אחחוזת צפייה | המדען המטורף של "פרינג'" מסביר את סוד הקסם

ג'ון נובל, מכוכבי סדרת המדע הבדיוני "פרינג'" של ג'יי-ג'יי אברמס, מבין ומזדהה עם דמות המדען חולה הנפש שהוא מגלם. בראיון עמו הוא מנסה להסביר למה כמו סדרות מדע בדיוני אחרות, גם זו מתחילה בתאונת מטוס

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

"פרינג'" היא סדרת מדע בדיוני אמריקאית של יוצר סדרת הפולחן "אבודים", ג'יי-ג'יי אברמס (וכן אלכס קורצמן ורוברט אורקי). במרכזה יחידה מיוחדת של האף-בי-איי, הממוקמת בבוסטון ועוסקת במדע שבשוליים (מכאן השם פרינג'): חוקרים בה תופעות חסרות פשר ועל-טבעיות (ולרוב קצת מגעילות) המתרחשות בעולם.

גיבורי הסדרה, המשודרת בימי רביעי בהוט-3, הם שני סוכנים, אוליביה דונהם (אנה אורב האוסטרלית) ופיטר בישופ (ג'ושוע ג'קסון, "דוסון קריק"), וכן וולטר בישופ (ג'ון נובל), אביו של פיטר, חוקר בכיר לשעבר בתחום זה. וולטר הוא מדען מטורף, שנשלח למוסד סגור לכל חייו לאחר שהתרחשה במעבדתו תאונה קטלנית נוראה. בתחילת העונה הראשונה משחררים אותו ממאסרו כדי להשתמש בידע שלו.

כאשר עלתה "פרינג'", בסתיו 2008, נכתב ב"ניו יורק טיימס" כי "היא הטובה שבסדרות החדשות המשתעשעות בעל-טבעי". ב-2010 כבר קבע העיתון שהיא "אחת מעשר תוכניות הטלוויזיה הטובות של השנה". כתב שבועון הבידור "אנטרטיינמנט ויקלי" ציין כי "התוכנית הטובה ביותר של השנה לא מצאה חן בעיני מיד, אך כעת היא בגדר התמכרות מוחלטת".

"לוס אנג'לס טיימס" הכתיר את וולטר בישופ כאחת הדמויות הטובות של שנת 2008: "בידיים אחרות, המדען המטורף בן ימינו יכול היה להיהפך בקלות לאסון, אך בידי השחקן ג'ון נובל רב הכישורים נוצרה כאן דמות שהיא יותר שייקספירית מאשר מדע-בדיונית".

נובל עצמו, בראיון טלפוני מאתר הצילומים של הסדרה בוונקובר שבקנדה, מסביר שזה תפקיד "חלומי"; "תפקיד שהייתי כותב לעצמי אילו יכולתי", אומר השחקן האוסטרלי, בן 62, במבטא הטיפוסי ליבשת הרחוקה, מבטא שאינו ניכר בסדרה עצמה.

התפקיד שלו משלב הומור ומתח וחדוות המדע ("מעולה, הבה נרקח לנו אל-אס-די", הוא אומר באושר כאשר מאשרים ניסוי שלו). בתחילת העונה השנייה, שעלתה כאן החודש (והיום ישודר הפרק הרביעי שלה), הוא מכין ארוחת גורמה בזמן שהוא מטפל בגופה על שולחן הניתוחים במעבדה. לא ברור מתי הוא מתייחס אל הארוחה ומתי אל הגווייה.

חכו לפרק שמונה

האם השחקן, המוכר בעיקר בתפקיד דנתור בטרילוגיית הסרטים של פיטר ג'קסון "שר הטבעות", הכיר את עבודתו של ג'יי-ג'יי אברמס לפני שהחל לעבוד על הסדרה הזאת? והאם היה צופה נלהב של "אבודים"? "מעולם לא הייתי מספיק זמן במקום אחד כדי לעקוב אחר הסדרה, אבל שמו של אברמס הולך לפניו", הוא אומר.

האם אתה חובב מדע בדיוני?

"לא במיוחד, אבל אני קורא הרבה ספרי תיאוריה מדעיים. אני קורא את כתביו של הפיסיקאי בריאן גרין וכדומה. זה לא מדע בדיוני, זה מדע אפשרי. אלה אנשים מבריקים שכותבים באופן שרבים יכולים להבין, והרעיונות שלהם מעוררי השראה. הרבה ממה שאנחנו עושים בסדרה מבוסס על תיאוריה אמיתית, שמוקצנת. מדע בדיוני הוא הרי מנבא גדול למה שנהפך לעובדה מדעית בהמשך, ז'ול ורן וכו'".

אם כך, אתה מבין מה שאתה אומר בסדרה.

"כן, וכשאני לא מבין משהו אני דורש מהתסריטאי להסביר לי במה מדובר. כי קשה מאוד לשחק היטב אם אין לך מושג מה אתה אומר. אנחנו תמיד מחפשים היגיון במה שאנחנו אומרים שם".

הוא תופש את וולטר לא רק כקלישאה של מדען מטורף אלא "כאדם שמעמסה כבדה רובצת על כתפיו, אדם פיקח בעל מטען רגשי כבד מנשוא. כל זה נחשף בעונה השנייה בצורה עדינה מאוד, וכך גם היחסים שלו עם בנו פיטר".

היחסים האלה טעונים ומסוכסכים, "אבל כבר עכשיו", אומר מי שמגלם את האב, "פיטר למד לחבב את וולטר, והיחסים ביניהם ילכו ויתפתחו בעונה הזאת. הוא כבר לא מתנגד לו כל כך. הקשר התחזק. ככל שיתגלו עוד דברים על עברם, הקשר הזה יעמוד במבחן. ג'ושוע ג'קסון ואני מתייחסים ליחסי האב-בן האלה ברצינות רבה, זה מסע מתמשך בשבילנו".

האם אפשר לסמוך על וולטר?

"כן, המניעים שלו טובים. הוא ימשיך לעשות דברים משונים, זה טבעו. הכישורים החברתיים שלו מוגבלים כל כך בגלל חוסר היציבות הנפשית שלו ומאחר שהיה במוסד לחולי נפש. הוא עושה דברים לא מקובלים, אבל הוא לא עושה אותם בכוונה רעה. ככל שהוא נהיה חביב יותר, אנחנו מגלים עליו יותר פרטים בעייתיים, ונוצר מתח".

מי שימש לך השראה לגילום הדמות הזאת?

"התבוננתי בטיפוסים הנדירים האלה המכונים גאונים בחברה שלנו ובחנתי במה הם שונים בהתנהגותם מהאדם הממוצע, כיצד הם חושבים אחרת, אפילו מאנשים אינטליגנטיים מאוד. קראתי על אנשים כאלה. בתחום ההתנהגות זה כבר היה סיפור אחר. קראתי הרבה על תופעות הלוואי של נזעי חשמל; אדם שהיה במוסד והוזן בתרופות רבות ועבר טיפולים כאלה - נהיה אדם פגוע. חקרתי לא מעט את הפן של הגאונות ושל הליקוי הנפשי ושילבתי ביניהם. מה שמעניין בבישופ הוא שמבחינה רגשית הוא מפותח מאוד, אנשים מזדהים אתו. הוא אינו חיזר, הוא אחד מאתנו, ומה שהוא עובר בחייו מעורר אמפתיה".

האם קורה שהתסריט מפתיע אותך?

"הרבה מאוד פעמים אני נדהם מהעלילות של הסדרה. אני יושב עכשיו עם תסריט של פרק מהעונה השלישית והלסת שלי פשוט נשמטת. לפעמים נדמה לי שאני מנחש לאן הסיפור עומד לפנות, ואז בכל זאת הם מצליחים להפתיע אותי. אבל עם וולטר אין לי הפתעות, כי אני מרגיש שאני מבין אותו לגמרי. חכו לפרק שמונה, בעיני זה ממש פרק מפתיע, ובפרק 15 של העונה השנייה ישנו פרק הפלאשבק הגדול".

האומנם פוסט-טראומה

"פרינג'", כמו "אבודים", "האירוע" ו"משפחה בלתי רגילה", כולן מתחילות בתאונת מטוס. האם כל הסדרות האלה סובלות מפוסט-טראומה של הפיגועים במגדלי התאומים?

"ג'יי-ג'יי פשוט אוהב להתחיל דברים בהתרסקות של מטוס, אם תפגשי אותו תשאלי אותו למה. לדעתי, זה מגלם את שיא חוסר השליטה האנושי. אם היינו נותנים לדמיון שלנו להפליג, הרי איש מאתנו לעולם לא היה עולה עוד על מטוס. ולכן שימוש במטוסים הוא פשוט דרך יעילה להחדיר דרמה אינטנסיבית במיטבה".

אם כך, זה לא קשור לתקופה לדעתך.

"אני לא רוצה להוזיל הכל באמירה שכולנו נתפסים לפרנויה לאומית. אבל אני מוכן לקוות שחלק מכל זה הוא בעל אפקט מרפא".

מוטיב מרכזי בסדרה הוא יקום מקביל שמשקף את היקום הממשי, עם כמה מוזרויות הייחודיות ל"פרינג'". נובל נשאל אם בהיותו שחקן אוסטרלי (יליד פורט פירי שבדרום אוסטרליה), שגם שיחק וביים לא מעט לתיאטרון, הוא חש בסוג של יקום מקביל בהוליווד כעת.

"את יודעת מה, אני חושב שכן", הוא צוחק. "אין ספק שאני רחוק מאוד מהמקום שבו התחלתי את חיי כאדם צעיר בערבות אוסטרליה, שם לא היתה לנו בכלל טלוויזיה. הכל כאן כל כך שונה מכל מה שיכולתי לדמיין כשהייתי צעיר. כן, ממש יקום מקביל. אני הולך להשתמש בזה עכשיו".

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

העבודה "נערה עצובה". שוויה כמיליון דולר

שמונה הורשעו בגניבת עבודה שצייר בנקסי בזירת הפיגוע בבטקלאן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ