"איך מוצאים את גארי?", יס דוקו | עם הראש בקיר הפייסבוק

הסרט "איך מוצאים את גארי?" מתאר את העולם האינטרנטי החדש המחבר בין כולם ומרחיק אותם בהתאם

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

ז'אן בפטיסט דומון הלך לתומו בשדה התעופה בבריסל ב-2009 כאשר ניגש אליו אדם ושמו גארי ושאל אותו אם הוא דובר אנגלית. דומון השיב באדיבות בחיוב, וגארי הסביר לו שהגיע לשדה התעופה ברכבת, אלא שנרדם והתיק נגנב ממנו. הוא נותר ללא ארנק, וזקוק ל-68 יורו כדי להגיע באוטובוס לביתו בנורווגיה. הוא נתן לדומון את פרטיו, הציע לו לצלם את דרכונו כעירבון והבטיח שיחזיר לו את הכסף. מאחר שהוא נשמע לו אמין, דומון עיגל את הסכום ל-100 יורו. אלא שגארי לא התכוון להחזיר לו את כספו. חיפוש קצר בגוגל חשף עובדה מצערת. גארי הוא נוכל שהפיל ברשתו הרבה אנשים לפניו במשך כמעט עשר שנים.

דומון החליט לעשות סרט תיעודי על המקרה שלו, "איך מוצאים את גארי?", וכן הציב לעצמו מטרה - בתוך עשרה שבועות יפגוש באיש שהונה אותו. הוא הקים לשם כך אתר ודף בפייסבוק, ובעזרת הגולשים והחברים גישש את דרכו באפילה וחיפש את האנשים שהונה גארי. אל כולם פנה בשאלה "אתה מדבר אנגלית?" ומכולם לקח כמאה יורו. כמו רבים לפניו, גם דומון הגיע לאשתו לשעבר של גארי. היא הסבירה שאין לה קשר אתו כבר עשר שנים וסירבה להתראיין לסרט.

פעמיים בשבוע פירסם דומון באינטרנט פרקים מהפרויקט התיעודי שלו המלווים את התקדמותו. כדי לממן את סרטו הוא ביקש מהגולשים כסף. היו שטענו שמעשהו אינו שונה מזה של גארי, אבל הוא כמובן דוחה את הטענה. הסרט הזה, שמשך את תשומת לבם של אנשי תקשורת באירופה שנהפכו לבעלי תפקיד בו, התפתח בדרכים לא צפויות. אף שדומון הקפיד שהסרט לא ייהפך למסע נקם, רבים ממדינתו מתחו ביקורת על המעשה הפומבי שלו. יתרה מכך, יש שמטילים ספק בקיומו של גארי.

בשלב מסוים אדם ששמו מייקל מאיים לחסל את דומון ובסופו של דבר מחסל לו את העמוד בפייסבוק. זהו גם סוג של חיסול הפרויקט. כי הסרט, יותר משהוא עוסק ביחסים עם נוכל, מתאר את העולם האינטרנטי החדש המחבר בין כולם ומרחיק אותם בהתאם.

"איך מוצאים את גארי?" יס דוקו, 22:00

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ