הסופר הצרפתי מישל וולבק יבוא לישראל

וולבק, הידוע באמירותיו הפרובוקטיביות, בחר דווקא במסר חיובי עם בואו לארץ: "אני מאחל לישראל חיים ארוכים מעומק לבי"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע
מיה סלע

הסופר הצרפתי השנוי במחלוקת, מישל וולבק, צפוי לבוא לארץ בסוף החודש לרגל השקת ספרו "המפה והטריטוריה". וולבק זכה עם הספר בפרס הגונקור לשנת 2010. הספר יראה אור בישראל בהוצאת בבל, בתרגומה של רמה איילון. וולבק יבוא לארץ עם תרזה קרמיזי, מנכ"ל הוצאת פלמריון. במסגרת ביקורו ייפגש עם נשיא המדינה שמעון פרס, וייקח חלק באירוע השקת הספר בסינמטק תל אביב.

וולבק, בן 53, נחשב לאחד הסופרים הפופולריים והשנויים במחלוקת ביותר בצרפת. ספריו תורגמו לעשרות שפות והוא נחשב לסופר הצרפתי המצליח ביותר מחוץ לצרפת. ספריו הקודמים שראו אור בעברית, בהם "החלקיקים האלמנטריים" ו"אפשרות של אי", זכו גם בארץ להצלחה רבה.

וולבק ידוע באמירותיו הפרובוקטיביות ולא החמיץ אף הזדמנות בעבר לבעוט בישבנה של התקינות הפוליטית, אולם כעת כאשר הוא מגיע לישראל, בחר דווקא במסר חיובי ואמר שהוא "מאחל למדינת ישראל חיים ארוכים מעומק לבי". זאת מפיו של נביא הזעם שכותב על התרבות העכשווית בלי רחמים, בוטה ונועז, ומצליח תמיד להרגיז ציבורים גדולים. אמרו עליו שהוא סוטה, שונא נשים, גזען וריאקציונר. בשנת 2001 אמר וולבק שהאיסלאם הוא "דת מטומטמת ומסוכנת", ובתגובה נתבע על ידי ארגונים אסלאמיים וזכה במשפט.

בשעתו אמר הסופר שהוא חש סלידה מוחלטת מהדתות המונותיאיסטיות כולן. "הרעיון של אמונה באל אחד היה רעיון של מנוול", אמר, "אין לי מלה אחרת לתאר אותו. הדת המטומטמת ביותר היא האיסלאם. התנ"ך לפחות יפה כי ליהודים יש כשרון ספרותי עצום, אבל כשקוראים את הקוראן נכנסים לדיכאון". בשעתו הגיב המנהל של המסגד הגדול בפאריס: "רק לרפואה יש פתרונות בעניינו של וולבק". גם הרב הראשי של צרפת גינה אותו ואמר כי "היוהרה שלו היא טראגית".

כך או כך, למרות ואולי בגלל הזעזוע שגורם וולבק, ספריו נמכרים במיליוני עותקים ומתורגמים לעשרות שפות. רמה איילון, מתרגמת "המפה והטריטוריה", אמרה שבעיניה זהו הספר המשמעותי והמפויס שכתב וולבק עד כה: "הוא הגיע לבשלות מרתקת בין חדות התפישה שלו לבין בניית הדמויות, וגם ההומור פה מגיע לשיאים חדשים. ניתן לזהות בו שוב את מה שוולבק רואה אולי כתנאי אישי לכתיבה - לעמוד על הקשר בין הבדידות ליצירה".

בספר חוקר וולבק את האזורים שמעבר למאבק המר, לכלכלה הנואשת ולפוליטיקה החד-סטרית של מלחמות המינים שאפיינו את ספריו הקודמים. וולבק כותב על אבות ובנים, ידידות, עבודה, מלאכה ויצירה, והתשוקה לתאר בנאמנות את העולם כמו שהוא. בעיתונות נכתב עליו שהוא "רומן טוטאלי, גדול, עוצמתי ועדין, שנכתב כמו שמפסלים קבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ