להוציא את הכלב ולהכניס את העז

למרות הטרחה ותלונות השכנים, יותר ויותר אמריקאים מתעקשים לגדל עזים בחצר ביתם. היתרון: יוגורט וגלידה בייצור ביתי

ניו יורק טיימס
ג'ניפר בלייר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניו יורק טיימס
ג'ניפר בלייר

כשהיידי קוי קנתה בשנה שעברה שתי עזים ניגריות ננסיות, היו לה פנטסיות על חלב, גבינה, יוגורט וגלידה בייצור ביתי. כיום היא מודה שגידול עזים בחצר האחורית של ביתה בסן פרנסיסקו הוא משימה מאתגרת. העזים שרטו אותה, השחיתו את עץ הנקטרינות שלה, כירסמו את הגדר, זללו את הגפן, בלעו את הוורדים וקרעו את שכבת הבידוד שמקיפה את קירות ביתה.

קוי, קבלנית בת 41, לא נרתעה. "אני חושבת שאנחנו צריכים להגמיש את הסייגים שמגבילים חקלאות לאזורים כפריים", היא אומרת בעודה מבוססת בבוץ חצר ביתה, ששטחה 100 מ"ר. היא מטפחת שם גם גינת ירקות אורגנית, שישה עצי פרי וארבע תרנגולות. "זה חלק מתהליך של חשיבה מחדש על ייצור המזון בנוף העירוני. פשוט צריך לשמור על הניקיון".

עזים מניבות חלב הופכות לחזית הבאה בקרב עירוניים הלהוטים לייצר בעצמם את מזונם. על אף שגידול העזים אינו חוקי בערים רבות, כולל ניו יורק, קוי גילתה סעיף בתקנות הבריאות של סן פרנסיסקו המתיר גידול שתי עזים בכל משק בית.

בערים אחרות חסידי העזים עוסקים בשתדלנות לטובת תקנות מקילות יותר. חרף מאמציהם הרבים של תומכיהן, נראה שהעזים לא נהנות מהפופולריות שלה זוכות בשנים האחרונות תרנגולות בחצר או דבורים על הגג. אפילו במקומות שבהם מותר להחזיק ביצורים האלה, הרעיון של שכנים מעלי גירה אינו נאה בעיני תושבים ופקידים עירוניים.

מורידות את ערך הנכס

ברוק סלבג'יו ובעלה דן הרייר, שניהם בני 28, עסקו בחקלאות בחצר האחורית בבית סבה של סלבג'יו באזור מגורים בקנזס סיטי, מיזורי. לאחר שהכניסו לשטח שלוש עזים מיניאטוריות, נציגי מחלקת הפיקוח על חיות של העירייה הופיעו במקום וקנסו אותם. הזוג ביקש לערער על הקנס, מה שהוביל לשימוע סוער בבית העירייה - שם, נזכרת סלבג'יו, "כל השכנים מסרו עדויות איומות ונוראות".

אחת מהן, קתלין אואדס-קלי, תרפיסטית שהחצר האחורית שלה גובלת בחווה המאולתרת, אמרה שהרעש והריח של החיות הפריעו לה. היא גם חששה מכושר ההתרבות של העזים. בעלה, ג'ון קלי, חשש שהעזים יביאו לשכונה פרזיטים, וקונן על כך שהוא רואה אותן בעודו שותה קפה. שכנים אחרים חששו שהעזים יפגעו בערך הנכס שלהם.

המספר המדויק של ערים שבהן מותר לגדל עזים אינו ידוע. "בקומץ ערים מנסים להעביר חוקים בנוגע לעזים", אומרת דונה גייסר, נשיאת איגוד העזים הניגריות הננסיות בווילהויט, אריזונה. "לפי הסטיגמה, עזים מסריחות ואוכלות פחיות".

לפני שלוש שנים, ג'ני גרנט מסיאטל הקימה את עמותת Goat Justice League, שתקדם מתן היתר חוקי לגידול עזים שם. היא הצליחה לשכנע את מועצת העיר לשנות את הכללים, ומאז התקבל היתר בסיאטל ל-37 עזים. המספר כולל את עז האוברהסלי הננסית והלמנצ'ה המיניאטורית של גרנט, אשר מתרוצצות בדיר בשטח 37 מ"ר בחצר הפונה לאגם ואשינגטון. הן צופות על אחוזתו של ביל גייטס וממלאות צנצנות של חלב שומני, שגרנט מייצרת ממנו גבינת עזים.

גרנט מפרטת כמה מהיצירות האחרונות שרקחה מהשפע החלבי: פיצה עם בצלים מקורמלים וגבינת עזים, סופלה גבינת עזים ורוזמרין, עוגה מגבינת עזים בציפוי אגוזים. "זה משנה לגמרי את אופן הבישול", היא אומרת. בהשראת הניצחון בסיאטל, העמותה פועלת גם בשרלוטסבוויל, וירג'יניה.

אינטליגנציה חתולית, אישיות כלבית

אבל רוב האנשים זונחים את הרעיון לגדל עזים ברגע שהם מבינים במה הדבר כרוך. כ-200 אנשים בפורטלנד נרשמו לשיעור "עזים בעיר" בטיירה סול, מוסד עצמאי עירוני. בברקלי, כל המקומות לסדנה בת יום אחד ושמה "מבוא לעזים עירוניות" התמלאו. נובלה קרפנטר, המעבירה את הסדנה, אומרת שהיא עוסקת ב"ניהול ציפיות ובעצם בהפחדת אנשים.

"עזים דורשות טיפול וטרינרי, אספקה קבועה של חציר מזין ושירותי הרבעה", אומרת קרפנטר, שגידלה עזים בביתה באוקלנד שבקליפורניה במשך שלוש שנים. הפרסות והקרניים של החיות חייבות להיקצץ, וקרפנטר ממליצה על דיר סגור עם קירות בגובה כ-1.5 מטר, כדי למנוע מהן לנתר החוצה ו"להרוס את הדברים שאתה אוהב".

אבל המשימה העיקרית היא לחלוב אותן פעמיים ביום, כל יום. "אני לא אומרת, 'עזים הן נהדרות, לכו תקנו כמה'", אומרת קרפנטר, "זה דורש כל כך הרבה עבודה. בסוף השיעור שלי אנשים אומרים, 'אלוהים, לא ידעתי שזה כל כך מסובך'".

אבל ישנם חוואים עירוניים שאינם נרתעים. ג'ולז דרביי, בעל משק עירוני בפסדינה שבקליפורניה, חי בשטח של כ-2 קמ"ר עם שלושת ילדיו, שמונה ברווזים, שמונה תרנגולות, שלוש כוורות, שני חתולים, תולעי דישון ולהקת דגי טילאפיה. ב-2006 הוסיף לגן החיות שתי עזים, ועד מהרה למד להעריך את האינטליגנציה החתולית, האישיות הכלבית והקסם הכללי של העזים. "בגללן איבדתי עץ הדר, עץ מנגו, חלקי עץ מחיפוי הבית וחמישה-שישה מטאטאים", אומר דרביי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ