזנגוף סנטר בשותפות עם האדריכלית עליזה טולדו, וב-1986 הצטרף אליו למשרד בנו אבנר.

השפה האדריכלית של ישר התבססה על הרעיונות והאסתטיקה של המודרניזם. "הוא אמר לי פעם שכאשר היה מקבל עבודה חדשה הוא היה פותח ספר של לה-קורבוזיה ומחפש בפרויקטים שם בשביל תשובה", מספר הבן אבנר. "הוא התפתח מעט במשך השנים אבל נותר נאמן לאמת הצורנית שלו". "יצחק היה אדריכל מצוין, איש אינטליגנטי מאוד. שובב אבל בעל ערכים", מוסיף דן איתן. "היתה לו תרומה גדולה בשינוי תפישת המגורים בישראל דרך הפרויקטים שלו, של בנייה רוויה ושל מגדלים". לדבריו, שנות השישים היו שנים פוריות במיוחד בעבודתו של ישר ובאדריכלות הישראלית בכלל. "היתה איזו רוח של שותפות והיתה הרגשה שאנחנו יוצרים משהו מיוחד".

יצחק ישר המשיך לעבוד באופן קבוע עד גיל 75. המשרד שהקים מנוהל כיום על ידי בנו ומתמקד במגדלים ואדריכלות מסחרית בארץ ובעולם. הוא היה נשוי שלוש פעמים, בין השאר לשחקנית חנה מרון (שהתחתנה מאוחר יותר עם האדריכל יעקב רכטר) ולזמרת רמה סמסונוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ