ניר חסון
ניר חסון

מדיניות חדשה של קרן ירושלים: תממן מוסדות תרבות בתנאי שעובדיהם מתגוררים בבירה. קרן ירושלים, שהוקמה על ידי טדי קולק לפני למעלה מ-40 שנה, הפכה עם השנים לאחד הגופים המשפיעים והחשובים בתרבות בירושלים. מחלקת התרבות והאמנות של הקרן מסייעת במימון קבוצות תיאטרון, קבוצות מחול, בתי ספר לאמנות ולמוזיקה, פסטיבלים ועוד. התקציב השנתי של המחלקה עומד על כ-8 מיליוני שקלים.

השנה הוחלט בקרן להתייחס לקריטריון מקום המגורים של העובדים והאמנים כשיקול מרכזי בהחלטה אם לתמוך בקבוצה או פרויקט. בקרן מסבירים כי אחת הבעיות של ירושלים היא שיש בה תשתית רחבה של בתי ספר לאמנות, משחק ומוזיקה, כמו האקדמיה בצלאל, בית הספר לקולנוע סם שפיגל, האקדמיה למוזיקה ומחול, בית הספר לצילום מוסררה, בית הספר למוזיקה מהמזרח ועוד. הבעיה מתחילה לאחר סיום הלימודים, כאשר בשלב חיפוש העבודה עוזבים בוגרי המוסדות הללו את ירושלים לטובת מעבר לתל אביב. לאחרונה גילו בקרן כי בחלק מהמקרים ניתן מימון לגופים שרוב עובדיהם כלל לא מתגוררים בעיר. "החלטנו לשים על שאלת המגורים דגש יתר בעקבות ההגירה השלילית מהעיר", אומר איל שר, מנהל מחלקת התרבות והאמנות של קרן ירושלים, "יש למוסדות בירושלים כמה מאות בוגרים מדי שנה, והשאלה היא מה יש לעיר להציע להם מבחינת ההתרחשות התרבותית והאופק התעסוקתי. ההחלטה נועדה לתת תמריץ ותמיכה למי שבחר להישאר בבירה".

שר מדגיש כי אין כוונה להפסיק ולממן מוסדות שעובדיהם לא חיים בירושלים. "לא נפסיק דיאלוג יצירתי עם שאר העולם, אבל יש בהחלט מסר מאוד ברור שהקרן רוצה לטפח את התרבות בעיר. זה לא פטריוטיזם, זו הסתכלות על בעיה וניסיון לפתור אותה", אומר שר.

ההחלטה נוגעת גם למנהלי מוסדות התרבות. כך למשל, המנהל החדש של תיאטרון החאן, דני וייס, התבקש להעתיק את מגוריו לעיר בתוך כחצי שנה. עם זאת, רוב שחקני החאן, שנחשב למעין תיאטרון עירוני בירושלים, ממשיכים להתגורר בתל אביב, כמו גם המנהל האמנותי מיקי גורביץ, ואף חלק מהחזרות נעשות בתל אביב.

המדיניות החדשה תופעל גם ביחס לסדרת מופעים בשם "משהו אחר", שתימשך חודש וחצי החל מתחילת מארס במרכז ג'ראר בכר. בסדרה יופיעו למעלה מעשר להקות מחול ותיאטרון צעירות. בחירת הלהקות על ידי קרן ירושלים, שמממנת את הסדרה, נעשתה בין היתר על פי הקריטריון של מקום מגוריהם של השחקנים והרקדנים. כמה להקות לא יופיעו בסדרה בשל סעיף זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ