המגמה הספרותית

תערוכה באוקספורד על ספרות ההשכלה, כנס בבאר שבע על יצירתו של יעקב שבתאי, ומחווה לשלונסקי בצוותא תל אביב

כתבי גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי גלריה

לא לבד בירושלים

בספרייה הלאומית בירושלים יתקיים מחר אירוע בעקבות גילוי מכתבי הנס פאלאדה

בעקבות גילוי עשרות מכתבים של הסופר הגרמני הנס פאלאדה בספרייה הלאומית בירושלים, יתקיים מחר ב-20:00 אירוע מיוחד בספרייה, שישפוך אור על חייו של הסופר, מחברו של רב המכר "לבד בברלין".

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"הארץ", את המכתבים, שהתגלו לאחרונה על ידי האריכבאי ד"ר שטפן ליט, שלח פאלאדה לסופר היהודי-האוסטרי קרל ארנשטיין בשנות ה-30. פאלאדה (בשמו האמיתי, רודולף דיטצן) מספר בהם על בדידותו, מחלתו ופחדיו.

ליט יספר מחר באירוע על גילוי המכתבים ותוכנם. בנוסף, ההיסטוריונית פרופ' שולמית וולקוב וחוקר הספרות פרופ' גלילי שחר ידברו על "לבד בברלין" ועל הצלחתו העכשווית.

בחלק האמנותי של האירוע ייקראו ויושרו שירים של ברטולט ברכט וקורט וייל על ידי השחקניות חנה מרון ולאורה ריבלין, בליווי הפסנתרן שאול בסר.

ד"ר מילכה לוי-רובין תנחה את האירוע, שיתקיים באולם ארדון בספרייה. הכניסה חופשית.

אבנר שפירא

תערוכה באוקספורד על ספרות ההשכלה

בספרייה הבודליאנית באוניברסיטת אוקספורד באנגליה מוצגת עתה התערוכה "מהפכת תרבות בברלין", שמספרת על תנועת ההשכלה היהודית. באמצעות ספרים וכתבי יד מהמאה ה-18 התערוכה סוקרת את התפתחות ההשכלה של יהודי ברלין משלביה המוקדמים, דרך מאבקיה להתחדשות התרבות היהודית ועד לתרומתם של מנדלסון ויהודים אחרים לנאורות הגרמנית. בין היתר, מוצג בה כתב יד של הפילוסוף שלמה מימון שלא הודפס מעולם. לצד התערוכה, התקיימה סדנת חוקרים. את הפרויקט יזם וריכז חוקר תנועת ההשכלה מאוניברסיטת בר אילן פרופ' שמואל פיינר, בשיתוף המרכז ללימודי יהדות בירנטון והספרייה הבודליאנית. הפרויקט גם הניב אתר אינטרנט חדש, "השכלה דיגיטלית", ובו סריקות של ספרים רבים מאותה תקופה.

כתובת האתר: www.ochjs.ac.uk/mullerlibrary/digital_library/haskalah.html

אבנר שפירא

כנס על יצירתו של יעקב שבתאי

באוגוסט ימלאו 30 שנה למותו של הסופר, המתרגם, המחזאי והפזמונאי יעקב שבתאי. כנס מיוחד, שיתקיים ב-16 בחודש באוניברסיטת בן גוריון בנגב, יתמקד ביצירתו תחת הכותרת "כי סופי הדברים המה רק געגוע".

בין המשתתפים בכנס, פרופ' נסים קלדרון שידבר על הספר "זיכרון דברים" וההתלבטות בנוגע לסוגת הרומן, עודד קוטלר שידבר על הסיפור "נמר חברבורות פרטי ומטיל אימה" והמחזה שבא בעקבותיו וד"ר דרור בורשטיין שידבר על אינטר-טקסטואליות ב"סוף דבר".

איתמר זהר

מחווה לשלונסקי בצוותא תל אביב

יצירתו של המשורר אברהם שלונסקי תעמוד במרכז האירוע שיתקיים השבוע בימים חמישי ושישי בצוותא תל אביב. האירוע יתקיים לרגל צאת הביוגרפיה החדשה "המאסטרו" שכתבה פרופ' חגית הלפרין וראתה אור בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

בין השאר יוצגו בו מכתבים אישיים שכתב שלונסקי, סרט תיעודי קצר שהופק במיוחד וראיונות עם בני משפחה, יוצרים ואישים.

באירוע ישירו שירים שתירגם שלונסקי, ובהם "מקי סכינאי" ו"את חכי לי ואחזור", לצד שירים שכתב ובהם "יום אחרון".

המשתתפים, נכדתו סיגל אשל, חנן יובל, שלמה בר ואחרים יבצעו גם שירים מתוך "עלילות מיקי ומהו", "עוץ לי גוץ לי" וידברו על ההמצאות הלשוניות שלו.

איתמר זהר

הסופר ק"ס לואיס, מחבר סדרת ספרי "נרניה" שגם עובדה לקולנוע (בתצלום), היה נוהג להקריא בכל הזדמנות את התרגום שלו ל"איניאדה" של המשורר הרומי וירגליוס. עד עתה סברו כי התרגום אבד בשריפה ב-1964, שנה לאחר מותו של לואיס. כעת, בחלוף 50 שנה, מתברר כי העבודה ניצלה בזכות מזכירו של לואיס, וולטר הופר בן ה-79. התרגום יפורסם בספר שייצא לאור בחודש הבא

תרגום חדש של דורי מנור לפואמה "בית הקברות הימי" של פול ואלרי

בהוצאת נהר ייצא בקרוב תרגום של הפואמה "בית הקברות הימי" מאת פול ואלרי. את הפואמה הידועה תירגם המשורר דורי מנור.

בנוסף לתרגום יופיעו בספר גם תרגום בפרוזה של היצירה, טקסט שהוא מעין "מעבדת המתרגם", וכן הערות לשיר והתייחסות נרחבת למגוון ההכרעות שנדרשו בתרגומו.

עוד יצורפו לספר שני שערים: מסתו של פול ואלרי על הפואמה הזאת, ומבחר מדברי ואלרי על השירה, משמעותה ודרכי התהוותה.

ואלרי (1871-1945) היה מהבולטים במשוררי הסימבוליזם בצרפת, והוא נקבר בעיר מולדתו סט, בבית הקברות שעליו כתב בפואמה.

אלי אליהו

"משום שהאזנתי למוסיקת ג'ז בדבקות ובאדיקות, הקצב הזה נעשה חלק ממני. לכן, בשעה שאני כותב אני תמיד חש בקצב. זה הכרחי בשבילי"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ