בן שלו
בן שלו

זה הלהיט הכי גדול של "מוניקה סקס" ואחד השירים הישראליים שמגדירים את שנות ה-90, אבל כשיהלי סובול שר את "מכה אפורה" ביום חמישי שעבר, האנגר 11 לא עלה בלהבות. זה לא אומר שהביצוע של "מוניקה סקס" לא היה טוב. הוא היה טוב מאוד. אלא שההאנגר נוטה להידלק בהופעות קצביות במיוחד או דרמטיות במיוחד. "מוניקה סקס", ו"מכה אפורה" מדגיש זאת ביתר שאת, עשויה מחומרים אחרים. בשנות ה-90 קראו לזה "שפה רזה", והשפה הזאת, ש"מוניקה" הפליאה לבטא גם מבחינה מוסיקלית וגם מבחינה טקסטואלית, היא לא הדיאלקט האופטימלי בחללי הופעות ענקיים.

נכון, "מוניקה סקס" 2011 היא לא "מוניקה סקס" מודל 95'. היא הוסיפה קצת משקל ונפח. הסאונד של האלבום החדש שלה מלא יותר מאשר רזה. ומכאן שלבחירה להשיק אותו בהאנגר, ובאותה הזדמנות לחגוג 16 שנים לאלבום הבכורה "פצעים ונשיקות", היה תוקף אמנותי. אבל יותר מכך היה לה תוקף מסחרי. "מוניקה" היא אחת הלהקות היחידות בישראל שמחנה האוהדים שלהן נמדד באלפים, והקמפיין שמלווה אלבום חדש של להקה מסדר הגודל הזה לא בהכרח תואם את המהות האמנותית של הלהקה, וראו את תצלום הלהקה שהופיע במודעות הפרסומת של הופעת ההשקה (שארית התום בחליפת טום פורד?).

אז אנחנו בהאנגר. בלי החליפות האלה, תודה לאל, אבל עם רוב המאפיינים של המקום: הסאונד הגס, סרטי הווידיאו המושקעים על מסכי ענק, דברי התודה ההכרחיים לספונסרית, הנטייה להימנע מביצוע של שירים מופנמים וכמובן מצעד האורחים המיוחדים. בשביל מי שאוהב את "מוניקה" ומקבל את חוקי הז'אנר של הופעות הענק החגיגיות, זאת היתה הופעה מעולה. הווי-ג'יי היה מרשים, האורחים היו רמי דרג, רשימת השירים היתה טובה מאוד, הלהקה ביצעה אותם ללא רבב, והקהל היה חם ואוהד, גם אם לא דלוק לגמרי.

בשביל מי שאינו קליינט של הופעות ההאנגר החגיגיות, כמוני, זאת היתה הופעה שהותירה רושם חצוי. ברגעים המצוינים שלה "מוניקה סקס" השכיחה את כל ההסתייגויות מהסיטואציה; ברגעים הפחות מצוינים הסיטואציה הסתירה את האיכויות של "מוניקה". בקיצור, נשיקות ופצעונים.

הנה כמה מהרגעים המצוינים: השיר הפותח, "גשר", הוא אחד המעולים שיצאו כאן בתקופה האחרונה. כך צריך להישמע רוקנרול ב-2011, וגרסת ההופעה היתה סוחפת לא פחות מגרסת האלבום. בשיר הנועל, "על הרצפה", קרה מה שלא קרה ב"מכה אפורה": ההאנגר עלה בלהבות.

האירוח של ירמי קפלן היה מצוין, תחילה בשיר שלו ואחר כך ב"עיניים טובות". קפלן השתלב בצורה אורגנית לגמרי בתוך הלהקה וגם הוסיף לה את השפיץ הפרפורמרי שחסר לה. שחר אבן-צור היה במיטבו בהופעה הזאת, גם כמתופף וגם כזמר. השירים שלו לא לגמרי השתלבו באלבום החדש של "מוניקה", אבל להופעה הם העניקו תוספת אנרגיה מלהיבה וכמעט פרועה. "180" הוותיק בביצועו היה אחד השיאים של הערב. "הקונפורמיסט", "שנים חסומות", "איש קש" - הימנוני חוסר התפקוד הנפלאים של יהלי סובול יעבדו בכל מקום, והם היו מעולים גם בהאנגר.

ומכאן לבעיות. באלבום החדש של "מוניקה" היו כמה יציאות אלקטרוניות שלא עלו לגמרי יפה, והציפייה היתה שההופעה תכניס אותן לקונטקסט שיעשה אתן חסד. זה לא קרה. החיבור בין הגיטרות לביט האלקטרוני נשמע מלאכותי למדי, והרגעים שבהם הבמה נהפכה לרחבת מועדון היו תלושים. זה נראה כאילו "מוניקה" מנסה להיות משהו שהיא לא, וזה אף פעם לא מראה מלבב.

גם הופעות האורח, חוץ מזו של ירמי קפלן, לא היה מלבבות. נשגב מבינתי מדוע שלומי שבן היה צריך לשיר את "כולם אומרים", ועוד עם קלידים שנשמעו זוועה. כששבן עזב את הקלידים ועבר לעמדת הסולן ב"סן חוזה", הוא נראה לחוץ מדי, כמעט היסטרי. לפני שקרני פוסטל עלתה לבמה סובול הילל את הקוליות שלה, מה שנכון. אבל פוסטל מתאימה לעמוד בחזית של במת ההאנגר כמו שאורית שחף מ"היהודים" מתאימה להיות צ'לנית ברביעייה קאמרית. פוסטל עמדה רוב הזמן עם הגב לקהל. זה היה מוזר ולא כל כך קולי.

גם הנאמבר של האורח הבכיר מכולם, שלום חנוך, היה קצת מוזר. בשיר הראשון שלו, "תאונה", עוד היתה זיקה בינו לבין הלהקה, אבל בשיר הבא, "נגד הרוח", הזיקה התרופפה והתנדפה. אלה היו חמש דקות שלום-חנוכיות מרשימות, שבינן לבין "מוניקה סקס" לא היה שום קשר ועל כן, בסופו של דבר, הן הותירו טעם לא טוב.

"מוניקה סקס". האנגר 11 בתל אביב, 24.2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ