תזמורת נתניה - הקאמרית הקיבוצית | חוצה גבולות סגנוניים

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

באך ודאי היה אוהב את העיבוד שעשה רישאר גליאנו לקונצ'רטו שלו בפה מינור לצ'מבלו. אפשר לדמיין את המלחין הגרמני הבארוקי, שהתקין כל כך הרבה עיבודים ליצירותיו, ובעצמו העביר אותן ממדיום למדיום, מקול לכלי, מהקשר דתי לחילוני, ומסולו לאנסמבל, מקשיב לאקורדיון (שהומצא אחר זמנו) מנגן את תפקיד הצ'מבלו בקונצ'רטו, ושומע בו הדים מוכרים - לפעמים עוגב, בגלל הדמיון בין הכלים ששניהם מצוידים במקלדת ומופעלים על ידי זרם אוויר; לפעמים כינור, כשהצלילים העיליים מתנגשים ויוצרים אפקט של כלי קשת גבוה; ואפילו צ'מבלו, בזכות טכניקת הנגינה של הסולן, שניטרלה את הכלי מהעממיות שלו מצד אחד ומהשני מהסנטימנטליות. רק יד שמאל קלקלה קצת את השורה, כי היא פשוט היתה אקורדיון לשמו, והזכירה מדי פעם באיזה עולם מוסיקלי לא בארוקי ולא באכי אנחנו נמצאים.

נדמה שהיום רק התזמורת הקיבוצית מסוגלת להזמין אמן כמו גליאנו לקונצרטים שלה. המנהל המוסיקלי והמייסד שלה, ירון גוטפריד, ממשיך באידיאל הרפרטוארי שהנהיג וחוצה קווים סגנוניים, מביא עולמות שונים אל אולם הקונצרטים, צלילים שונים מכל קצוות העולם, ומערב אותם בטעם. גליאנו, מהגדולים בתחומו, הוא בעל נוכחות נעימה ושליטה וירטואוזית, וגם בהמשך הקונצרט ובסיומו, עם ואלס קטן - וזניח - מפרי עטו וקונצ'רטו של האנרגנטינאי אסטור פיאצולה, כבש את לב הקהל הרב באולם.

בין כל אלה ניגנה התזמורת את היצירה המרכזית בערב, המוסיקה לבלט "אסטנסיה" של אלברטו חינסטרה - גם זאת כנראה רק היא מסוגלת לעשות. המלחין הזנוח, אחד הנפלאים שישנם, הוציא תחת ידו פנינה אמיתי, צבעונית, מרקידה במקצביה, קורצת לשלל סגנונות מודרניים ונטועה בתוך עממיות שכולה קסם. גוטפריד ניצח היטב, התזמורת - לכל אורך הערב - ניגנה יפה גם היא, ושוב עינגה את קהלה בלי לחטוא בבידורו.

תזמורת נתניה - הקאמרית הקיבוצית. מנצח: ירון גוטפריד. סולן: רישאר גליאנו. אקורדיאון מיצירות באך, חינסטרה, גליאנו ופיאצולה, מוזיאון תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ