יאנק ולולו בארץ ישראל

יאיר שרמן מציג "בובה מתנפחת", שביים ועיבד לעברית עם דנה רייך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מזל שאנשי הימין באו להפגין בעניין הבעלות היהודית על יפו אתמול, ולא ידעו שאתמול והיום בערב התקיימו שם אירועי "לילה פרינג'", במסגרתו הועלתה ההצגה הזו בבכורה. הם היו רואים בה את הצדקת טענתם שיפו נמסרה לערבים, שכן זו הצגה קריקטורית על ימי ההתיישבות הראשונים בארץ, עם אדונים יהודים שדופקים (אני משתמש בפועל זה דווקא לא במקרה) את העבד הערבי השחור, הוא לולו, בטוחים בעליונותם, ומשתעשעים במזמוטים, בעיקר כשמגיע יאנק מן הארץ הישנה, ומנסה לכבוש כל מה שזז, משני המינים וכל הגילים (חוץ מהשממה) אבל בסוף העבד קם עליהם והורג בהם. אבל זה לא מוכיח כלום, כי הם רואים הצדקות לטענתם בכל דבר שזז.

ואילו אני חייב להודות שלא כל כך ברור לי למה יאיר שרמן וקבוצת שחקניו היו זקוקים לעלילה הזו, ומה הם בעצם רצו ממני ומשאר הקהל מבחינת האמירה, לבד מהמובן מאליו, הדי חבוט. ודווקא חבל לי, כי הושקעו בהצגה יכולות ניכרות בתפאורה (שלא נעשה בה שום שימוש), בתלבושות, שחלקן (אלה של הנשים) עשויות מגלגלי הצלה וכריות מתנפחות. הילדה של זוג המתיישבים היא גם בובה מתנפחת, אבל חוץ מזה אני לא מבין למה זה שם ההצגה. באותה מידה זה היה יכול להיות "הבלון".

בעיקר הושקע כאן הרבה מרץ, והיה גם חן מסוים (השחקנים לא זוהו בתפקידיהם, אבל חלקם, כולל שרמן, גם השתתפו ביצירה). בסופו של דבר זו היתה השתוללות מוגזמת עם קולות, הרבה הנאה מזה שעושים על הבמה סימולציה של כל מיני זיונים. מה לעשות, כישרון ויכולות, ואיזה ניסיון לרמז די עילג לקולוניאליזם הציוני, ואפילו זיונים זה לא הכל. זה אפילו לא התחלה מי יודע מה.

יאיר שרמן מציג "בובה מתנפחת", שביים ועיבד לעברית עם דנה רייך. תפאורה: שגיא יקיר. תלבושות: נדב סווטלוף. תנועה: גבריאל שפיצר ומיכל גרס. תאורה: קרן גרנק. בתיאטרון הערבי-עברי ביפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ