מת המו"ל אשר ביתן, ממקימי הוצאת זמורה-ביתן-מודן

ערן זמורה: "מו"ל כמו שמו"ל צריך להיות"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

המו"ל אשר ביתן הלך לעולמו ביום ראשון בעקבות מחלה שעמה התמודד בשנים האחרונות. ביתן נולד ב-1939 בירושלים, וב-1963 הקים את הוצאת הספרים ביתן. בין הספרים שהוציא לאור היה הספר "מלכוד 22" של ג'וזף הלר, שראה אור לראשונה בתרגום לעברית בשנת 1971 בהוצאת ביתן. בשעתו סיפר בנו של ביתן ל"הארץ" כי אביו הכיר אישית את הלר ואף נפגש איתו. כמו כן הוציא לאור ספרים של קורט וונגוט, ארתור סי קלארק, דן בן אמוץ והפילוסוף הסהרורי משה קרוי.

בשנת 1973 חבר ביתן למו"לים עודד מודן ואהד זמורה, וביחד הקימו את הוצאת זמורה-ביתן-מודן שהיתה מן ההוצאות הגדולות בארץ בשנות ה-70 וה-80. בשנת 1982 פרש ביתן מן השותפות והמשיך לעבוד כמו"ל עצמאי שהשקיע בפרויקטים שונים בתחום המולטימדיה, השקעות שהובילו אותו למשבר כלכלי.

ערן זמורה, מנכ"ל הוצאת כנרת-זמורה-ביתן, סיפר: "נכנסתי בצעירותי לעסק ואשר ביתן היה השותף של אבא שלי. הוא היה ממקימי זמורה-ביתן-מודן. איש נחמד, שותף מאוד נוח, מו"ל כמו שמו"ל צריך להיות. הוא הבין את העסק. בשלב מסוים היה לו חלום להיכנס לעסקי המולטימדיה, וזה כנראה היה מוקדם מדי". יואב ברש, מו"ל הוצאת מסדה, היה שותף של ביתן בהוצאת אביב שהקים לפני שנים אחדות: "הוצאנו כל מיני ספרים ביחד. הוא הצליח להגיע לשילוב של מישהו שבאמת אוהב ספרים ומצד שני היו לו חושים לטעם הקהל". ביום שני נטמן ביתן בבית העלמין ירקון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ