מה הסטטוס של המלך? כל השאלות הגדולות והתחזיות לקראת טקס האוסקר

האם "הרשת החברתית" בכל זאת יגבר על "נאום המלך"? האם נטלי פורטמן תרקוד כל הדרך אל הפסלון או שדווקא אנט בנינג תזכה בו סוף סוף? והאם ג'יימס פרנקו יזכה, לצד הנחיית הטקס, גם בפרס? כל התשובות הלילה בטקס האוסקר ה-83

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

דרמה בריטית תקופתית עשויה היטב או דרמה אמריקאית עכשווית עשויה היטב? אחת משתי האופציות האלה תוכתר הלילה בהוליווד בטקס חלוקת פרסי האוסקר, שיתקיים בפעם ה-83, בתואר הסרט הטוב ביותר לשנת 2010. האם יהיה זה "נאום המלך", המתאר כיצד המלך ג'ורג' השישי, אביה של המלכה הנוכחית של בריטניה, התגבר על הגמגום שהיה תוקף אותו ברגע שהיה צריך לשאת נאום רשמי, וזאת ברגע שהממלכה עמדה בפני אחד מרגעיה הרי הגורל ביותר עם פרוץ מלחמת העולם השנייה? או "הרשת החברתית" שמתאר את הקמתו של פייסבוק, אחת התופעות המגדירות יותר מכל את הרגע ההיסטורי הנוכחי, כמו גם את שני המאבקים המשפטיים שאליהם נקלע מארק צוקרברג, המייסד של פייסבוק, שהיה למיליארדר?

זו השנה השנייה שעשרה סרטים מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר ולא חמישה, כפי שהיה נהוג מאז 1943. אבל בפועל רק חמישה מהם באמת מועמדים לפרס, משום שקברניטי האקדמיה לאמנויות ומדעים, המחלקת את האוסקרים, לא הגדילו את מספר הבמאים שמועמדים לפרס הבמאי הטוב ביותר מחמישה לעשרה, ואין כמעט סיכוי שסרט שהבמאי שלו אינו מועמד יזכה בפרס הסרט הטוב ביותר.

ב-82 השנים שקדמו לטקס שייערך הלילה זה קרה רק פעם אחת, ואז זה קרה מסיבה מסוימת מאוד. זה היה ב-1989 והסרט שנחשב למועמד המוביל לזכייה בפרס הסרט הטוב ביותר היה "נולד ב-4 ביולי" שביים אוליבר סטון. אולם, שני דברים פעלו נגד הסרט: השמרנים שבקרב מצביעי האקדמיה לא סבלו את סטון ואת סרטו, שהציג את סיפורו האמיתי של רון קוביק, שנפצע קשה בווייטנאם ונהפך מתומך נלהב במלחמה לאחד ממנהיגי המאבק בה; ושנית, שלוש שנים קודם לכן כבר זכה סרטו של סטון "פלאטון" בפרס הסרט הטוב ביותר, וחברי האקדמיה לא רצו כנראה להעניק את הפרס היוקרתי בסמיכות כה גדולה לבמאי כה שנוי במחלוקת.

תחת זאת, חברי האקדמיה, שרבים מהם קשישים, העדיפו להעניק את הפרס לסרט שמרני הרבה יותר: "הנהג של מיס דייזי", עיבוד של מחזה פופולרי, שתיאר את הקשר האנושי מחמם הלב, החוצה גבולות של מעמד וגזע, שמתפתח בין אשה יהודייה קשישה לנהג השחור שלה. הבמאי, ברוס ברספורד האוסטרלי, לא נכלל ברשימת חמשת הבמאים שהיו מועמדים באותה שנה לפרס הבמאי הטוב ביותר ופרס הבמאי הטוב ביותר הוענק בכל זאת לסטון, בפעם השנייה בתוך שלוש שנים.

זה קרה כאמור רק פעם אחת, קשה להניח שזה יחזור על עצמו. לפיכך, כדי לדעת מה הם חמשת הסרטים שבאמת מועמדים השנה לפרס הסרט הטוב ביותר צריך לעיין ברשימת חמשת הבמאים שמועמדים השנה לפרס הבמאי הטוב ביותר, ואלה הם "נאום המלך" של טום הופר, "הרשת החברתית" של דייוויד פינצ'ר, "ברבור שחור" של דארן ארונופסקי, "פייטר" של דייוויד או ראסל ו"אומץ אמיתי" של ג'ואל ואיתן כהן.

חמשת הסרטים הנוספים המועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר נכללים ברשימה לשם הכבוד בלבד, אך לאחד מהם יש סיכוי לזכות בפרס הסרט הטוב ביותר בקטגוריה אחרת. זהו "צעצוע של סיפור 3", שמועמד לפרס סרט האנימציה הטוב ביותר של השנה, ואין כמעט סיכוי שהוא לא יזכה בפרס הזה.

מבין חמשת הבמאים המועמדים השנה לפרס, רק האחים כהן כבר זכו בו לפני שנתיים בעבור סרטם "ארץ קשוחה", שגם זכה בפרס הסרט הטוב ביותר. מבין ארבעת המועמדים הנוספים, פינצ'ר כבר היה מועמד בקטגוריה הזאת לפני שנתיים בעבור סרטו "המקרה המופלא של בנג'מין באטן". לארונופסקי, ראסל והופר זו מועמדותם הראשונה. זו רשימה מעניינת של מועמדים, כי מלבד הופר הבריטי, כל הארבעה האחרים פועלים במידה זו או אחרת במרחק מסוים מהממסד ההוליוודי וגאים שלא להשתייך אליו.

התחרות בין "נאום המלך" לבין "הרשת החברתית" היא מאבק בין שתי התייחסויות לקולנוע העכשווי. הבחירה בסרטו של הופר תסמן העדפה של קולנוע מכובד, ועוד יותר מכך קולנוע בריטי מכובד, שלהוליווד תמיד היתה הערצה גדולה כלפיו. הבחירה בסרטו של פינצ'ר תייצג הכרה ברלוונטיות ההולכת ונמשכת של הקולנוע האמריקאי לרגע ההיסטורי המסוים שבו הסרטים מופקים.

"נאום המלך" הוא סרט מספק מסוגו, ואין ספק שהוא גורם הנאה מרובה לרבים מהצופים בו, אך אין בו קמצוץ של רלוונטיות לרגע הזה, לא מבחינת האנקדוטה ההיסטורית שבה הוא עוסק ולא מבחינת סגנונו הקולנועי. "הרשת החברתית", לעומת זאת, נוגע באחת התופעות המרכזיות שמעצבות את תודעתו של הרגע ההיסטורי העכשווי והישגו העיקרי נובע מהעובדה שיוצריו, הבמאי דייוויד פינצ'ר והתסריטאי ארון סורקין, השכילו להפוך את העכשווי לבסיס לדרמה בעלת נפח קלאסי, שכמו סרטים רבים בעבר שעסקו בהיווצרותו של גיבור אמריקאי, מתארת את התהליך שבו האיש המצליח נותר בודד בצמרת וכך חושפת את צדו האפל של החלום האמריקאי.

עד לא מכבר נדמה היה ש"הרשת החברתית" הוא המועמד הוודאי כמעט לזכות בפרס הסרט הטוב ביותר, אבל באחרונה הרוח שינתה כיוון, פנתה אל מעבר לאוקיינוס האטלאנטי, ו"נאום המלך" הוא המועמד בעל הסיכויים הגדולים יותר לזכות.

כמו בכל שנה 20 שחקנים ושחקניות מועמדים לפרסים בארבע קטגוריות (השחקן הראשי, השחקנית הראשית, שחקן המשנה ושחקנית המשנה). ארבעה מהם כבר זכו בעבר באוסקרים: ג'ף ברידג'ס (שחקן ראשי, "אומץ אמיתי"), שזכה אשתקד בעבור"Crazy Heart" ; ג'פרי ראש (שחקן משנה, "נאום המלך"), שזכה ב-1996 בעבור הופעתו כדייוויד הלפגוט, הפסנתרן המעורער בנפשו, בסרט "ניצוצות"; ניקול קידמן (שחקנית ראשית, "Rabbit Hole"), שזכתה ב-2002 בעבור גילומה - עם אף תותב - את

דמותה של וירג'יניה וולף ב"השעות"; וחאווייר בארדם (שחקן ראשי, "ביותיפול"), שב-2008 זכה באוסקר משנה על הופעתו כרוצח השכיר עם התסרוקת המשונה ביותר שנראתה אי פעם על בד הקולנוע ב"ארץ קשוחה".

שבעה מועמדים אחרים כבר היו מועמדים בעבר אך לא זכו: אנט בנינג (שחקנית ראשית, "הילדים בסדר"), שזו מועמדותה הרביעית; איימי אדמס (שחקנית משנה, "פייטר"), שזו מועמדותה השלישית; הלנה בונהם קרטר (שחקנית משנה, "נאום המלך"), שמועמדת בפעם השנייה; נטלי פורטמן (שחקנית ראשית, "ברבור שחור"), שזו מועמדותה השנייה; "מליסה ליאו (שחקנית משנה, "פייטר"), שאף לה זו מועמדות שנייה; מישל ויליאמס (שחקנית ראשית, "בלו ולנטיין"), מועמדות שנייה גם כן; קולין פירת (שחקן ראשי, "נאום המלך"), שהיה מועמד לראשונה אשתקד; וג'רמי רנר (שחקן משנה, "גנב עירוני"), אף הוא היה מועמד אשתקד לראשונה.

תשעת השחקנים והשחקניות האחרים מועמדים לפרס בפעם הראשונה. אין כמעט ספק שקולין פירת יזכה בפרס השחקן הטוב ביותר ונטלי פורטמן תזכה בפרס השחקנית הטובה ביותר. הם כבר זכו בפרסים בעבור התפקידים שלהם בכל התחרויות שקדמו לטקס חלוקת פרסי האוסקר. בקטגוריות שחקני המשנה, לעומת זאת, יש מקום להפתעות.

הסיכויים הרבים ביותר הם שכריסטיאן בייל ומליסה ליאו יזכו בפרסים על תפקידיהם ב"פייטר". שניהם זכו בפרסי גלובוס הזהב על תפקידיהם בסרטו של ראסל ושניהם שחקנים מוערכים בהוליווד: ליאו בעבור כישרונה, התמדתה וגיחתה באחרונה מאלמוניות מסוימת אחרי שהופיעה בכ-90 סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה מבלי ששמה יהיה מוכר לקהל הרחב; ובייל, שהתפרסם בהיותו בן 13 כאשר גילם את התפקיד הראשי בסרטו של סטיבן ספילברג "אימפריית השמש" מ-1987, בשל מחויבותו הטוטלית והגובלת לעתים בהפרזה לאמנותו.

אך הפתעות יכולות לקרות. בוחרי האקדמיה אוהבים שחקנים צעירים וכך, למשל, עשויה היילי סטיינפלד בת ה-14, המועמדת לפרס שחקנית המשנה בעבור תפקידה ב"אומץ אמיתי", לעלות לבמה במקומה של ליאו בת ה-50 (זכור המקרה של אנה פאקווין, בת ה-11, שב-1983 זכתה באוסקר משנה על תפקידה ב"הפסנתר", והיא ניצבה על הבמה הלומת התרגשות, לא מסוגלת להוציא מלה מפיה, במשך שניות ארוכות). ואם לא בייל, אז כל אחד מארבעת המועמדים האחרים לפרס שחקן המשנה עשוי לזכות באוסקר: ג'פרי ראש המוערך תמיד; ג'ון הוקס, המועמד על תפקידו ב"קר עד העצם", ואף הוא הגיח השנה מאלמוניותו אחרי שהופיע בכ-100 סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה; מארק רופאלו המוכשר והאהוד מאוד, שמועמד על תפקידו ב"הילדים בסדר", אחד הסרטים היותר אהודים של השנה; או ג'רמי רנר, שמועמדותו השנייה ברציפות מעידה על ההערכה שהוליווד חשה כלפיו.

על פי התחזית שלי, "נאום המלך" יזכה בפרס הסרט הטוב ביותר, אך ייתכן שבפרס הבמאי הטוב יזכה דווקא דייוויד פינצ'ר. כבר קרה לא פעם, למרות האבסורד הכרוך בכך, שפרס הבימוי לא הוענק דווקא לסרט שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר של השנה (זכור המקרה של שנת 1935, שבה הגרסה הקולנועית הראשונה של "המרד על הבאונטי", שביים פרנק לויד, זכתה בפרס הסרט הטוב ביותר, אך בפרס הבימוי הטוב ביותר, השחקן הטוב ביותר והמוסיקה הטובה ביותר זכה "המלשין" של ג'ון פורד. בתום אותו טקס הכריז פורד שחברי האקדמיה כנראה אהבו הכל בסרטו מלבד את הסרט עצמו).

אסתכן בשתי תחזיות נוספות: בפרס התסריט המעובד יזכה קרוב לוודאי "הרשת החברתית", לא מעט בזכות הכבוד שהוליווד רוחשת לארון סורקין; ובפרס התסריט המקורי יזכה "נאום המלך", אלא אם כן חברי האקדמיה יתפסו תעוזה פתאומית ויעניקו את הפרס לכריסטופר נולאן בעבור תסריטו ל"התחלה".

בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר נדמה כי "ביותיפול", סרטו של הבמאי המקסיקאי אלחנדרו גונזאלס אינאריטו, הוא המועמד המועדף. זאת, בעיקר מפני שכוכב הסרט חאווייר בארדם מועמד, וסרטו הקודם של אינאריטו, "בבל", היה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר ב-2006. אך זו קטגוריה שאין בה ודאות, ולכל הסרטים יש סיכוי לזכות.

את הטקס לא ינחו השנה קומיקאים אלא השחקנים אן האתאוויי וג'יימס פרנקו (שמועמד לפרס השחקן הראשי על תפקידו ב"127 שעות", סרטו של דני בויל, שזכה לפני שנתיים בפרס הבמאי הטוב ביותר בעבור "נער החידות ממומבאי").

האם יהיה מתח בטקס (שישודר גם אצלנו, ב"הוט" וב"יס", החל ב-2:00 בלילה)? מתח יש תמיד - אם לא בנוגע לזהות הזוכים, אזי בנוגע לאירועים לא צפויים שעשויים לקרות ולרגעים שעשויים לרגש. קשה להניח שהשנה ישלח אחד השחקנים אינדיאנית לטקס כדי לדחות את הפרס ולמחות על יחסה של אמריקה למיעוט זה או אחר (כפי שעשה מרלון ברנדו ב-1972, כאשר דחה את האוסקר השני שזכה בו בעבור "הסנדק"); וקשה להניח שגבר עירום יחצה את הבמה בריצה כפי שקרה בטקס חלוקת פרסי האוסקר ב-1974, כאשר אופנת ה"סטריקינג", כלומר הריצה בעירום במקומות ציבוריים, היתה בשיאה. אבל הפתעות יכולות לקרות, ובשבילן כדאי לשים את השעון המעורר בשעה היעודה שבה ממרקע הטלוויזיה יבקע הקול הסמכותי שיכריז: "מהוליווד, טקס חלוקת פרסי האקדמיה ה-83".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ