סערה בעולם האדריכלות: קרב בין אסכולת התכנון המסורתי לארכיטקטורה עדכנית

מהו דמותה של העיר במאה ה-21? עולם האדריכלות בארה"ב גועש. ישן מול חדש

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

עולם התכנון האמריקאי כמרקחה. קרב ענקים ניטש בימים אלה בין שתי אסכולות יריבות בתכנון עירוני על דמותה של העיר במאה ה-21, והוא מזרים אדרנלין לעורקיו של התחום הרחוק בדרך כלל מאור הזרקורים. מהעבר האחד של המתרס ניצבת "התנועה לעירוניות חדשה" הדוגלת בחזרה לערכי התכנון העירוני המסורתיים, לרחוב ולכיכר. מצדו האחר, אסכולת "אדריכלות הנוף העירוני", שמציעה "מבט חדש" על העירוניות בימינו ורואה בערכי התכנון המסורתיים צרות אופקים ואנכרוניזם שמרני שזמנו עבר. הוויכוח מתנהל מעל דפי העיתונות המקצועית והיומית, בדיונים פומביים ופרטיים, באוניברסיטאות וגם במישור האישי, בין הנפשות הפועלות בשני הצדדים הנצים.

התנועה לעירוניות חדשה, ניו אורבניזם, הוקמה בסוף שנות ה-70 כתגובת נגד לפירוור שהיה אז בשיאו ואיים על מרחביה הפתוחים של ארצות הברית שנראו עד אז אינסופיים. במשך ארבעה עשורים הובילה את השיח התכנוני והעשייה בתחום, גם אם מלכתחילה לא זכתה להערכה רבה מדי בחוגים אינטלקטואליים מקצועיים. התנועה צמחה על ברכי האדריכלות הפוסט-מודרנית שהיתה אז בשיאה. בשנים האחרונות אימצה גם את השיח האקולוגי הסביבתי ה"ירוק", אך כוחה הולך ותש בהדרגה.

אדריכלות הנוף העירוני היא אסכולה צעירה, מתוחכמת, עדכנית וטרנדית, הכוח העולה. היא קמה כתגובת נגד לכל מה שהתנועה לעירוניות חדשה מייצגת, לתכנון העירוני ה"אדריכלי", הנוקשה והאטי כהגדרתה, ומציעה לאמץ תחתיו את עקרונות אדריכלות הנוף - ענף העושה צעדי ענק למרכז במת התכנון. אדריכלות הנוף, טוענת האסכולה, ניחנה ביכולת למזג בין מערכות טבעיות למערכות מתוכננות, בין הנדסה לאקולוגיה, בין "השדה הירוק" למשטח האספלט, ומתאימה את עצמה במהירות ל"אי-ודאות ועמימות אורבניות" המאפיינות את העיר בת זמננו.

אדריכלות הנוף העירוני עשתה צעדים ראשונים לפני קצת יותר מעשור אבל רק בשנתיים האחרונות צברה גובה וכוח של ממש, אחרי שאבי האסכולה, אדריכל הנוף הקנדי צ'רלס ולדהיים, מונה לראש המחלקה לאדריכלות נוף בבית הספר לאדריכלות באוניברסיטת הרווארד. בידיו של ולדהיים, שטבע את המונח אדריכלות הנוף העירוני והפך אותו למותג, גם הופקד המנדט למנות שורה של חברי סגל חדשים במחלקה, מה שמאפשר לו להפוך אותה למעשה לחממה לרעיונות האסכולה והאג'נדה האורבנית שלה במקום היוקרתי ביותר בעולם. ראש בית הספר לאדריכלות בהרווארד, האדריכל מוהסן מוסטפאוי, הוא בעצמו מהדמויות הבולטות באסכולה. מה עוד צריך.

ההשתלטות על הרווארד היתה צעד אחד יותר מדי בשביל הניו אורבניסטים. במהלך שמצטייר נואש והירואי כאחד, כינסה התנועה לאחרונה אסיפת חירום בביתו של מייסדה, האדריכל אנדרס דואני, כדי לגבש אסטרטגיית פעולה מול פני ה"אויב", כך דיווח העיתון "בוסטון גלוב". באסיפה השתתפו מיטב הכוחות המקצועיים והאקדמיים בתנועה ודואני הכריז כי הכוונה היא "לבלוע" את ולדהיים, שהתגלה להם לצערם גם כמרצה כריזמטי וסוחף. ולדהיים מצדו מנצל כל הזדמנות לביקורת נוקבת על עקרונות התנועה, שלא לומר לועג לה בריש גלי, כשמטרתו היא, כפי שצוטט ב"גלוב", לסלק את הניו אורבניסטים מעמדות הכוח שלהם בעולם התכנון האמריקאי.

לתנועה לעירוניות חדשה השפעה רבה על מגמת התחדשות העירונית והחזרה למרכזי הערים וגם על הקמתן של ערי צעצוע דיסנילנדיות המנותקות מהמציאות האורבנית והחברתית העכשווית. הידועה ביותר היא העיירה סי סייד בפלורידה ששימשה תפאורה לסרט "המופע של טרומן", וכל מלה נוספת מיותרת. אדריכלות הנוף העירוני, לעומתה, מציעה "להפנות את אנרגיית התכנון יותר לנופי תשתיות בקנה מידה רחב ופחות לבניינים ולכיכרות", ואינה פוסלת על הסף את צורת התכנון והחיים הפרוורית, מה שמושך אליה לא מעט אש. שתי התנועות גם יחד מגויסות לעניין הסביבתי ומשוכנעות כל אחד בדרכה שבידן הפתרון הגואל.

הבשורות של שתיהן הגיעו גם לישראל. בעקבות התנועה לעירוניות חדשה הוקמה בישראל תנועה דומה ששמה "מרחב". על שמה של אסכולת אדריכלות הנוף העירוני נקראת הביאנלה האוונגרדית והטרנדית לאדריכלות הנוף העירוני בבת ים. ולדהיים עצמו התארח בביאנלה הראשונה ב-2008 והרצה על משנתו, שהעניקה השראה למפעל וליצירות המוצגות בו. לישראל לא הגיע עם זאת אפילו שמץ מהאנרגיות הווכחניות והאקשן האינטלקטואלי בשיח האמריקאי התוסס. אם יעשה הבדל, זוהי שאלה פתוחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ