"מבטחים" בזכרון יעקב ייפתח כמלון בוטיק

במסגרת עבודת שימור ושיפוץ הבניין המקורי, שתוכנן בסוף שנות ה-60 על ידי יעקב רכטר ואף זיכה אותו בפרס ישראל לאדריכלות, ייפתח בית ההבראה באפריל 2012 כמלון בוטיק ומרכז אמנויות שיכלול גלריה לאמנות, שני אולמות קונצרטים ואולפן הקלטות

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

בית ההבראה "מבטחים" בזכרון יעקב צפוי להיפתח באפריל 2012 במתכונתו החדשה - מלון בוטיק ומרכז אמנויות עם גלריה לאמנות, שני אולמות קונצרטים ואולפן הקלטות משוכלל. בחודשים האחרונים התקדמה עבודת הבנייה במקום, ובמרכזה שימור ושיפוץ של הבניין המקורי שתוכנן בסוף שנות השישים על ידי האדריכל יעקב רכטר. ממזרח לבניין נחפר חניון תת-קרקעי שיכיל כ-230 מקומות חניה. מעליו ייבנו בשלב מאוחר יותר כ-23 וילות נופש קטנות שיושכרו לאורחי המלון. בסך הכל יכיל המלון החדש כ-80 חדרים.

"מבטחים", יצירת מופת של האדריכלות הישראלית, נפתח ב-1968 ושירת את מבוטחי קופת חולים כללית. בזמנו נחשב לספינת הדגל של רשת בתי ההבראה של קרן הפנסיה "מבטחים", ואף זיכה את מתכננו בפרס ישראל בזכות איכויותיו האדריכליות הנדירות. בשנות השמונים והתשעים עבר הבניין כמה וכמה גלגולים כבית מלון עד שלבסוף הוצע למכירה בסוף שנת 2005. כמה חודשים לאחר מכן נרכש על ידי הנדבנית לילי אלשטיין, נצר למייסדי זכרון יעקב. בניגוד להצהרות של אלשטיין על כוונתה לשמור על בית ההבראה, היא החלה לקדם תוכנית מעוררת מחלוקת להרס חלקים ניכרים מהבניין המקורי ולתוספת של 60,000 מ"ר עבור חדרי מלון ואולמות קונצרטים, פי שישה מהשטח הבנוי הקיים. אחרי מאבק ציבורי עיקש, הן מצד תושבי זכרון יעקב והן מצד הקהילה האדריכלית, החליטה אלשטיין לגנוז את התוכנית לפני כשנה וחצי. האדריכלים אמנון רכטר (בנו של מתכנן הבניין) ורני זיס, שהופקדו על תוכניות ההרחבה, התבקשו על ידי אלשטיין להכין תוכנית מצומצמת חדשה שאינה כוללת תוספות לבניין המקורי.

במסגרת עבודות הבנייה המתבצעות במקום, משומרת המעטפת החיצונית של המבנה, תוך שחזור כל חלונות העץ (על פי תוכניותיו המקוריות של רכטר), ומבוצעת פתיחה מחודשת של כל המרפסות הפונות אל נוף הים התיכון. החדרים המקוריים שעוצבו בצמצום ובסגפנות ישופצו אף הם - כל שני חדרים יאוחדו על מנת להגדיל את שטחיהם. השטחים הציבוריים של המלון ישוחזרו אך יכללו עיצוב פנים חדש על ידי חברת יונייטד מבריטניה. אולמות "ארז" ו"אלון" יישארו במקומם המקורי אך יועמקו וישופצו על מנת להתאימם לסטנדרטים אקוסטיים עכשוויים ולהופעות של ג'אז ומוזיקה קלאסית. הגלריה לאמנות תמוקם בשטח חדר האוכל וחדר המכונות המקוריים.

"הבניין עבר תהליך של הרס שיטתי מתחילת שנות השמונים ועד לרכישתו על ידי גברת אלשטיין", אומר אמנון רכטר. "כיום אנחנו מנסים לדלות מתוך השרטוטים המקוריים והתמונות כמה שיותר אינפורמציה על הבניין המקורי. את מרבית המרכיבים המשמעותיים בבניין אנחנו משמרים - את ריצוף האבן, את מרצפות הטראצו, החלונות והמעקות. אנחנו מנקים את הגג מכל המערכות ומחזירים אליו את חלוקי הנחל. כלפי חוץ הוא ייראה בדיוק כמו הבניין המקורי שנחנך בסוף שנות השישים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ