מוסיקה קלאסית

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

המלצת השבוע

סימפוניית טורנגלילה

ארטה, ראשון 10:40; מצו, שני, 23:00

בשפה העתיקה סנסקריט המלים "טורנגה" ו"לילה" מצטברות יחדיו למשמעויות רבות: משחק אלוהי, פעילות הקוסמוס, משחק הבריאה והגוויעה - וגם אהבה; וכן הזמן - החולף כסוס דוהר, או ההולך ואוזל כחול בשעון החול. סימפוניית "טורנגלילה" היא אם כך המנון לזמן, לאהבה, לתנועה, לריתמוס, לחיים ולמוות - אופייני למלחין הצרפתי אוליביה מסיאן, שהושפע מתרבויות עתיקות ותרבויות המזרח הרחוק, והיה אדם מאמין ואינטלקטואל רחב אופקים. הוא הלחין את הסימפוניה בשנים שאחרי מלחמת העולם השנייה, שבמרוצתה גם כתב יצירה עת ששהה במחנה שבויים: "הרביעייה לקץ הזמנים", שגם היא המנון שספוג בדת ומיסטיקה.

מסיאן הושפע גם מהאימפרסיוניזם של בן ארצו דביסי, מהריתמיות הפראית של סטרווינסקי, ומשירת הציפורים, שאותה תיעד בארצות רבות: "הציפורים ידעו את עקרונות הזמרה הגרגוריאנית הרבה לפני האדם, ידעו לאלתר בקבוצה, ואף שרו בטכניקות קומפוזיטוריות רב-קוליות" - כך אמר. כל אלה ניתקו אותו מהמסורת המוסיקלית הקלאסית-רומנטית: מסיאן נחשב לאחד מאבותיו הרוחניים של האוונגרד המוסיקלי, כי בכיתתו בקונסרבטוריון הפאריסאי למדו אנשים צעירים שהיו לפורצי הדרך של המוסיקה בשנות ה-50 וה-60 "בזכותו נפגשנו עם המוסיקות של אסיה ואפריקה, וכך נוכחנו שלא רק לנו היתה הזכות לצמוח על מסורת", אמר אחד מתלמידיו באותה כעתה, פייר בולז. ביום ראשון ב-12:05 אחרי הסימפוניה בניצוח מיונג וון-צ'ונג שהיה קרוב למלחין, ישודר סרט בסדרה "שיעור פרטי", הפעם עם הפסנתרנית איבון לוריו, אשתו של מסיאן. למחרת במצו ינצח על היצירה כריסטוף אשנבך.

עוד המלצות

הרקוויאם

קול המוסיקה, ראשון, 16:00

תוכנית המוסיקה הקולית הדתית של יום ראשון מביאה בסופה את הרקוויאם של מוצרט - אותה יצירה שתמיד תגרום התרגשות בהאזנה לה, ותמיד תגלה למאזינים משהו חדש על עצמם. נדמה שהרקוויאם הזה גדל ומשתנה יחד עם כל מי שמקשיב לו. זו הייתה היצירה האחרונה של מוצרט, אותה כתב כשהיה כבר חולה אנוש ולא הספיק לסיימה. הביצוע כאן הוא של מקהלת וינדסבך, תזמורת וסולנים ובהם רות ציזק; ולפניו: מוסיקה מאת ויוולאדי, ליסט ומלחיני רסאנס ובארוק.

סקוונצה לטרומבון

קול המוסיקה, ראשון, 20:05

בני סלוחין, נגן הטרומבון הישראלי העושה בפאריס, חוזר לאנסמבל המאה ה-21 ומביא אתו שוב את הסקוונצה לטרומבון מאת לוצ'אנו בריו: היצירה הווירטואוזית, שיש בה ממד תיאטרלי, מוארת כל פעם מחדש בנגינתו. הקונצרט בשידור חי, בניצוח ז'אן-מישל לבואה, יביא גם מיצירות עופר פלץ, בלדיני ומנטובאני.

רסיטל לפסנתר

קול המוסיקה, שני, 17:00

עוד בשידור חי, הפעם מקונצרט אתנחתא, מפגש עם עופרה יצחקי והפסנתר. תמיד מרתק לשמוע את הפסנתרנית הזאת, שעולמה הרפרטוארי הרחב משתרע מהבארוק עד לאוונגרד. כאן היא תנגן שירים ללא מלים של מנדלסון, סונטות של סקרלטי, הסונטה בלה מינור של שוברט, ואת "הדים" (1998) של הדס גולדשמידט-חלפון.

אפשר גם

* סימפוניה ספרדית. הכנר ואדים רפין ב"סימפוניה ספרדית" של לאלו, אקזוטיקה צרפתית פופולרית ברוח ספרדית (ארטה, ראשון, 20:15). ולמחרת בחצות וחצי - סרט דיוקן שמשקיף על ואדים רפין, מעיר הולדתו בסיביריה ועד לשיא הקריירה שלו היום.

* המייסטרזינגר מנירנברג. הקומדיה היחידה שכתב ריכרד ואגנר, ובה רמזים לזמנו ותקופתו במסווה של עלילה סביב ה"מייסטרזינגר", איגוד בעלי מלאכה שעסקו גם בשירה. הפקת פסטיבל ביירוית מהקיץ האחרון (מצו, שבת, 21:30).

* רסיטל. הסופרן פליסיטי לוט, עם מסייל פיקולסקי בפסנתר, ביצירות שנדיר לשומען: מאת שארל גונו - שירי תאופיל גוטייה ופרסי שלי; ארתור סאליוון בקטעים מ"המיקאדו", דביסי, ורינאלדו האן (מצו, שלישי, 23:15).

* רק מנדלסון. שלישייה לכלי עץ, שירים ללא מלים, ורביעיית כלי קשת מס' 12, בקונצרט מנדלסון מצרפת ב-2009 (מצו, רביעי, 23:20).

* אמנות האלתור. סרט תיעודי על קית ג'ארט, פסנתרן שחי בעולם הג'ז באותה טבעיות כמו בקלאסיקה ובמוסיקת העם. בנוסף לנגינתו הסרט מציע ראיונות עם בני משפחתו וחברים, ובהם מיילס דייוויס וצ'רלי היידן (מצו, חמישי, 22:35).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ