קונצרטים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

תזמורת קאמרטה. מנצח: זאב דורמן. סולן: הכנר חגי שחם, בקונצ'רטו של בטהובן. עוד בתוכנית, בין השאר, סרנדה לכלי נשיפה של מוצרט. הערב באולם ויקס ברחובות, מחר בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה, במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, ביום ראשון ב"מרכז הבמה" בגני תקווה, ביום שני באולם הנרי קראון בירושלים, ביום שלישי בהיכל התרבות של כרמיאל.

הסימפונית ירושלים. מדובר באירוע בסדרה הליטורגית של התזמורת ובו שני רקוויאמים, של פורה ושל ברהמס. אל התזמורת מצטרפים הזמרים הסולנים הילה בג'יו וג'ורג' מוזלי ומקהלת האופרה הישראלית. מנצחת: קרי לין וילסון. הערב ב-20:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

אנסמבל המאה ה-21. מנצח ז'ן מישל לאבואה, והסולן הוא נגן הטרומבון בני סלוחין. יבוצעו יצירות של מלחינים צעירים ובהם הישראלי עופר פלץ, וגם סקוונצות לטרומבון של לוצ'אנו בריו. במוצאי שבת באולפן התיבה ביפו, ביום ראשון ב-20:00 במרכז למוסיקה (במשכנות שאננים) בירושלים.

תזמורת סינפונייטה. מנצח: דורון סלומון. סולנים: צמד נגני כלי ההקשה "פרקדו". התוכנית מורכבת מיצירות המובאות בנוסחן המקורי ומעיבודים. המלחינים הם באך (עיבוד), אבנר דורמן ומנדלסון (השמינייה שלו, בגרסה לאנסמבל כלי קשת). במוצאי שבת וביום שני בהיכל אמנויות הבמה בבאר שבע.

תזמורת הרצליה. מנצח: הרווי בורדוביץ'. סולניות: הזמרות דניאלה לוגסי ואיילה צימבלר. השתיים ישירו עם התזמורת ועם מקהלת האיחוד את "גלוריה" של ויוואלדי. עוד יבוצע, בין השאר, קונצ'רטו לשתי מנדולינות מאת ויוואלדי בכיכובם של יעקב ראובן ואלון שריאל. ביום שלישי ב-20:00 בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

מחווה לקומפוזיטור. במלאות 75 לעמי מעייני, מקיימת האקדמיה למוסיקה בתל אביב קונצרט לכבודו. משתתפים: תלמידי נבל של רות מעייני (אחותו של עמי) עם זמרת ועם נגנים בכלים נוספים. ביום שלישי ב-19:30 באולם קלרמונט של האקדמיה, באוניברסיטת תל אביב. כניסה חופשית.

שרים בצוותא. מסקרן: מקהלת "זמרי קולגיום" בניצוח אבנר איתי תשיר א-קאפלה. היצירות הן מאת היידן, מונטוורדי, ברהמס, יחזקאל בראון וגם שירים ישראליים. בשבת ב-11:11 במועדון צוותא בתל אביב.

מוצרט פלוס. מנחה ופסנתרן: תומר לב. משתתפים מלבדו, בין השאר, חברי רביעיית כלי הקשת "כרמל", והפסנתרנית דוראל גולן. במרכז: הקונצ'רטו לפסנתר ק' 414 של מוצרט (בגרסה קאמרית). מחר ב-19:30 וגם ביום שישי ב-10:30 באולם קלרמונט של האקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב.

מרכז עדן תמיר. ביום שישי ב-12:00 רסיטל משולש של הפסנתרנים הצעירים יובל גלעד, יבגני יונטוף וישי רובין; בשבת ב-11:00 יופיעו בני הזוג ורה ויידמן בכינור ועמנואל קרסובסקי בפסנתר, עם הצ'לן יונתן גוטליבוביץ', בסונטות מאת שומאן וברהמס, לרבות השלישייה בלה-מינור של ברהמס. שני הקונצרטים במרכז עדן תמיר (טארג) בעין כרם, ירושלים.

מבחר מיצירות שופן. הפסנתרנית דוראל גולן מגישה רסיטל עשיר. ענת שרון תקדים לו דברי הסבר. מחר באוניברסיטה הפתוחה ברעננה.

שישי בצהריים. קונצרט קאמרי עם צמד הנקשנים "פרקדו" ועם הפסנתרן עמית דולברג. המלחינים: באך, ליסט, ברטוק. ביום שישי ב-13:00 בהיכל התרבות של ראשון לציון.

התקופה האליזבתנית. האמנים הם הזמר יאיר פולישוק, עם טל ארבל בוויולה דה-גמבה ויוכבד שוורץ בצ'מבלו. היצירות הן מאת בירד, בול, לאסו ועוד. מחר באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

בארוק בהר הצופים. באירוע מבטיח זה משתתפים הזמרת ענת עדרי ונגנים בכלי בארוק (כלי קשת, צ'מבלו ולאוטה), בניצוח אלון שריאל. יבוצעו יצירות מאת הנדל, ויוואלדי, גבריאלי ועוד. ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

"בממד אישי". תוכנית חדשה של המוסיקולוגית והפסנתרנית אסתרית בלצן, שכותרתה "באך עד קרליבך", משלבת נצרות, יהדות וחסידות. משתתפים הזמר ששי קשת (ישיר אריות של באך, בעברית) ונגנים ובהם הכנרים אייל שילוח ויונה צור. ביום שישי ב-10:00 באולם רפפורט בחיפה, במוצאי שבת באודיטוריום חיפה, ביום ראשון ב-20:00 בתיאטרון ירושלים.

שחרית בהרי מנשה. הכנרת סיוון זליקוב והפסנתרן ישי שאער ינגנו יחד ולחוד. התוכנית: ברטוק, שופן, דביסי והסונטה מס' 3 לכינור ופסנתר של ברהמס. בשבת ב-10:30 באולם הקשתות בעין השופט.

הקאמרית רמת גן. מנצח: אביב רון. סולנית: הפסנתרנית אלונה ויגובסקי. התוכנית: בכורה ל"נווה מדבר" של משה זורמן, עם לאה אברהם במחול ובזמרה, לצד חצ'טוריאן ושוסטקוביץ' (קונצ'רטו לפסנתר שלו). במוצאי שבת בתיאטרון רמת גן.

הקאמרית הישראלית. עם התזמורת יופיעו זמרים מצוות "אופרה סטודיו" במבחר להיטי אופרה של מוצרט. מנצחת: קארין בן יוסף. הערב במוזיאון תל אביב.

"התקוה". אסתרית בלצן מציגה את מחקריה על גלגוליו ותולדותיו של ההמנון הלאומי. מחר וביום שני, בשניהם ב-20:00, בבית התפוצות בתל אביב.

פסנתרנים צעירים. שלב הגמר של התחרות לפסנתרנים צעירים (עד גיל 19), יהיה ביום שישי ב-10:00 בבוקר, בהיכל התרבות של כפר סבא - הפינאליסטים ינגנו קונצ'רטי עם התזמורת הסימפונית חיפה בניצוח יוני פרחי; במוצאי שבת יהיה באותו מקום קונצרט חגיגי בכיכובם של הזוכים (עם התזמורת).

לילדים. מופע משותף של התזמורת הסימפונית חיפה ומקהלת הילדים "מורן" בניצוח נעמי פארן. ביום שני ב-17:00 באולם קריגר בחיפה.

קטעי אופרה. באירוע זה יעברו בסך להיטים מתוך אופרות רוסיות, בהשתתפות זמרים רבים, חברי "תיאטרון האופרה של אשדוד", בליווי פסנתר. מחר באודיטוריום בת ים.

נגיעה בנשמה /

תזמורת הסימפונית ראשון לציון מציעה קונצרט מעניין במיוחד, בזכות התוכנית ובזכות המבצעים. המנצח הוא שלו עד-אל, שיתפקד גם כסולן בצ'מבלו, בקונצ'רטו של היידן.

בחלקים האחרים של הקונצרט ינוגנו קונצ'רטו לשתי קלרינטות מאת בנימין יוסופוב (סולנים: האחים התאומים גורפינקל, בניו של קלרניטן התזמורת מיכאל גורפינקל), "שירי ריקרט" של מאהלר עם מרייה ביאטה שילאנד, זמרת אורחת מנורבגיה, והסימפוניה "בית השטן" של בוקריני.

המלחין בנימין יוסופוב אומר על הקונצ'רטו שלו לשתי קלרינטות, שחיבר ב-2010, שנקרא "דמויות הנשמה", כי במסורת המוסיקה היהודית מסמלת הקלרינטה את הנגינה בנפש, בנשמה. בקונצ'רטו מציגות שתי הקלרניטות הסולניות ארבע דרכים של נגיעה בנשמה.

הפרק הראשון מבוסס על מסורת הנגינה של ה"דודוק", כלי הנשיפה הקווקזי העממי. הדמות העולה מן הפרק חסרת שלווה, סוערת. הפרק השני הוא סקרצו מהיר, על הגבול הדק שבין מלמול וצעקה, ובחלק ה"טריו" עולה סגנון נגינה כליזמרי כרמז בלבד. גם בפרק זה הנשמה חסרת מנוח. הפרק השלישי הוא אסוציאציה של יוסופוב, לדבריו, לשמע ה"אדג'טו" מתוך הסימפוניה החמישית של מאהלר.

עוצמת הדממה - עוצמת הרוגע. שני סולנים מתמזגים זה עם זה ויוצרים תחושה של אינסופיות; הפרק האחרון ביצירה יוצר אנרגיות מתגברות, ומציג את הרוחניות כמנוע הניזון מעצם קיומו.

קונצרט זה יתקיים הערב ב-20:00 במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב; מחר, במוצאי שבת וביום ראשון, בהיכל התרבות של ראשון לציון.

המנצח ז'ן מישל לאבואה. עם אנסמבל המאה ה-21


הקומפוזיטור עמי מעייני. מחווה במלאות לו 75 באקדמיה למוסיקה בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ