הלב נשאר במזרח: תערוכה חדשה מפריכה כל תפישה מוטעית בנוגע ללבוש נשים ערביות

תערוכה צבעונית ותוססת במיוחד שאצר כריסטיאן לקרואה בפאריס מצליחה להפריך לא מעט תפישות מוטעות לגבי ל"לבוש ערבי"

ניו יורק טיימס
סוזי מנקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
סוזי מנקס

אורות הניאון השופעים פועלים כמגדלור, ומוליכים את המבקרים על פני חפצי אמנות עתיקים שגולפו מעץ ומאבן לעבר התפרצויות של צבעים עזים על גלימות מעוטרות.

הקווים המשולשים של תאורת ההיי-טק מספרים את הסיפור: התערוכה הזאת עוסקת בשמלה אחת בגזרה הנדסית, באינסוף דפוסים ועיטורים מגוונים.

התערוכה "L'orient des femmes" ("נשים במזרח"), המוצגת עד 15 במאי במוזיאון קה ברנלי בפאריס, היא מחקר מרתק במגוון התוסס של בגדים מזרחיים.

כמעט כל תפישה מוטעית בנוגע ל"לבוש ערבי" מופרכת בתצוגה הזאת, המדגישה את הכוח הטמון באישיות הפרטית של הלובשת ובמלאכת המחשבת האמנותית ששלטה בכיפה לפני שכמה מהמוסלמים החליטו לכסות את גוף האשה בבד שחור.

במזרח התיכון המונים יוצאים לרחובות ותנועה פמיניסטית מתעוררת, ואולי אין זמן טוב מזה להראות את המגוון והמורכבות של השמלה המזרחית כפי שהיתה בעבר.

הבגדים מוצגים מבעד לעיניו של המעצב כריסטיאן לקרואה, בתפקידו כמנהל האמנותי של התערוכה. יש מוקד ברור על כל מדינה בסהר הפורה של המזרח התיכון, ובאותה מידה מושם דגש על צורתה של גלימה ערבית יחידה שהמעצב יצר מניאון.

150 התלבושות המוצגות בתערוכה לקוחות בעיקר מירדן, סוריה וישראל. יחד עם תמונות מסרטים מצריים משנות ה-50 הן יוצרות תחושה - אפילו בשחור-לבן - של האקזוטיות המתקשרת לאזור.

האנה צ'ידיאק, אוצרת התערוכה, הקדישה שלוש שנים ליצירת האוסף החשוב של המוזיאון, והוסיפה לו מטמון של פריטים יוצאי דופן מהאוסף הפרטי של האספנית הירדנית וידאד קוואר.

כל סיפור שקיעתה של השמלה המזרחית אחרי מאות שנים מגולם בדברים שצ'ידיאק היתה עדה להם בעמאן ב-2007: "אשה פלסטינאית מבוגרת באה לבקר את מדאם קאוור והגישה לה שמלת חג מסורתית שרקמה בלהט ובסבלנות בצעירותה, משום שעל פי חוקי האיסלאם אסור לאשה צנועה לצאת מביתה בבגדים צבעוניים", היא מספרת.

השילוב בין עליית הפונדמנטליזם המוסלמי לבין התפשטות האופנה המערבית הופך את התערוכה בקה ברנלי לשיר הלל לתרבות אבודה - תרבות שתחילתה לפחות במאה ה-13, שכן התערוכה נפתחת בשמלת ילדה מאותה תקופה, שנמצאה במערה בלבנון והושאלה לתערוכה מהמוזיאון הלאומי בביירות.

הבגדים בתצוגה הם ברובם מהמאה ה-19, לפני שהמהפכה החילונית בטורקיה סילקה לחלוטין את הלבוש האתני של המדינה.

כל הבגדים גזורים בצורת T, שהקו האנכי שלה מתפשט למשולש. הגזרה הזאת שלטת הן בבגדי המשי מלבנון והן בקפטנים מסוריה מהעידן הפרסי, שנראים בתערוכה כמעשה רקמה ססגוני ומהודר. לקרואה מגדיר את העבודה כ"קליידוסקופ מנצנץ, מעשה טלאים של כושר המצאה ופסיפס שופע פשטות".

העיטורים, גם כשהם מחקים דפוסים מסורתיים עתיקים, היו עדיין אישיים מאוד בכל הנוגע לבחירת הצבעים ולהקצאתם. אך אלה לא היו בגדי מלכות. לנשות הכפר או לבדואיות הנודדות, הבגדים היו מלאי שמחה, בין שמדובר בגלימה מסורתית, תפורה משפע של בד ארוך, או ב"ז'קט" קצר מקטיפה ססגונית כתומה וסגולה.

האשה הבדואית המוצגת על מסך ומתכסה בגלימות צוחקת בהומור. אפילו גלימות הסאטן השחור מירדן, בפסים מתפרים אנכיים ואופקיים, הן מלאות חיים. בגדים שחורים אחרים, מוארים ברקמות עזות בכתום וירוק, נוצרו בעזה בשנות ה-30, ובהמשך נמכרו והופצו, לצד כובעים ותכשיטים אופייניים, לאחר מלחמת ששת הימים.

הקטלוג הנלווה לתערוכה, הכתוב בצרפתית בלבד, הוא חגיגה לעיניים ומכיל קולאז'ים של רישומיו של לקרואה, דיוקנאות מזרחיים ותצלומים מלאי דמיון של גלימות. בתערוכה עצמה, ארונות תצוגה שמזכירים בדרך צביעתם ארגזי נדוניה מכילים אביזרי כלולות מסורתיים, ובהם תליון קמע, שביס לראש וערכת תפירה של כלה פלסטינית.

הפריטים האלה, לצד מרבד המתאר שטיחים פרסיים פזורים ויריעת בד ועליה תמונה בגוני ספיה, יוצרים יחד שחזור פיוטי של עולם נשים אבוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ