מוסיקה קלאסית | צלילי אהבה וייסוריה

דיסק חדש מיצירות שומאן, תאווה לאוזניים, מציע "שירי אהבה ספרדיים" בפי זמרים גרמנים. האזנה סבלנית יותר נדרשת בסונטות לפסנתר וכינור של המלחין, עם הפסנתרן אנדריאס שטאייר והכנר דניאל שפק

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

"אצל שיח שושנים הייתי, אמי/ שם על שפת המים./ שושנים שם ראיתי וגם עלם דק גו, שם ליד המים". ממלים פשוטות אלה, בלבוש שתפר להן רוברט שומאן, מורכב השיר הראשון במחזור "לידרשפיל ספרדי אופוס 74". עשרה שירים מונה המחזור הזה, עניינם הוא אהבה צעירה ומכאוביה, והם כתובים לצירופים ווקאליים שונים: החל בזמר בודד, או זמרת, וכלה ברביעיית זמרים. הכל בליווי פסנתר.

דיסק חדש מתוצרת "הרמוניה מונדי" מביא את "לידרשפיל", וגם מחזור דומה ושמו "שירי אהבה ספרדיים אופוס 138". בשני המקרים הלחין שומאן נוסח גרמני שהכין משורר בן זמנו, שתירגם שירים ספרדיים מתקופת הרנסאנס. בנוסף לכך מביא הדיסק את המחזור "שירי אהבה אופוס 101" של שומאן, וכאן המשורר הוא גרמני - פרידריך ריקרט.

שמו של השיר הראשון הנ"ל - שיר על העלמה, השושנים והעלם על שפת הנהר - הוא "פגישה ראשונה" ("Erste Begegnung") ובשבילי זו היתה התוודעות, הן ליצירה זו והן לשתי האחרות המככבות בדיסק, 26 שירים בסך הכל.

בדירוג היופי המלודי - השיר "פגישה ראשונה" (דואט לסופרן ואלט) מחזיק בכתר; בהאזנה ראשונה לו מתעוררות ציפיות גבוהות ולחלופין - החשש שמגובה כזה אפשר כביכול רק לרדת. לטעמי מתברר אכן בהמשך כי שאר השירים רבי חן ותחכום, אך מנגינתם אינה לוכדת כמו זו של "פגישה ראשונה".

26 השירים ממומשים בקולות רכים ומלטפים. המפורסם מבין ארבעת הזמרים הוא הטנור ורנר גירה, ולצדו הסופרן מארליס פטרסן, המצו-סופרן אנקה וודונג והבריטון קונרד יארנוט. ההקלטה נעשתה באולפן בברלין ומצטיינת בבהירות, עם תוספת תמוהה של הדהוד מלאכותי בשיר "המבריח" ("Der Contrabandiste", בריטון סולו, רצועה 10).

למען הסר בלבול: העובדה שהשיר הראשון מעורר ציפיות למחרוזת להיטים, שאולי נכזבות בחלקן, אינה צריכה להרתיע. בכללו מביא הדיסק לקט שומאני שופע, ערב, זר תענוגות, תמורה טובה לכסף.

שומאן בכלי תקופתו

שתי הסונטות לכינור ופסנתר שחיבר שומאן שייכות לתקופת חייו האחרונה, תחילת שנות ה-50 של המאה ה-19, שתיהן כלולות בדיסק חדש מידי אמנים גרמנים - הכנר דניאל שפק והפסנתרן אנדריאס שטאייר. מלבד שתי הסונטות כולל הדיסק את השאקונה של באך לכינור סולו (על כך להלן) ויצירה לפסנתר ושמה "מזמורי שחר" ("Gesaenge der Fruehe").

אנדריאס שטאייר נמנה עם ענקי כלי המקלדת של ימינו, "מקלדת" - כי בדרך כלל אינו מנגן בפסנתר רגיל אלא בצ'מבלו או בפורטפיאנו. הפעם הוא מנגן בפסנתר ממש, שמשחזר כלי מתקופת שומאן (תוצרת "ארהרד"). הביצוע של שפק ושטאייר מעולה כתמיד, בלשון המעטה, אבל הפסנתר המסוים ששטאייר בחר מציב תהייה: באוזניי מתקבל ה"ארהרד" ככלי מוגבל, עמום ומערבב ברגיסטר הבינוני והנמוך. היצירה לפסנתר סולו המובאת בדיסק ("מזמורי שחר") נשמעת פרובלמטית למדי, לפחות בהאזנה ראשונה (שומאן חיבר אותה ב-1853, כאשר היה אולי מעורער כבר, מבחינה נפשית) ונראה כי ביצוע בפסנתר מודרני היה עושה לה שירות ידידותי יותר.

אשר לשתי הסונטות לפסנתר וכינור: במבט צרכני קר, דיסק זה עומד מול אלטרנטיבה קוסמת, לא חדשה אמנם, מתוצרת "היפריון" (מק"ט 2000 ,CDA67180), שבה האמנים הם הכנר אנתוני מארווד והפסנתרנית סוזן טומס (חברי שלישיית "פלורסטן"). מארווד וטומס נוקטים צליל נזירי פחות, עם אותה מידה של אנינות פרשנית, ומוסיפים גם נוסח לכינור ופסנתר של שלוש הרומנסות לאבוב ופסנתר.

תוספת חורגת ומעניינת

דיסק שכולו שומאן? לא בדיוק. הרצועה הראשונה בדיסק שומאן של הכנר שפק והפסנתרן שטאייר מוקדשת לנוסח מיוחד, שלא הכרתי, ל"שאקונה" המפורסמת לכינור סולו של באך. כאן מבוצעת היצירה עם מעין ליווי בפסנתר, מעשה ידי שומאן - תוספת מינימליסטית צנועה, קלה לנגינה (נראה שפסנתרן חובב יכול להצטרף אל הכנר בביצוע הגרסה הזאת). שומאן חשב שהתוספת תעזור, שהשאקונה תישמע כך נזירית פחות באוזני שוחרי מוסיקה בני זמנו. אלא שאנחנו "מתקדמים" יותר, בהשוואה למאזינים בני זמנו, ולאוזנינו התוצאה אמנם מסקרנת במבט היסטורי, אך מוהלת ומיותרת. ואי אפשר לא להזכיר בהקשר זה את הגרסה המפורסמת לפסנתר סולו, פרי ידו של פרוצ'ו בוזוני, שהיא יצירה לעצמה, טיפול שהופך את באך לסערה רומנטית גדושה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ