אל לב הקהל הרחב

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

מקובל אמנם להניח שדרך המלך המוזיקלית ללבבות רבים סלולה בעיקר על פני המאה ה-19, והנה הראתה התזמורת הקאמרית הרצליה כי גם בתוכנית בארוקית אפשר לגרום לקהל רוב נחת, ואפילו בלי "עונות השנה" של ויוואלדי. זה מומש בתוכנית שכותרתה "קרנבל בוונציה" ותוכנה יצירות מושכות מאת ויוואלדי (בכל זאת) וגבריאלי, ולצדם סאליירי (סוף המאה ה-18) וגם חריגה קטנה - לדעתי קצת מיותרת - בדמות הוואריאציות הידועות "קרנבל בוונציה" מאת ז'אן באטיסט ארבן (המאה ה-19). החצוצרן תמיר אקטע הראה איך הוא יודע לטפל בזריזות באתגרי הראווה הטכניים ממורשת הקומפוזיטור החצוצרן הצרפתי.

מכנה משותף ונציאני של כל הנ"ל? פשוט: אנטוניו ויוואלדי וג'ובני גבריאלי הם ונציאנים, ואילו הסימפוניה של האיטלקי-וינאי סלייריי מכונה "הוונציאנית" משום שאחד מפרקיה נועד לשמש בדרמה מוזיקלית בקרנבל בוונציה. כדי להגדיל שעשוע צוידו כל הנגנים בהרצליה במסכות עיניים ונציאניות ואף הקפידו לשאתן לאורך המחצית הראשונה של הערב.

נעים לציין כי התזמורת הוותיקה - השנה מלאו לה 30, כמעט כל גרעינה הקבוע עולי רוסיה, הפעם היא מנתה 31 נגנים, מחציתם מוגדרים "נגנים אורחים" - מילאה את חלקה בקונצרט בנגינה מלוכדת אנרגטית תחת ידו של מייסדה בורדוביץ. לגמרי כצפוי, החלק החזק מבחינת הרמה האמנותית היה הקונצ'רטו המקסים לשתי מנדולינות של ויוואלדי, עם אלון שריאל ויעקב (יקי) ראובן כסולנים. כיצירה מרכזית כיכבה ה"גלוריה" של ויוואלדי. כאן, מי שהשכיל להתפשר עם הצליל הלא מבריק במיוחד של מקהלת האיחוד, שהיא מקהלת חובבים רבת משתתפים, ולהפנות את הקשב לזמרתן של הסולניות דניאלה לוגסי ואיילה צימבלר, חווה מן הסתם את ההנאה הבטוחה שפנינה זו גורמת תמיד.

התזמורת הקאמרית הרצליה, עם מקהלת האיחוד (בהדרכת רונן בורשבסקי) וסולנים. מנצח: הרווי בורדוביץ. כלי מקלדת: יבגני ליסוגורסקי. היכל אמנויות הבמה הרצליה

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ