מאיירת ספרי הילדים אורה איל מתה בגיל 64

איל, שהיתה מבכירי המאיירים בארץ, אחראית לקלאסיקות שעליהן גדלו דורות של ילדים. הלווייתה תתקיים היום בשעה 15:00

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

המאיירת אורה איל הלכה לעולמה ביום שבת לאחר מחלה והיא בת 64. איל, שהיתה מבכירי המאיירים בארץ, נולדה בשנת 1946 בירושלים ולמדה בבית הספר לאמנות בצלאל. הספר הראשון אותו איירה, בשנת 1974, היה "מעשה בחמישה בלונים" שכתבה מרים רות. הספר הפך לקלאסיקה ישראלית עליה גדלו דורות של ילדים. לאחר מכן איירה איל ספרים רבים שהפכו גם הם לנכס צאן ברזל, ביניהם "הבית של יעל", ו"תירס חם", שכתבה מרים רות, וכן את סדרת "סיפורי איתמר" שכתב דויד גרוסמן. איל גם כתבה ואיירה ספרים משלה. בסך הכל איירה איל יותר מ-70 ספרים וזכתה בכמה פרסים וציונים לשבח, בהם פרס בן יצחק על איורי הספר "חמש מכשפות הלכו לטייל".

שרי גוטמן, מו"לית הוצאת אחוזת בית, סיפרה שבשנים האחרונות תרגמה איל ספרים מאיטלקית, "היתה לה אהבה גדולה לאיטליה והיא לימדה את עצמה איטלקית. בשבילנו היא תרגמה את 'אהבות ללא אהבה' של לואיג'י פיראנדלו". בין הספרים שתרגמה איל מאיטלקית היו גם "הגבינה והתולעים" של קרלו גינצבורג, וסיפוריו לילדים של ג'אני רודרי. "היא היתה אדם מאוד מיוחד", אמרה גוטמן, "היא חיה חיים מאוד אמנותיים והיתה לה תפישה יוצאת דופן של העולם. כשכולם אהבו נורא את הציורים הגדולים של הרנסאנס - היא דווקא אהבה את אמנות ימי הביניים".

דויד גרוסמן סיפר אתמול על התקופה בה עבדו ביחד על סדרת ספרי איתמר שכתב לילדים. "כשהיא ציירה את איתמר היא ציירה על פי הבן שלי יונתן, שהוא ג'ינג'י כזה והיתה לו אז תסרוקת של כריסטופר רובין". גרוסמן סיפר שבספר "אח חדש לגמרי" יש אבא שרוחץ את בנו באמבטיה, "אורה אמרה לי שהילדים שלה גדולים והיא כבר לא זוכרת איך זה נראה. לכן ביקשה לבוא אלינו לראות איך אנחנו רוחצים את יונתן, והיא באה וישבה והסתכלה. אחר כך ציירה והיו טיוטות וגרסאות. בחרתי בה כמאיירת בגלל ספרים אחרים שלה שהקראתי לילדי. מאוד מצאה חן בעיניי הצבעוניות והחום בציור שלה".

הספר האחרון עליו עבדה הוא הספר "כולם יצאו לטייל", שכתבה רבקה דוידית ועתיד לצאת בספריית הפועלים. העורכת והסופרת, נרי אלומה, סיפרה שעבדו על הספר זמן רב. "היו המון תיקונים ושינויים. כשסיימנו לעבוד היא כתבה שאנחנו צריכים לחגוג. הספר נשלח לסין כי שם מייצרים את ספרי הקרטון, אז כתבתי לה ?חכי, מה בוער'. עכשיו אני חושבת למה לא חגגנו אז". אלומה אומרת שהספר טרם הגיע מסין ואיל לא הספיקה לראות אותו, "הוא היה כל כך חשוב לה. זה מתסכל אותי כל כך".

הלווייתה של אורה איל תתקיים היום בשעה 15:00 בבית העלמין בקיבוץ קרית ענבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ