האם הסטודנטים הם גלגל ההצלה של העיר התחתית בחיפה?

פרויקט מעונות סטודנטים שנחנך השבוע בחיפה מצטרף לניסיונות של העירייה להחיות את העיר התחתית. האם יצליחו ליצור שם מתחם תרבותי שוקק?

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם דביר

עיריית חיפה מנסה לעורר את העיר התחתית שלה ומזריקה תכנים חדשים לעשרות מבנים מוזנחים שנותרו ללא שימוש באזור הנמל. זה חמש שנים היא מקדמת את הקמתו של "קמפוס הנמל", מרכז אקדמי פתוח שאמור לשמש כזרז להתחדשות עירונית של האזור. בבנייני הקמפוס פועלים כיום ארבעה מוסדות להשכלה גבוהה, ובהם אוניברסיטת חיפה והטכניון, עם כ-5,000 סטודנטים. בעירייה מקווים להמשיך להגדיל את המספר הזה במקביל לבנייה של מעונות סטודנטים ובנייני מגורים חדשים באזור דרך העצמאות.

פרויקט מעונות הסטודנטים G38, שנחנך השבוע בחלקו המערבי של רחוב הגפן, מבקש להשתלב במארג האקדמי המתפתח בעיר התחתית - הן בקמפוס הנמל והן באזור המושבה הגרמנית. הוא מרוחק כמה מאות מטרים מהמרכז האקדמי ויצו חיפה ומיועד לשמש את הסטודנטים הלומדים בו. בשונה מהמעונות המוצעים כיום בעיר התחתית ומופעלים על ידי החברה העירונית "שקמונה", הפרויקט הזה הוא יוזמה פרטית לחלוטין של היזמים משה ודוד בארי.

השניים, תושבי חיפה, חיפשו הזדמנות להשקיע באזור והחליטו להתמקד בציבור הסטודנטים. הם רכשו בניין דירות ישן ברחוב הגפן וב"הסכם ג'נטלמני", כהגדרתו של דוד בארי, פתחו בתהליך תכנון משותף עם ויצו. במסגרת שיתוף הפעולה העניקו היזמים פרס לסטודנטים בסטודיו במחלקה לארכיטקטורה שהעלו הצעות שונות לשימוש מחודש בבניין. האדריכל אייל מלכא (מלכא אדריכלים), שהוביל את הסטודיו, הופקד לבסוף גם על עבודת התכנון.

הבניין הקיים נבנה בראשית שנות ה-80 והכיל במקור דירות גדולות בנות 125 מ"ר. לאחר תקופה קצרה הוא הוסב למעון לילדים חוסים ולבסוף ננטש. "בבסיס התכנון החדש עמד רצון ליצור מעונות עם ערך מוסף", מסבירה האדריכלית מירב מלכא, "מקום שיתן לדיירים שלו יותר משולחן לימוד וחדר שינה, מקום שיעניק הזדמנות ליצור קהילה עצמאית ויוצרת". ארבע הקומות של הבניין חולקו מחדש ל-27 דירות בגדלים שנעים בין 25 מ"ר ל-50 מ"ר, כולן במתכונת של חלל סטודיו פתוח. חלל הדירות מעוצב בחומרים פשוטים ועמידים דוגמת בטון חשוף ובלוקים בניסיון לשוות להן מראה "לופטי" ולהקטין את עלויות הבנייה.

נוסף לדירות מציע הבניין שלושה חללים ציבוריים הכוללים סטודיו ואזור לימוד משותף בקומת המרתף, אזור הסבה בקומה השנייה וגג פתוח לפעילות חברתית. החללים פתוחים ללא כל תשלום והתחזוקה שלהם מתבצעת בין היתר על ידי הדיירים באופן התנדבותי. בנייני מגורים עם חללי יצירה משותפים הם אמנם מוצר חדש בחיפה אבל בערים ברחבי העולם קיימים כמה כאלה; בשכונת ויליאמסבורג בניו יורק, למשל, קיימים פרויקטים שמציעים דירת מגורים לצד סטודיו או אפילו גלריה משותפת של הבניין.

בינתיים רק כמחצית הדירות במקום מושכרות, משום שמועד הפתיחה התעכב עד אחרי פתיחת הסמסטר. המחיר לדירה קטנה הוא 2,000 שקל לחודש, מחיר גבוה יחסית להיצע בסביבה ש"מיועד לבעלי סטודנטים עם יותר יכולת", כלשונו של בארי. לפי שעה, הדירות מושכרות אך ורק לסטודנטים. היזמים מבהירים כי אם לא יצליחו להשכיר את כולן הם יפנו לקהלים אחרים. לא בטוח מה יישאר אז, אם בכלל, מהכוונות המקוריות לקהילה יוצרת ועצמאית.

גם כלפי חוץ מבקש הבניין לשדר דימוי לא שגרתי. החזית הראשית הפונה לרחוב הגפן חופתה בקיר מסך המוצב על שלד מתכת. על גבי לוחות פוליקרבונט חלביים הודפסה דוגמה גיאומטרית שמאזכרת את גידולי הגפן שהיו נפוצים באזור לפני כמה שנים ואת סוכות הגפנים הרבות המצויות בחצרות הבתים מסביב. בשעות הלילה מוארת החזית על ידי נורות לד.

פרויקט המעונות ברחוב הגפן הוא דוגמה ליוזמה מקומית נדרשת בחיפה, בפרט באזור קמפוס הנמל. אבל כמו תמיד יש לבחון את הפער בין השאיפות וההבטחות של עיריית חיפה לבין המציאות. מקומות הבילוי התוססים, הטברנות, בתי הקפה והגלריות שהיו אמורים להעניק ממד חברתי ותרבותי לקמפוס אינם מצליחים להתרומם בינתיים. רק לאחרונה נסגרה גלריית או-ג'יי לאדריכלות ועיצוב, שהיתה אחד מהסממנים החשובים להתאוששות האזור. נראה שלפי שעה אין בעיר התחתית מאסה קריטית של תושבים, מבקרים ותיירים שמצדיקה את פעילותם של שימושים מסוג זה. גם לסגנון החיים המנומנם והשמרני של חיפה יש חלק בעניין.

כדי ליצור מתחם שוקק של פעילות תרבותית ומסחרית יש ליצור קהל שיידע וירצה לצרוך אותה. לעת עתה, מרבית הסטודנטים, גם בוגרים מקרב תושבי העיר וגם בני ישובים אחרים, עוזבים את חיפה בתום לימודיהם. על פי מחקר שערך בשנה שעברה פרופ' ברוך קיפניס מאוניברסיטת חיפה, העיר סובלת מהגירה שלילית מתמשכת של צעירים במקביל להזדקנות מואצת של האוכלוסייה. ייתכן שמה שנדרש כיום מצד העירייה הוא פחות השקעה במתקנים אקדמיים ויותר השקעה ביצירת מקומות עבודה ותמיכה ביוזמות יצירתיות מקומיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ