ליקויים חמורים נמצאו בהתנהלות מנכל רשות השידור מוטי שקלאר

דו?ח המבקר צפוי להתפרסם במאי, אך נתניהו נדרש לטפל מיידית בנושא, "כדי למזער נזקים"

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי איזיקוביץ

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס החליט שלא להמתין לפרסום דוח הביקורת שערך על רשות השידור, ופנה אתמול ללשכת ראש הממשלה בבקשה להתערבותו המיידית של בנימין נתניהו. נוכח חומרת הממצאים, נכתב בהודעה מיוחדת לתקשורת מטעם המבקר, יש חשיבות רבה לטפל מיידית בתיקון הליקויים ואין להמתין עד לפרסום הדוח השנתי. זאת כדי למזער נזקים אפשריים?.

דוח הביקורת, שעתיד לראות אור בחודש מאי הקרוב, מכיל התייחסויות לענייני מנהל וארגון, ופרק מיוחד המוקדש להתנהלותו של מנכל רשות השידור, מוטי שקלאר, העתיד לסיים את תפקידו בקיץ. צעד מסוג זה לא ננקט מעולם, גם לא בתקופתו של המנכל יוסף בראל, שספג ביקורות קשות. פרק זה, כך עולה ממכתבו של לינדנשטראוס, עומד להיות קשה במיוחד, ולהצביע על כשל ניהולי וארגוני. בהקשר זה רומז המבקר בהודעתו לפעולות בתחום שכירת כוח אדם וניהול, שנעשו בניגוד לחובת הנאמנות לציבור. לדברי המבקר, הדוח מתייחס בין היתר לפעולותיו של שקלאר בענייני כוח אדם, אשר על פי הדוח נעשו פעמים רבות תוך התעלמות מהוראות הדין והנוהל, כתב המבקר, בהתנהלות זו היה כדי להטמיע ברשות השידור תרבות ניהולית קלוקלת. אין להשלים עם הליקויים שהועלו בתחום זה (...) כל פעולותיה של רשות השידור ממומנות מכספי הציבור, ומנהליה חבים לציבור את חובת הנאמנות.

המבקר מוסיף ומציין כשלים הנוגעים לחוק רשות השידור הקיים וזה החדש המתגבש בימים אלה, ומותח ביקורת על החוק הקיים ועל התיקון לו, בכל האמור לזיקה פוליטית הפוגעת במעמדה העצמאי של רשות השידור. על פי הממצאים בדוח המבקר המתייחסים למינוי חברים במליאת הרשות, יש להרחיק כל שיקול פוליטי כדי להבטיח את קיומה של רשות השידור כגוף ציבורי ועצמאי. גם טיוטת התיקון לחוק רשות השידור, הנדונה בימים אלה, אינה מנתקת הקשרים פוליטיים ממינוי החברים, ולינדנשטראוס מציין כי על ראש הממשלה לפעול לתיקון מוקדם ככל האפשר של חוק רשות השידור, כדי להבטיח את מעמדה העצמאי.

מרשות השידור נמסר: יור רשות השידור, דר אמיר גילת, לומד את הממצאים ומתכוון לפעול בהקדם לתיקון הליקויים. היור הביע תקווה כי הממשלה תמנה בקרוב את המליאה החדשה של רשות השידור שתאפשר למוסדות לקבל את ההחלטות הנדרשות בנושאי כוח אדם ותקציב. היור נחוש לשנות את התרבות הארגונית ברשות ולהטמיע ערכים של מינהל תקין ומתן תמורה הולמת למשלמי האגרה.

מטעם שקלאר מסרה אתמול הרשות כי הוא מקבל את דברי הביקורת אשר התייחסו לנושאי כוח אדם, ובעיקר להעסקת עיתונאים וטאלנטים ברדיו ובטלוויזיה. רוב הליקויים שצוינו תוקנו כבר והשאר יילמדו, יוטמעו וימצאו פתרונם במסגרת הרפורמה הצפויה ברשות השידור. מתוקף תפקידו, נושא כל מנכל ברשות השידור, למעשה, בשני תפקידים - מנהל כללי האחראי לניהול השוטף של הרשות, על כל המשתמע מכך; ועורך ראשי, אשר חובתו לדאוג לשידורי הרשות, איכותם ורציפותם כאשר הם למעשה מטרת קיומה של הרשות. כך גם פעילותו של המנכל, הכלולה בהערות הביקורת, נעשתה מתוך הצורך החיוני לקיים את שידורי הרשות, באיכות ובהיקף כראוי לשידור ציבורי, בהתחשב במציאות התחרותית של שוק התקשורת ובמצבה הקשה של רשות השידור. אין זה סוד שרשות השידור נאבקת בשנים האחרונות על עצם קיומה בתנאים קשים. יחד עם זאת, הדברים שנעשו לא על פי הנהלים - יתוקנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ