הסופר האנגלי איאן מקיואן: מקווה שתשימו קץ להתנחלויות

הסופר האנגלי נשא נאום פוליטי נגד החמאס וממשלת ישראל בטקס שפתח את יריד הספרים הבינלאומי בירושלים, וקרא לחתור ליצירתיות ולפלורליזם. "החמאס אימץ את הניהיליזם של המחבלים המתאבדים ושל מדיניות ההשמדה כלפי ישראל"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

פרס ירושלים הוענק אמש לסופר האנגלי איאן מקיואן בטקס שפתח את יריד הספרים הבינלאומי בירושלים. הטקס התקיים בנוכחות נשיא המדינה שמעון פרס, שרת התרבות והספורט לימור לבנת, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, יו"ר חבר השופטים פרופ' מנחם בן ששון, והשופטים מיכל גוברין ואהרון אפלפלד.

"אנחנו רואים בעצמנו עם הספר", אמר הנשיא פרס בנאומו, "אך יש להודות שהפכנו לעם הפייסבוק". פרס אמר כי כדאי לקרוא ספרים ורק לאחר מכן לעקוב אחר הפייסבוק. הוא בירך את מקיואן ואמר כי נשבה על ידי ספריו והוא מצדיע לו ומודה לו על שעשה מאמץ לבוא לירושלים.

שרת התרבות לימור לבנת הודתה גם היא למקיואן על שבא לארץ למרות הלחצים שהופעלו עליו. היא ניצלה את ההזדמנות והודיעה על הקמת "עם הספר", קרן חדשה לתרגום, שתקצה מדי שנה חצי מיליון שקלים לתרגום של ספרות ישראלית לאנגלית ולשפות אחרות.

ראש העיר, ניר ברקת, אמר כי ירושלים עשירה בקונפליקטים והמפתח לניהולה הוא לפעול בגישה פלורליסטית ולהעניק חופש דת, חופש עיתונות, דיבור ומחשבה: "יש מקום בירושלים לכל אחד ולכל דעה. ירושלים תמיד היתה ותמיד תהיה מקור השראה לאמנים, סופרים, ומנהיגי דת מכל העולם". עוד הוסיף ברקת: "מקיואן מבטא ברוחו את רוח הסובלנות ואהבת האדם שאנו שואפים לקדם בירושלים".

איאן מקיואן פנה בנאומו לקהל הישראלי והפלסטיני ואמר כי הוא נרגש מאוד לקבל את הפרס שניתן בעבור הכרה בכתיבה שמקדמת את רעיון החופש של האינדיבידואל בחברה. נאומו של מקיואן לא היה כולו נופת צופים והיה גם מי שקרא בוז במהלכו.

מקיואן דיבר על ניהיליזם, זה של החמאס וזה של ממשלת ישראל. "באמנת היסוד של החמאס נכלל השקר הרעיל של הפרוטוקולים של זקני ציון", אמר, "החמאס אימץ את הניהיליזם של המחבלים המתאבדים ושל טילים המשוגרים בלי הבחנה על ערים, ואת הניהיליזם של מדיניות ההשמדה כלפי ישראל".מקיואן הוסיף ואמר כי "אולם ניהיליזם הוא ששיגר ב-2008 טיל על ביתו של הרופא הפלסטיני מעזה עז אלאדין אבו אל-עייש שהרג שלוש מבנותיו... אותו ניהיליזם יצר גל צונמי של בטון ברחבי השטחים הכבושים".

עוד ציין מקיואן את הפינויים המתמשכים ואת הרס הבתים, "את הרכישות הבלתי נלאות במזרח ירושלים ואת תהליך זכות השיבה המוקנה ליהודים אך לא לערבים". בשלב הזה היה בקהל מי שקרא בוז. מקיואן המשיך ואמר כי ההפך מניהיליזם הוא יצירתיות, "אני מקבל פרס זה בתודה ובתקווה שירושלים תישיר מבט על עתיד ילדיה ועל הסכסוכים שהם עלולים להיקלע אליהם, תשים קץ להתנחלויות ולהסגות הגבול ותחתור ביצירתיות לפתיחות, לכבוד ולפלורליזם של הרומן, הצורה הספרותית שהיא מכבדת הערב". בסוף הנאום רוב הקהל קם על רגליו בתשואות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ