מכתבים של הנס פאלאדה נמצאו בירושלים

הסופר הגרמני, מחבר רב המכר "לבד בברלין", חושף את בדידותו, מחלתו ופחדיו במכתבים שנתגלו במקרה בארכיון הספרייה הלאומית

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ד"ר שטפן ליט, ארכיבאי בספרייה הלאומית בירושלים, אוחז בהתרגשות בתיק עב כרס. לפני חודש, כשנכנס לתפקיד, החל לבדוק את הארגזים שהופקדו בידיו. הוא דפדף בערמות ענקיות של מסמכים ישנים, כשלפתע נתקל בתיק שעורר את חשדו. בעמוד השער היה כתוב "הנס פאלאדה", שם העט של מחבר הרומן "לבד בברלין", שכבר חודשים ארוכים נמצא ברשימות רבי המכר בארץ ובעולם. "שלפתי אותו, התחלתי לדפדף ולקרוא, ומצאתי אוצר", הוא אומר.

התגלית, שוודאי תעורר הדים רבים בעולם, נחשפת כאן לראשונה. עשרות מכתבים של הסופר הגרמני נמצאו שם. הם שכנו בבטחה עשרות שנים בארכיון הספרייה הלאומית, מבלי שאיש ידע על קיומם או הבחין בהם. כעת, כחלק מתהליך ההתחדשות של הספרייה, הם אותרו וזוכים לטיפול הראוי לסופר מסוגו.

המכתבים הם חלק מתכתובת ענפה שניהל פאלאדה (רודולף דיטצן, בשמו האמיתי) עם הסופר היהודי-אוסטרי קרל ארנשטיין. בשנות ה-30 הם נמצאו בעיזבונו של ארנשטיין, אשר נמסר לפני שנים לספרייה. המכתבים שופכים אור נוסף על סיפור חייו הטראגי והמשונה של פאלאדה.

פאלאדה נולד ב-1892 בצפון גרמניה. בגיל 16 נפגע מעגלה נוסעת ושנה לאחר מכן חלה בטיפוס. ההתמכרות למשככי הכאבים ולסמים, שבאה לאחר מכן, ליוותה אותו כל חייו עד למותו. כשהיה בן 18 ערך הסכם עם חבר קרוב - לפיו יהרגו אחד את השני בדו-קרב. פאלאדה הרג את חברו, אך לא מת, אף שירה בעצמו בחזה. המשך חייו כלל אשפוזים תכופים בבתי חולים לחולי נפש, מאסרים והתמכרות למורפיום ולאלכוהול. למחייתו התפרנס מכתיבה עיתונאית וספרותית. ב-1932 ראה אור ספרו המפורסם והמצליח, "איש קטן, לאן?", שעסק בחייו של זוג צעיר בגרמניה מוכת האבטלה.

עם עליית הנאצים נחקר כמה פעמים לאחר שסירב להתפקד למפלגה. משסירב להצעתו של גבלס לכתוב רומן אנטישמי, התמוטט ואושפז בבית חולים לפושעים חולים נפש. בתום המלחמה, כשהוא שבור וממוטט, קיבל מחבר תיק שנמצא במסמכי הגסטאפו, ובו פרטים על זוג גרמנים שמרדו בנאצים. בתוך 24 ימים הכין ממנו פאלאדה את הרומן "לבד בברלין". שבועות לפני שספרו יצא לאור, ב-1947, הוא מת. ב-2009 תורגם הספר לאנגלית ובשנה שעברה ראה אור בעברית (הוצאת "ידיעות ספרים").

האסופה שנמצאה כעת כוללת 25 מכתבים שכתב פאלאדה ו-28 מכתבים שקיבל, בין 1934 ל-1938. הוא כותב בהם באופן גלוי על מחלתו ועל חרדותיו. כך, למשל, ב-3 באוגוסט 1935, הוא כותב לארנשטיין, שנמצא במקום מבטחים בבריטניה: "האם אי פעם אגיע אליך? אני בספק. הצורך בשקט - לא לראות ולא לשמוע כלום - בכל יום נהיה יותר חזק. לפעמים אני חולם על חומה בגובה של שלושה מטר סביב המגרש שלי. בלי בני אדם".

"הרבה תיקים כאלה עוד מסתתרים כאן. אנחנו פועלים להנגיש אותם לציבור, כחלק מתפישה של דמוקרטיזציה של המידע", אומר פרופ' חגי בן שמאי, המנהל האקדמי של הספרייה הלאומית. בספרייה מתכננים לסרוק את המכתבים ולפרסם אותם באתר בעתיד, כחלק מפרויקט נרחב שבמסגרתו יועלו לרשת 150 אלף ספרים ומסמכים נדירים שנמצאו בארכיון הספרייה.

ב-8 במארס יתקיים בספרייה ערב עיון מיוחד לכבוד פאלאדה, בעקבות חשיפת המכתבים הנשכחים. אחד המרצים בכנס יהיה פרופ' גלילי שחר מאוניברסיטת תל אביב, שמתמחה בספרות גרמנית, וכבר הספיק לעיין בחלק מהמכתבים. "אתה פותח את התיק של הארכיב, נוגע במכתבים ובפתקים ובעצם נוגע בזמן. יש בזה הרבה קסם, אבל זה גם מבהיל", הוא אומר. את העיון במכתבים הוא מדמה למפגש עם רוח רפאים. "זה נוגע ללב. המכתבים מספקים עדות מאוד עצובה לידידות בין שני סופרים מודחים וגולים - אחד בלונדון, והשני - פאלאדה - בגלות פנימית בביתו. שניהם חווים בדידות ומחפשים נחמה בכתיבת מכתבים", הוא מוסיף.

כתבות מומלצות

בילי ג'ו ארמסטרונג בהופעה. "יש יותר מדי טמטום בעולם"

סולן גרין דיי אחרי פסיקת ההפלות: "מוותר על האזרחות האמריקאית"

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ