הארץ
שחר אטואן
שליח "" לפאריס

תצוגת האופנה של בית כריסטיאן דיור, שהתקיימה בצהרי יום שישי ברחבת מוזיאון רודן במסגרת שבוע האופנה בפאריס, הפכה מאירוע של זוהר ויופי למחזה קודר ומתוח.

ההמון שצבא על דלתות הכניסה למוזיאון, מלווים בשוטרים רבים, יצר תכונה אלימה במקצת, וגם האתר שבו התרחשה - אוהל שחור בו סודרו כיסאות שחורים, לא שידר את האנרגיה היצירתית המוכרת מתצוגות העבר של המותג. לקוחות ומכרים ותיקים של המעצב אף לחששו כי ההתכנסות שלפני התצוגה מזכירה להם מסע לוויה.

במקום מוזיקה סוחפת או פעלולי תאורה מרשימים, פסע חרישית אל המסלול סידני טולדנו, נשיא ומנכ"ל בית האופנה, והתייחס לשבוע שחלף מאז ניצתה פרשת התבטאויותיו הגזעניות והאנטישמיות של ג'ון גליאנו, מעצב הבית ב-15 השנים האחרונות. "זה היה מכאיב מאוד לראות את השם דיור מקושר להתבטאויות חריפות ומביישות שיוחסו למעצב הראשי שלו, לא משנה עד כמה מבריק הוא", אמר בצרפתית. "חובתנו המשותפת היא לא לשכוח אף פעם את השואה ואת קורבנותיה", הוסיף טולדנו ואף התייחס לאחותו של מייסד הבית, שנשלחה למחנה הריכוז בוכנוואלד.

התבטאויותיו של המעצב גליאנו לפני כשבוע, במסגרת תגרה מילולית בבר, הובילו למעצרו בידי המשטרה בפאריס ומאוחר יותר לפיטוריו מבית האופנה. עורך דינו מיהר אז להכחיש את ההאשמות וגליאנו איים בתביעת דיבה נגד המתלוננים. אבל סרטון שפרסם הצהובון הבריטי "סאן" תיעד את המעצב אומר בין השאר כי הוא "אוהב את היטלר", מעיר לאשה שישבה לצדו שאנשים כמוה "צריכים למות. האמהות שלך, האבות שלך, כולם היו צריכים להיות מורעלים בגזים". על פי דיווחים שונים, גליאנו נמלט לארצות הברית בעקבות התקרית והודיע כי בכוונתו להיכנס למכון גמילה. עם זאת, בכוונת צרפת להעמיד אותו לדין באשמת אנטישמיות.

הבגדים שהוצגו שלשום על המסלול היו אמנם מזוהים מאוד עם המורשת של המותג, אולם מאז שפוטר גליאנו מתפקידו, והפקת התצוגה נמשכה בלעדיו, היעדר מגע ידו הורגש כמעט בכל היבט של התצוגה: החל מהאיפור והסגנון של הדוגמניות שצעדו על המסלול, דרך האביזרים שהיו מתונים ומועטים מן הרגיל וכלה בתפאורה שנבנתה באוהל. גם המיעוט היחסי בידוענים שפקדו את התצוגה הותירו את הרושם כי קברניטי המותג ביקשו להעלות תצוגה מקצועית לאנשי תעשיית האופנה, שתתמקד בחזון של מייסד הבית ופחות בערכה הבידורי.

השתתף בהכנת הידיעה: איתמר זהר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ