גילי כהן
גילי כהן

בבית הספר ביאליק רוגוזין בתל אביב הורגשה היום (שני) אווירת חג והמולה תקשורתית בעקבות זכיית הסרט "לא עוד זרים" בפרס האוסקר על הסרט התיעודי הקצר. ליד חדר המורים נתלו עשרות כתבות המפרטות את המסע של התלמידים וצוות המורים בבית הספר בדרך אל האוסקר. הבוקר נוסף ללוח המודעות שלט קטן, עם הכיתוב "האוסקר בידינו, שאפו", ותמונה של מנהלת בית הספר, קארן טל, אוחזת בפסלון המוזהב בשטיח האדום. במסכי הטלוויזיה שמותקנים בתוך שערי בית הספר מוקרן הסרט בלופ מתמשך, תזכורת למי שעוד לא הספיק לראות.

"הסרט הוא על בית הספר שלנו, שהילדים באו מארצות אחרות: פיליפיניז, דרום אפריקה, ניגריה, וכולם מוסלמים, יהודים ונוצרים וחיים ביחד בשלום", סיפרה אסתר (אסטה) אייקפהאי, בת 12, שהפכה בן לילה לכוכבת סרט זוכה אוסקר. "לא רק אני אהיה מפורסמת, כל בית הספר. אני עכשיו צריכה לתכנן את החגיגות".

מליסה ולריה לאורה מלגה, ילידת בוליוויה, שגם היא צולמה לסרט שצולם על ידי HBO, סיפרה כי "רציתי להישאר לראות את האוסקר, אבל זה היה מאוד מאוחר, יש לי מחר בית ספר". מליסה בת ה-18 סיפרה עוד כי "קמתי כשאמא הדליקה טלוויזיה ושמעתי שראיינו את המנהלת ונורא שמחתי. שכחתי שהיא נסעה לאסוף את הפרס, אבל היא נהנית בהוליווד". שירה מוסקינדה מוללו, בת 18 מקונגו, הסבירה כי "בהתחלה זה היה מוזר שצילמו אותנו, אבל בהמשך התרגלנו. היה לי תפקיד משני, בסוף צילמו אותי ולא שמו אותי. חתכו אותי בעריכה".

על רקע הזכייה, שוודאי תשמש בעתיד את שירותי ההסברה הישראלים, מעמדם של 120 מתלמידי "ביאליק רוגוזין" עוד לא הוסדר. "השאיפה היא מי שצופה בסרט הזה יבין עד כמה הם ילדים נפלאים, שיש להם חלומות, הם תורמים לחברה ורוצים להתגייס", מספרת מירית שפירא, סגנית מנהלת הקמפוס ומנהלת החטיבה העליונה. "כל מי שיביט בסרט, אני אשמח אם הוא יבין שהם רוצים לממש את החלומות שלהם. בבקשה, תאפשרו להם".

אסתר, שהגיעה לישראל כשהיתה בת 8 מדרום אפריקה, אומרת בתשובה לשאלה מדוע לא נסעה להוליווד כי "רציתי לנסוע, אבל אני לא יודעת למה לא יכולתי. נראה לי שזה בגלל שאין לי דרכון". כשתהיה גדולה, היא אומרת, היא רוצה להיות שחקנית, "אבל לא בגלל הסרט", או אשת עסקים, "עם משרד והכול". "איפה?", היא נשאלת. "פה, ברור שפה".

לייב בלוגינג: אוסקר 2011

אוסקר 2011: נאום המלך, אכזבת הנתינים

אוסקר 2011: כל התמונות מהשטיח האדום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ