יצירות מאת גוסק, מוצרט ובטהובן עם תזמורת קאמרטה ועם הרכב נשפנים מתוכה | שלושה פינוקים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

לכאורה קונצרט פשוט ובטוח, עם שלוש יצירות מהתקופה הקלאסית: אחת, סימפוניה (למיתרים, מס' 6) מאת הקומפוזיטור הצרפתי פרנסואה גוסק, שאינה מוכרת כלל, וששיבוצה בתוכנית היה עשוי להיחשב כהדגמת רמה "ממוצעת", רקע להשוואה: הנה יצירה קלאסית סתם, מאת מלחין צרפתי לא חשוב, שמן הסתם נולדו עשרות כמותה בזמנה וכמוה נידונו לשכחה מוצדקת. והנה, לעומתה, שתי יצירות קלאסיות שאחת מהן היא מלכת רייטינג - הקונצ'רטו לכינור של בטהובן, והאחרת היא אבן חן מוצרטית - הסרנדה שלו לכלי נשיפה ק' 388. בפועל התברר כי הסימפוניה של גוסק, שפתחה את הערב, אינה סתם

מוסיקה שגרתית מסוף המאה ה-18 ולפחות הפרק האחרון בה ראוי בהחלט להישמע.

על החלק הבא בקונצרט מגיעה לקאמרטה תודה: עד כמה שזיכרוני מגיע, הסרנדה של מוצרט בדו-מינור, לשמונה כלי נשיפה, מבוצעת בארץ לעתים נדירות - עד כה לא זכיתי להאזין לה בקונצרט פומבי. בקונצרט זה ניגנו אותה חברי קאמרטה ובראשם האבובן מוקי זוהר והקלרינטיסט טיבי צייגר, עם נשפנים אורחים.

זו מוסיקה קאמרית בעצם, אך נהוג להובילה בידי מנצח. זאב דורמן, נגן כלי נשיפה ותיק (באסון ראשון בפילהרמונית) וגם מנהל בית הספר ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב, הוביל את האנסמבל בנגינה מדויקת רבת טעם, שעוררה רצון ל"הדרן" בצורת חזרה על הפרק האחרון כולו (מעשה ש"לא ייעשה" ואכן לא נעשה) - אם כי הפרשנות בכללותה היתה מדודה, רוגשת פחות מכפי שציפיתי. והרי סערה היא סודה הגלוי של סרנדה זו: לכאורה מוסיקת רקע תמימה לבידור סועדים תחת כיפת השמים; למעשה - אחד משיאי המוסיקה של התקופה הקלאסית, שיח טראגי, נוקב, שגם אצל מוצרט אין לו הרבה מתחרים, מה גם שהמלחין עצמו עיבד את השמינייה לחמישיית כלי מיתר (רביעייה עם ויולה נוספת), נוסח שבו מתעמעם לגמרי הרושם ה"סרנדי".

סיום הקונצרט הציב מעדן בטוח: הקונצ'רטו לכינור של בטהובן. דורמן הוביל אותו בטמפו נינוח, ונהניתי להתפנק בצלילי הכינור של חגי שחם, זוהרים ומזדמרים ברגיסטר העליון, רכים ועוטפים בתחום הנמוך. היתה זו פרשנות שהבליטה את מהותו של הקונצ'רטו כביטוי של השראה לירית, היבט לא בטהובני, כביכול, שעומד בסתירה לתדמיתו הרווחת כסמל של מאבק, מרדנות ופאתוס הרואי.

יצירות מאת גוסק, מוצרט ובטהובן עם תזמורת קאמרטה ועם הרכב נשפנים מתוכה. מנצח: זאב דורמן. סולן: הכנר חגי שחם. היכל אמנויות הבמה בהרצליה, 24.2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ