מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

מנהלת מוסיקלית בפאריס ואלג'יריה

מצו, שני, 21:30; ארטה, שני, 23:25

זאהייה זיואני, ילידת 1978, היא צעירת המנצחות בצרפת היום. היא נולדה להורים אלג'יראים, ובקונסרבטוריון סאיין - ליד פאריס - שהיא מנהלת, היא הקימה תזמורת סימפונית, "דיוורטימנטו" שמה, ובה הצ'לנית המובילה היא אחותה פאטומה. לאחרונה היא חזרה למקורות התרבותיים שלה, וכבר שלוש שנים מנהלת את התזמורת הסימפונית של אלג'יריה. בקונצרט שצולם לפני כמה ימים ב"עיר המוסיקה" בפאריס ומשודר במצו ניצחה זיואני על התזמורת הצרפתית שלה בקונצרט שכולו מלחינים צרפתים: שאברייה, לאלו, דיקא וסן סאנס. מצו מגדיר את התזמורת במורכבת מנגנים שבאים מה"באנלייה" - "הפרוורים" - מאזורים נחשבים כהגדרת המדריך "קשים".

כנראה מתוך צירוף מקרים מפגיש גם ארטה, באותו הערב, את צופיו עם המנצחת הצעירה. במסע אל שני צדיו של הים התיכון עוקב הסרט הזה, בבימויה של ואלרי ברגאיין, אחרי המנצחת - בראיונות שבהם היא משוחחת על שאלות של זהות - כמעט בהתייחסות ישירה אל החלק הראשון של הערב, בערוץ המתחרה, ולרפרטואר שבחרה לקונצרט שלה במעוז צרפתי כה מובהק כמו "עיר המוסיקה". עוד עולים בראיון שאלות של מורשת, דיעות קדומות ותקוות; וכן עבודתה של המנצחת בקוצרטים ובחזרות.

עוד המלצות

הרסיטל האגדי

מצו, שבת, 23:5

מסע אל העבר הרחוק, אל ארתור רובינשטיין במוסקווה שלפני חצי מאה כמעט, ולרסיטל שלו שם ב-1964. רובינשטיין שהיה אז בן 77 ניגן יצירות של שופן ובהן הוואלס בלה מינור ואמפרומפטו בסול במול מינור; קטעים מתוך "קטעי פנטזיה" של ומאן; וגם פרלוד של דביסי וקטע של וילה לובוס - במה שנהפך לחלק מהיהסטוריה המוסיקלית הרוסית.

בולז מנצח

מצו, רביעי, 21:30

לילה שלם עם פייר בולז נגמר בשתי יצירות שכאילו הולחנו במיוחד בשבילו, ובשביל הכישרון שלו לביטוי של קצביות וצבעוניות המוסיקה: "קונצ'רטו לתזמורת" של בלה ברטוק, שכולו חגיגת התיזמור והצבע (עם תזמורת ברלין מ-2000); ו"ציפור האש", הסוויטה לבלט של סטרווינסקי (זתמורת פאריס, 2009). החלק שיפתח את הערב הוא הכי מעניין שלו, ברפרטואר שנשמע לא פחות מרהיב בניצוחו של בולז: הפתיחה ל"טריסטאן ואיזולדה" של ואגנר, הקונצ'רטו לכינור של ברג עם הסולנית אקיקו סואניי, ו"פלאס ומליסנד" של שנברג.

פורה: הרקוויאם

ארטה, ראשון, 10:40

הפרדוקס של האמנות, היותה מענגת ויפה כל כך למרות הטראגיות שהיא מבטאת, מתגלה באחד הלהיטים הקלאסיים הגדולים בכל הזמנים: הרקוויאם של פורה. אבל רומנטי יותר מזה קשה למצוא - כאן בביצוע הנגנים הקאמריים הפילהרמוניים מצרפת, בכלים אותנטיים ובניצוח עמנואל קריווין, בליוי מקהלה וסולנים.

דיוקן: לאון פליישר

ארטה, ראשון, 11:25

מפגש עם הפסנתרן האמריקאי שתמיד היה אאוטסיידר והלך בדרכו המיוחדת. לאון פליישר האמריקאי, שהוא גם אינטלקטואל מובהק והוגה בתחום המוסיקה, וגם מורה מבוקש שמקבל רק תלמידים ספורים, ינגן כאן יצירות לשתי ידיים מאת באך, שופן, דביסי ושוברט: "שתי ידיים", כי במשך 30 שנה סבל פליישר מליקוי מסתורי בידו הימנית והתמחה אך ורק ברפרטואר היצירות ליד שמאת, עד לשנת 2002 שבה יצא הדיסק שלו "שתי ידיים" שהעיד על החלמתו.

שיעור עם הרמן באומן

ארטה, ראשון, 12:10

נגן הקרן הגרמני, שהיה למופת סולני של המוסיקה הקלאסית לקרן יער, החל לאורך השנים להתעניין בכלים עתיקים יותר, ולבסוף התמחה בקרן יער קדומה, שלא צויידה במנענעים ואת הבדלי הגובה בין הצלילים אפשר היה להפיק ממנה רק באמצעות טכניקת ההפקה של הצליל באמצעות השפתיים ועוצמת הנשיפה, וכף היד שבתוך הפעמון.

אפשר גם

* דומינגו שר. מעלים כמעט באוב את האופרה הנשכחת "סיראנו דה ברז'רק" של מלחין נשכח, פרנקו אלפנו, שנודע בעיקר כמי שהשלים את "טורנדוט"? של פוצ'יני - בזכות הסולן פלסידו דומינגו (מצו, שבת, 21:30).

* סאלומה. הפקה לאופרה ההיסטרית במקצת של ריכרד שטראוס, על פי המחזה רומנטי של אוסקר ויילד - על אודות זוועות הדם והארוטיקה בממלכת הורדוס. עם נדיה מיכאל, בניצוח פיליפ ז'ורדן (מצו, שלישי, 21:30).

* שרים בפרינסנחראכט. פסטיבל המוסיקה על גדות התעלה הכי יפה באמסטרדם אירח ב-2009 את הסופרן הצעירה (ילידת 1979) דניאל ניס, באריות מאופרות של מוצרט והנדל, ועוד (מצו, שלישי, 23:30).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ