הכוריאוגרף יובל פיק ינהל מרכז מחול לאומי בצרפת

מינוי ממשלתי לתפקיד, של כוריאוגרף שמזוהה כישראלי נשמע מפתיע, אך פיק אינו סבור כך: "בניתי את הקריירה שלי בצרפת", מסביר

אלעד סמורזיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלעד סמורזיק

שר התרבות של צרפת, פרדריק מיטראן, מינה את הרקדן והכוריאוגרף יובל פיק למנהל המרכז הכוריאוגרפי הלאומי בעיר ריו-לה-פאפ, הסמוכה לליון. פיק, 40, ייכנס לתפקיד באוגוסט, ויחליף את הכוריאוגרפית מאגי מארן שכיהנה בתפקיד מאז נוסד המרכז ב-1998. המרכז בריו-לה-פאפ הוא אחד מ-19 מרכזי מחול הפזורים ברחבי צרפת, שנוסדו על ידי משרד התרבות החל משנות השמונים כיוזמה לטיפוח אמנות המחול בפריפריה. בראש כל מרכז עומד אמן מוביל שמעלה הפקות משלו ואחראי על קידום אמנות המחול וקירובה אל הקהילות המקומיות והפעלה של שיעורים וסדנאות.

בשיחה ל"הארץ" הביע פיק שביעות רצון מהמינוי ואמר שהוא רואה בו גושפנקה אמנותית. "כך יתאפשר לי לבצע עבודה משמעותית על השפה התנועתית שלי, ובכלל לפעול לקידום מקומו של המחול בחברה של היום", אמר.

פיק הגיש את מועמדותו לתפקיד באוקטובר והתחרה מול עשרות אמנים. בדצמבר צומצמה הרשימה לחמישה מועמדים, שנדרשו להציג את חזונם בפני ועדה מקצועית. פיק היה המועמד המועדף על ארבעה מתוך חמשת חברי הוועדה. המעבר לשלב המינוי לווה בקשיים ובהד תקשורתי, משום שהשופט שהתנגד למינויו גרס שיש לבחור באמן אחר, מתחום ההיפ-הופ, שיהיה נציג של האוכלוסייה מצפון-אפריקה שחיה באזור. ביום שני התקבל האישור הרשמי ממשרד התרבות.

מינוי ממשלתי לתפקיד, של כוריאוגרף שמזוהה כישראלי נשמע מפתיע, אך פיק אינו סבור כך: "בניתי את הקריירה שלי בצרפת", מסביר. "אני חי כבר 15 שנה מחוץ לישראל. אני יותר כוריאוגרף צרפתי שמגיע במקור מישראל".

פיק למד בבית הספר למחול בת דור בתל אביב ועם שחרורו מצה"ל ב-1991 התקבל ללהקת בת שבע, במסגרתה רקד ביצירותיו של אוהד נהרין ושל כוריאוגרפים מובילים נוספים כמו וויליאם פורסיית ויירי קיליאן. בהמשך יצר את "מותר" ואת "כבדים", ורקד אצל להקות באירופה. ב-1999 הצטרף לבלט האופרה של ליון לשתי עונות וב-2001 ייסד את להקתו, "The Guests". מאז הוא יוצר בעבורה ובעבור להקות נוספות.

פיק מתקשה להשיב כנשאל אם המינוי מעיד על השתקעות סופית בצרפת. "אני מאוד קשור לארץ", הוא אומר, "אני יכול לתרום לפיתוח המחול בה, אבל הייתי שמח אם אנשים יגלו יותר פתיחות ויסבירו פנים לאמנים ישראלים שמצליחים בחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ