צילום: תחנות בזמן

תערוכתו של יוסי ברגר במוזיאון תל אביב היא מסע צילומי בערי העולם

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי ערמון אזולאי

רק שנתיים חלפו מאז תערוכתו האחרונה של הצלם יוסי ברגר בגלריה גבעון בתל אביב, והנה הוא מציג כעת עבודות חדשות רבות בתערוכתו שתיפתח הערב במוזיאון תל אביב. לדבריו, הצילום הוא מקרי ואילו בחירת התצלומים שיוצגו היא התהליך המורכב. הוא בורר אותם לפי הסיפור שהם מספרים והאופן שבו העולם נשקף מתוכם, ועם זאת הוא מדגיש כי הוא מצלם את האלמנטרי.

התערוכה, "ויהי ערב ויהי בוקר, יום אחד", מוצגת באולם הגדול ע"ש יוסף ורבקה מאירוף ומורכבת מ-159 תצלומים (אוצר אורח: פרנסיס מקי). שמה שאול מפרק בריאת העולם במקרא (בראשית א'). השם מרמז על התבוננות במודלים עם מרכיבים אוטופייים, מודלים של עולם, וכן על מחזוריות של יום ולילה.

בזכות הצבה טובה התערוכה מצליחה לגבור על מכשולי החלל הגדול מדי, שלא נהוג לארח בו תערוכות יחיד של צלמים. ברגר התקין קירות נוספים וכמו שבר את המסלול הצפוי של המבט. הוא יצר כמעין שבעה חללים המאפשרים מבט פרטני על נושא, ייצוג או טיפול מסוים בדימוי ובהופעתו בעולם. עם זאת הם אינם סגורים ולכן מאפשרים למבט גם לזלוג לשאר החלל.

תצלומים בתערוכה צולמו בתל אביב ובערים אחרות בעולם, בהן בייג'ין, הוואנה, פאריס, ברלין, קלן ורומא. מעטים יצליחו לזהות את המקום לפי מבנה ציבורי מסוים, לפי מיקום של פסל או ציור. ברגר מדגיש כי "אני לא נוסע כתייר. אני חוקר, אני רוצה לגלות. אין לי פולקלור".

אחד הדברים המרגשים בתערוכה הוא השילוב של המרכיב האוטוביוגרפי. ברגר צילם תמונות משפחתיות. "הכנסת תצלומי המשפחה היא משהו חדש בשבילי", הוא מסביר. בשיחה עם נילי גורן שתופיע בקטלוג הוא מסביר "האלבום המשפחתי מתאים לי כאלמנט, מרכיב בסיסי בסביבת הדברים שלנו, ולכן יש לו מקום ומשמעות. לכל אחד יש אלבום משפחה, גם אם הוא ריק". עוד הוא מוסיף "וגם במסגרת הביוגרפיה הפרטית שלי - לאלמנט הכללי הזה, אלבום-משפחה, היתה השפעה משמעותית על מהלך החיים שלי ועל החיבור שלי לצילום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ