אמש בקונצרט: צלילים עטורי תיאטרון

תזמורת נתניה - הקאמרית הקיבוצית

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

הופעתו של המנצח האסטוני האורח אנדרס מוסטונן עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית יוצאת לדרך במין התפרצות תיאטרלית: "מארש טורקי" מתוך המחזה "גם הוא באצילים" שהלחין ז'אן בטיסט לולי למחזה של מולייר. תנועותיו הרחבות של מוסטונן, שמקרינות הנאה, מסמלות מיד סגנון שאינו רק חיצוני, ומתבטא גם במוזיקה רבת החן והתנופה שהוא מפיק מהנגנים.

לאחר ש"חוממנו" כהלכה במארש הטורקי הנ"ל ואחריו ב"באלט התענוגות" של לולי, נחת קונצ'רטו לכינור של ויוואלדי, קצר ומענג ביותר (אופוס 3 מס' 9, ברה-מג'ור). מוסטונן ניצח וניגן את תפקיד הסולו, כשדרכו בנגינה כדרכו בניצוח: שובבות ושעשוע מדבקים. בהמשך נחתה המנה העיקרית וה"רצינית" של הערב - הקונצ'רטו מס' 1 לצ'לו של שוסטקוביץ', שפתיחתו המתפרצת הריתמית, כמו סיפור שמספרים "מן האמצע", כמו התחברה לפתיחה המתפרצת הנ"ל של האירוע כולו. נגינתו הבוטחת של הצ'לן הלל צרי והצליל החם שלו עוררו רצון לשמוע את היצירה כולה שוב.

לאחר ההפסקה חלה תחילה ירידת מתח מסוימת, יחסית בלבד, בדמות אדאג'ו לכינור ותזמורת ק' 261 של מוצרט. זה פרק שאין מרבים לבצעו - מוצרט חיבר אותו כפרק אדאג'ו אלטרנטיבי לאדאג'ו הידוע של הקונצ'רטו "הטורקי". פרק נחמד, שנעים להכיר. אחר כך כיכבה מעין בדיחה מוזיקלית ושמה "דנליאדה זעירה", מאת המלחין הגיאורגי הוותיק בן זמננו גיה קנצ'לי, שחוברה כמחווה לבמאי סרטים גיאורגי ושמו דאנלייה. המוזיקה היא מינימליסטית שבמינימליסטית, תיאטרלית, כולה מוטיב צעידה חוזר שמתובל מדי פעם בלחישת ההברה "קו" מפיות הנגנים. בקיצור: מעין בדיחה, קצת ארוכה מדי. סיומו של הקונצרט היה "עשרים ושש ואריאציות על מנגינת "לה פוליה", מאת אנטוניו סלייריי. הוואריאציות של סליירי הן מוזיקה נוצצת, כיפית לעילא. ראוי להזכיר שקונצרט זה יתקיים גם מחר בקימרון בבית שאן וביום חמישי בעין החורש.

תזמורת נתניה - הקאמרית הקיבוצית. מנצח וכנר סולן: אנדרס מוסטונן. צ'לן סולן: הלל צרי. כינור ראשון: גלעד הילדסהיים. תיאטרון גבעתיים (5.3)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ