נסיעות | מסע של כוכבים: לטייל בעקבות האוסקר

לקראת טקס האוסקר שיתקיים בתחילת השבוע - הצעות למסלולים באתרים המונצחים בסרטים המועמדים השנה לפרס

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה גלעד
משה גלעד

זאת היתה שנה טובה לקשר הזוגי שבין סרטים לנסיעות, קשר שעומד במבחן ראשון כבר ביציאה מבית הקולנוע. אם במדרגות מתעוררת השאלה "איפה הם צילמו את זה?" - יש סיכוי טוב שהסרט יגרור אחריו שובל ארוך של תיירים לאותו מקום. זה קרה כבר לא מעט פעמים בעבר. כך, למשל, חב משרד התיירות של ניו זינלד חוב גדול למפיקי סרטי "שר הטבעות". נופי המדינה שהוצגו בסרט משכו מיליונים לאיים באוקינייה.

בין המועמדים לטקס האוסקר שיתקיים בלוס אנג'לס ביום ראשון יש כמה סרטים שמעוררים השראה ורצון לנסוע. יש ביניהם בהחלט כמה סרטים שמעוררים את השאלה "איפה צילמו את זה?" בחלק מן האתרים האלה מדווחים כבר עכשיו על פריחה. זכייה באוסקר יכולה למשוך אליהם עוד רבים.

"התחלה": מיפאן ועד מרוקו

הסרט הבולט ביותר ברשימה הזאת הוא "התחלה" של כריסטופר נולאן. סרט המדע הבדיוני צולם בשש מדינות, בארבע יבשות ובאתרי צילום אמיתיים ולא כאלה שנבנו באולפנים.

הסרט עורך מסע לחלומות. גיבור הסרט (ליאונרדו דיקפריו) משוטט בתת ההכרה כמו שאנחנו פוסעים לאורך הטיילת בתל אביב, אבל המקומות מבוססים על אתרים אמיתיים וברוב המקרים גם צולמו בהם - הוא צולם ביפאן, במרוקו, בצרפת, באנגליה, בקנדה ובארצות הברית.

צילומי הסרט החלו באמצע 2009 בטוקיו. המפיקים זכו באישור די נדיר לצלם את העיר ממסוק, ולאחר מכן צולמה סצינה אחת ברכבת המהירה "שינקאנסן" המובילה מטוקיו לקיוטו.

אתר התיירות הבולט ביותר ב"התחלה" נמצא בפאריס - גשר הפלדה ביר-חאכים, שהוקם בשנת 1900 ובנייתו הושלמה כשלוש שנים לאחר מכן. הגשר שחוצה את נהר הסיין כמה מאות מטרים מצפון למגדל אייפל, מחבר את הרובע ה-15 של פאריס עם הרובע ה-16.

הגשר המפורסם, שאורכו 237 מטרים, מככב בסרטו של נולאן כאתר שבו מתקיימות סצינות המראה הנפלאות. דיקפריו מאמן עליו את אלן פייג' הצעירה, שממלאת את תפקיד האדריכלית אריאדנה, בבניית מבוכים חלומיים. המבקרים בפאריס אמנם לא יכולים לקפל את הגשר בחלומותיהם כפי שעושים גיבורי הסרט, אבל האתר מפורסם דיו כדי שיהפוך בקלות למוקד עלייה לרגל למעריציו של נולאן ויש רבים כאלה.

זאת לא ההופעה הראשונה של גשר ביר-חאכים בסרט מפורסם. כבר ב-1972 צולם עליו מרלון ברנדו, כאשר הוא צועד ומתייפח באחת הסצינות הנודעות ביותר ב"טנגו האחרון בפריס".

אתר נוסף שצובר תאוצה בפאריס הוא המסעדה האיטלקית הקטנה "Da Stuzzi" ברחוב סזאר פרנק 6. ב"התחלה" מכונה המקום "קפה דבוסי" ודי-קאפריו ופייג' יושבים בו ללא פגע כאשר עוד חלום קורס והרחוב כולו מתפצפץ לנגד עיניהם. המסעדה האלמונית זכתה מאז יציאת הסרט לכמה ביקורות אוהדות בעיתונים ובאתרי אינטרנט, שטוענים שהלזניה שם מצוינת.

הסצינות שמתרחשות כביכול במומבסה שבקניה צולמו למעשה בטנג'יר שבמרוקו. סצינות נוספות צולמו בקולג' בלונדון ובחופי ים סמוכים ללוס אנג'לס בארצות הברית. אתר סקי נטוש ששמו "פורטרס מאונטיין", שליד קלגארי בקנדה, שימש לצילומי סצינות השלג בחלקו האחרון של הסרט - ובימים אלה מתנהל משא ומתן על פתיחתו מחדש של האתר לגולשים.

גשר המתכת הגדול שממנו צונחת המכונית המסחרית בסופו של הסרט ניצב בנמל לוס אנג'לס והוקם ב-1948. על פי פרסומי ההפקה, 11 מכוניות זהות נהרסו לחלוטין במהלך הצילומים של הסצינות על הגשר.

"אומץ אמיתי": טקסס וניו מקסיקו

סרטם של האחים כהן "אומץ אמיתי", עם מאט דיימון וג'ף ברידג'ס, הוא מערבון שזוכה כבר חודשיים להצלחה גדולה בארצות הברית. מדברים עליו כמערבון שמעניק לצופים בו השראה וחשק לנעול את מגפי הבוקרים שלהם ולצאת לרכוב אל האופק. הסרט מתרחש אמנם בפורט סמית שבארקנסו, אבל צולם באתרים שונים בניו מקסיקו ובעיר ששמה גריינג'ר (Granger) שבטקסס.

''אומץ אמיתי''. ניו מקסיקו מעניקה למפיקים הטבות כדי לעודד תעסוקה

כמה מן הרחובות במקום שונו לחלוטין וזכו למראה של סוף המאה ה-19. הסיבה העיקרית לבחירה נעוצה בעובדה שפורט סמית השתנתה מאוד ב-120 השנים האחרונות. האחים כהן חיפשו אתר שנראה עדיין בן התקופה שבה עוסק הסרט ובחרו בגריינג'ר, עיר שנוסדה ב-1882 ויש בה רחוב ראשי רחב שמשני צדדיו ניצבים בנייני לבנים שהוקמו במאה ה-19 וכמעט לא השתנו מאז.

אחד היתרונות של המקום טמון בכך שבין בנייני האבן יש לא מעט מגרשים ריקים, שבהם הקימו אנשי ההפקה מבני עץ חדשים והעניקו להם מראה עתיק. תושבי המקום כבר התלוננו על כך שבתי האבן היפים שלהם כוסו לצורך הצילומים בבוץ, כדי להעניק להם מראה אותנטי יותר.

רוב צילומי החוץ שבהם רואים את נופי המערב הפרוע צולמו בניו מקסיקו, מדינה שמעניקה למפיקי סרטים הטבות מפליגות כדי לעודד תעסוקה. האחים כהן כבר צילמו כאן בעבר, כאשר עבדו על "ארץ קשוחה". חלק מצילומי "אומץ אמיתי" נעשו בחווה מקומית ששמה בואנה ויסטה ראנץ'.

"127 שעות": מואב במדבר יוטה

סרטו של דני בויל "127 שעות" מציג את סיפורו האמיתי של המטייל אהרון ראלסטון, מטפס הרים צעיר שזרועו נלכדה תחת סלע בקניון מבודד בלב מדבר יוטה. לאחר חמישה ימים של מאבק, הוא נאלץ לקטוע את היד כדי להציל את חייו. הסיפור עצמו רחוק מלעודד טיולים, אבל אזור מואב ביוטה, שבו מתרחשת העלילה ובו צולם הסרט, הוא אחד מחבלי הארץ היפים והמושכים ביותר בארצות הברית.

''127 שעות''. חבל ארץ יפה ומושך, רק אל תגמרו כמו הגיבור

הנופים האדמדמים של פארק הקשתות במואב נהפכו בשנים האחרונות למכה של חובבי האתגרים. יש בהם אתרים לפעילות מסודרת ופופולרית של רכיבה על אופניים, קיאקים, רכיבה על סוסים וטיפוס הרים ומצוקים. הסרט של בויל ימשוך לאזור הזה עוד רבים שרוצים להתמודד עם האתגר ולצאת ממנו במצב טוב יותר מזה של ראלסטון.

"קר עד העצם": הרי אוזרק במיסורי

הסרט "קר עד העצם" על פי רומן של דניאל וודרל ובבימוי דברה גרניק מציג את הנופים החורפיים של הרי אוזרק שבדרום מערב מיסורי, לא בדיוק אחד מאתרי התיירות הבולטים בארצות הברית. זה סיפור על משפחה בעייתית שחיה חיים קשים באזור מבודד ויפהפה. ה"ניו יורק טיימס" כתב על נופי הסרט ש"הטופוגרפיה של מכתשים קרים ויערות מצולמת בדרך שמדגישה את העגמומיות של האזור". כל אלה מלווים במוזיקת בנג'ו וגיטרות מקומית שעורכת לצופים רבים, גם אמריקאים, היכרות ראשונה עם הרי האוזרק והתרבות הייחודית שלהם.

"נאום המלך": קתדרלת אלי בקיימברידג'

"נאום המלך" שמועמד לתריסר פרסי אוסקר, הוא הסרט היחיד מבין המועמדים שלא צולם כלל בארצות הברית. סרטו של טום הופר צולם כולו באנגליה. הסצינות שמתרחשות כביכול בווסטמינסטר-אבי צולמו בקתדרלת אלי (Ely Cathedral) שבחבל קיימברידג'. הקתדרלה הוקמה במאה ה-12 ומפיקי הסרט בחרו דווקא בה בזכות הגודל העצום שלה, שמאפשר להקים בתוכה תפאורות נוספות, אתרי צילום משניים ולזכות בזוויות צילום מעניינות - אורך המעבר המרכזי שלה 75 מטר וגובה התקרה יותר מ-40 מטר.

צילומי הפנים של ארמון באקינגהם, הכוללים את הסצינה שבה צועד המלך במסדרונות הארמון לפני נאומו ואת הצילום הרשמי שנערך אחריו, צולמו בבית לנקסטר. מבנה זה, ששייך כיום למשרד החוץ הבריטי, הוקם במאה ה-19 והמראה שלו מתאים לשמש כ"כפיל" לארמון המלכות. אגב, מפיקי הסרט שכרו את האתר תמורת 20 אלף לירות שטרלינג ליום.

חלק גדול מצילומי החוץ נערכו ברחוב הארלי שבמרכז לונדון. הרחוב ידוע בעיקר בזכות המרפאות והרופאים הרבים, יותר מ-2,000, שפועלים בו. תחנות הרכבת הסמוכות הן אוקספורד סירקוס וריג'נטס פארק.

סצינת הפתיחה, שמתרחשת כביכול באיצטדיון וומבלי ב-1925, צולמה כולה באיצטדיון אלאנד רואד שמשמש את קבוצת לידס בצפון אנגליה. באיצטדיון, שהוקם בתחילת המאה ה-20, יש 40 אלף מקומות ישיבה, שבהן הושיבו המפיקים דמויות קרטון שנראו כקהל הצופים. צילומים נוספים נערכו בקמברלנד לודג', בית מהמאה ה-17, שניצב סמוך מאוד לטירת וינדזור שליד לונדון ומשמש בעיקר כנסים אקדמיים. תחנת הכוח באטרסי שעל גדת התמזה בלונדון שימשה לצילומי תחנת הרדיו של הבי-בי-סי.

לא די ביופי

באופן לא כל כך מפתיע שלושה סרטים שהיה להם פוטנציאל תיירותי גדול כשלו במהלך השנה ולא נכנסו כלל לרשימת המועמדים לאוסקר. הכוונה קודם כל לסרט "לאכול, להתפלל, לאהוב". הוא אמנם צולם באיטליה (שם ג'וליה רוברטס משקיעה בעיקר באכילה) בהודו (שם היא מתפללת) ובבאלי (שם היא נוטה לאהוב ולשחות), אבל כנראה לא די באתרים היפים שבהם צולם הסרט - והם יפים מאוד. צריך שיהיה גם סרט.

כשלו גם גם שני מועמדים בולטים נוספים לקשר זוגי טוב בין קולנוע לנסיעות, שצולמו באיטליה. "התייר" עם ג'וני דפ ואנג'לינה ג'ולי צולם בוונציה, ולמרות שהעיר נראית בו נפלא, והכוכבים באמת יפים - ספג הסרט ביקורות איומות וטבע בתעלות.

"האמריקאי", עם ג'ורג' קלוני ובבימויו של אנטון קורבין, מציג את אזור האברוצו הכפרי שבאיטליה כאחד מגיבורי הסרט. הכפרים ההרריים הקטנים שבין רומא לים האדריאטי אמנם נראים נפלא, אבל סרט גדול לא יצא מזה. באזור האברוצו, אחד האזורים הפחות מתוירים באיטליה, דווקא דיווחו במהלך השנה על עלייה משמעותית במספר המבקרים, ומייחסים אותה לחשיפה שהביא קלוני הפופולרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ