האם אפשר ליצור גאונים?

ד"ר מייקל מוזלי מנסה לבחון בתוכנית "נראה אותך", שתשודר הערב בערוץ 8, מהי אינטליגנציה

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

מייקל מוזלי, רופא בהכשרתו, מנסה לבחון בתוכנית "נראה אותך", שתשודר הערב בערוץ 8, מהי אינטליגנציה: האם זו תכונה מולדת או שמא אפשר ליצור גאונים בעזרת אימון? השאלה הנלווית לצפייה בתוכנית כזאת היא אם צפייה בטלוויזיה יכולה להחכים ואם לומדים משהו מהתוכנית הזאת. המסקנה הפרטית היא לא וכן, בהתאמה.

בתחילת התוכנית מוזלי נוסע לכנס של אגודת מחוננים באיטליה, אלא שהוא עושה זאת בעזרת ג'י-פי-אס - אחד מהמכשירים המטפשים, שמאפשרים למוח לנוח בזמן שהם עובדים בשבילו. כאשר הוא מגיע לבסוף למקום, הוא מבקש לברר מהי מנת המשכל של המשתתפים. אלה לא רוצים לגלות זאת.

בפעם האחרונה שהמנחה הבריטי של התוכנית הזאת של הבי-בי-סי עשה מבחן לקבוע את מנת המשכל שלו, הוא קיבל 134. כדי להיחשב למחונן צריך להשיג 148 והוא קבע לעצמו יעד להיבחן בעוד כמה שבועות לאחר תחילת ההפקה ובינתיים בוחן את הדרכים לפתח את היכולת המוחית שלו. ישנה תעשייה שלמה שמבטיחה תוצאות. בשלב ראשון הוא נעזר בבן פרידמור, בריטי בעל מנת משכל של 159, שיודע ללמוד קלפים על פה בתוך 26 שניות. הביקור בבית של פרידמור מגלה כי מנת המשכל הגבוהה לא הועילה לו בהקמת משפחה, מציאת עבודה וניהול בית תקין.

מבריטניה נוסע מוזלי לפגוש באדם החכם ביותר באמריקה. זה אינו ביל גייטס, אלא איש אלמוני ששמו כריס החי בחווה ועבד ב-20 השנים האחרונות כשומר כניסה במועדוני לילה. מוזלי פוגש את האיש, שלו מנת משכל של 200 בדיוק, "כשהוא מתכונן לגרוף חרא של סוסים". כריס גדל במשפחה ענייה, דיבר במשפטים כבר כשהיה בן חצי שנה ולימד את עצמו לקרוא כשהיה בן שנתיים. אביו החורג התעלל בו.

הגאונים שמוזלי פוגש בהם הם גאונים לא ממומשים או מוזרים. הוא מסיק שיש עוד דרכים למדוד אינטליגנציה ועוד סוגים של אינטליגנציה. מומחה מבוסטון השולח אותו לשלושה מבחני אינטליגנציה משלו - הכוללים כתיבת כתובית מצחיקה לקריקטורה - גם משתף בעצה, אולי קצת טאוטולוגית: כדי להגביר את האינטליגנציה, צריך להשתמש בה.

"נראה אותך". ערוץ 8, 19:05

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ