מאה שנים של התאגדות: כל אירועי יום האשה הבינלאומי

צעדות, פסטיבלים, כנסים, מופעים ותערוכות - שלל אפשרויות לציין את יום האשה הבינלאומי ה-100 שיחול מחר

צפי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפי סער

שפע אירועים יתקיימו השבוע לרגל יום האשה הבינלאומי ה-100. הנה כמה מהם (האירועים מתקיימים מחר אלא אם כן מצוין אחרת):

* "צעדת התחריר של נשים", שם השואב השראה ממקומות מהפכניים יותר, תצא מחר ב-16:00 משדרות רוטשילד ועד לגן החשמל בתל אביב - "מהעיר הלבנה לעיר השחורה" - שם תתקיים ב-17:00 עצרת פמיניסטית.

צעדה גדולה תתקיים גם בבאר שבע, תחת הכותרת "חזון נשי לחברה מתוקנת". מחר ב-17:00 ממרכז המורים לכיוון קריית הממשלה.

בלוד תתקיים הפגנה נגד אלימות כלפי נשים ונגד גזענות, מחר ב-18:00 ליד העירייה, ואחריה מופע מוסיקלי פוליטי.

בצפון תהיה ביום שישי צעדת "נשים בונות גשר", באתר "גשר הישנה" בגבול ירדן-ישראל, בהשתתפות ערביות ויהודיות מישראל, ירדניות ואמריקאיות. פרטים: טל' 6481631-04, מייל bsr@jafi.org.

* מי יזכה השנה לפרסום שלילי כשיקבל את אות הקלון למפרסם הסקסיסטי? ויצו תחלק זו השנה השלישית את האות המפוקפק לפרסומות הגרועות ביותר של השנה מבחינת היחס לנשים. באירוע, שיתקיים בצהרי יום האשה במכללה האקדמית תל אביב-יפו, יוכרזו הפרסומות ה"זוכות". בין החברות המועמדות: הדיוטי פרי, קסטרו, גולדסטאר, ג'אמפ, מתאים לי וקניון ארנה. כמו כן יתקיים פאנל על סקסיזם בתוכניות ריאליטי בטלוויזיה (מה, יש שם סקסיזם? לא שמנו לב).

* ובינתיים באקדמיה: אירוע מעניין יתקיים ביום האשה באוניברסיטת בן גוריון: לפני הקרנת הסרט הבריטי "איזה מין שוויון", המבוסס על סיפורה האמיתי של קבוצת נשים בריטיות ששבתו בשל תנאי עבודתן המפלים, יישאו דברים נציגות של עובדות הניקיון באוניברסיטה הנאבקות על תנאי העסקתן וכן נציגות של עובדות סוציאליות השובתות עכשיו. עוד באוניברסיטה הדרומית: הופעה של דין דין אביב ואירועים נוספים.

באוניברסיטה העברית בירושלים יצוין היום בהרצאות, דיונים, הופעה של קורין אלאל, סדנאות הגנה עצמית ועוד. אלאל תתארח גם באירועים באוניברסיטת תל אביב, שיימשכו יומיים, היום ומחר, ויכללו הופעות, סדנאות, הרצאות, תערוכות, מרתון סרטי נשים, וכן את הכנס "נשים ועסקים" שמקיים מגזין TheMarker, ובו ישתתפו בין השאר פרופ' גבריאלה שלו, מנהלת קמפוס ביאליק רוגוזין קארן טל והבמאית ג'ולי שלז. באוניברסיטת בר אילן יתקיים האירוע "לחיות בסרט" - הקרנת סרטים של ועל נשים ופמיניזם.

פסטיבלים

* פסטיבל האשה הערבייה ה-5 ביפו: התיאטרון הערבי-עברי יעלה הצגות בערבית וכן יוקרנו סרטים מעולמן של הנשים הערביות ויתקיימו פאנלים על השכלה גבוהה וקריירה. הפסטיבל ייפתח במופע של "שיראנה", מקהלה של נשים יהודיות וערביות, ויינעל בהופעה של צמד הראפריות "ערפיאת" מעכו. חמישי עד שבת, 10 שקלים. פרטים באתר www.arab-hebrew-theatre.org.il.

* פסטיבל אשה בחולון יתקיים מיום רביעי עד שבת ובו שלל הופעות ואירועים. פרטים: www.hth.co.il.

* "מוזות" בנתניה: כמו יום האשה, גם לאה גולדברג נולדה לפני 100 שנה, והפסטיבל המקומי יתקיים בהשראתה. בין היתר יתקיימו בו כנס ארצי של תיאטרוני נשים, תערוכה ואירועי קריאת שירה.

אמנות

* "נישואים כפויים": ביפו תיפתח תערוכת תצלומים בשם זה של הצלמת חוה זקצר. התערוכה עוסקת במעמדן של נשים ונערות בחברה הבדואית ובמרחב הבחירה שלהן. במשך חמש שנים תיעדה זקצר את החיים בכפר בדואי בהליכי הכרה הסמוך לדימונה. במוקד התערוכה ניצב סיפורה של נערה שהתאהבה בבחור בדואי שהכירה בעת הלימודים באוניברסיטה. אביה אסר על נישואיה לאהובה וחיתן אותה בכפייה עם גבר אחר.

התערוכה מוצגת בשיתוף פעולה עם עמותת איתך-מעכי, העוסקת בקידום זכויותיהן של נשים החיות בפריפריה הכלכלית-חברתית. בין השאר מפעילה העמותה את מרכז האשה הבדואית, שאליו פונות מאות נשים בשנה בבעיות של פוליגמיה, מיצוי זכויות בביטוח לאומי, אלימות ותעסוקה.

התערוכה תוצג בשני חללים נפרדים. באחד יוצגו יצירות המיועדות לנשים בלבד, על פי המנהג הבדואי האוסר על חשיפת פניהן של נשים בפומבי, ובחלל השני - יצירות המותרות לתצוגה לכלל הקהל. קניית כרטיסים בטל' 5160103 או mail@itach.org.il. ההכנסות יועברו כתרומה לפעילות העמותה. גלריית ארטורא, רח' פוריה 8, יפו.

* במוזיאון הפתוח בעומר תתארח השחקנית יונה אליאן, תוצג תערוכה, יתקיימו מפגשים עם נשים בדואיות מפרויקט "אריגת הנגב" ועוד. www.omuseums.org.il.

קולנוע

* סינמטק תל אביב מקרין במשך כל השבוע סרטים שבוימו בידי נשים או עוסקים בנשים, או שניהם גם יחד. ביניהם: הקרנת טרום בכורה ל"אתמול בלילה" (ארה"ב-צרפת 2010), דרמה רומנטית בבימוי מאסי טאג'דין; "מרפסת מול הים" (צרפת 2009), מותחן שביימה ניקול גרסיה, שתהיה בהקרנה; "בדרכה" (בוסניה והרצגובינה-אוסטריה-גרמניה-קרואטיה 2010) בבימוי יסמילה זבאניץ'; וגם קלאסיקה: "מרגניות" (צ'כוסלובקיה 1966) בבימוי ורה חיטילובה, שבמרכזו צמד נערות חתרניות.

וכמובן, שלל סרטים תיעודיים. ביניהם, "הנשים של קפריסין" (קפריסין-ארה"ב 2009) ו"יותר מדי פוסי! זונות פמיניסטיות בעולם מופעי הסקס הקוויריים" (צרפת-גרמניה 2010).

בבכורה יוקרנו שני סרטי תעודה ישראליים: "כמה אהבה" בבימוי כנרת חי גיל-אור, שזכה לאחרונה בפרס הסרט התיעודי בפסטיבל Picture This הקנדי ומתעד את סיפורם הייחודי של הורי הבמאית; ו"מקום של תקווה" בבימוי מירב אדלר, העוקב אחרי נורית חג'אג', מנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית, המתלבטת אם לרוץ לכנסת ברשימת חד"ש ומתמודדת עם בת מתבגרת ועם אם שלא מבינה "למה מפלגה של ערבים". כמו כן יוקרנו "זה גילה, זה אני" (ישראל 2010) בבימוי אלון ויינשטוק, החושף את סיפור חייה של גילה גולדשטיין, אחת הטרנסג'נדריות הראשונות בישראל; "נשות החמאס" (ישראל-פלסטין-גרמניה 2010) בבימוי סוהא עראף, ועוד.

* בסינמטק ירושלים יוקרנו סרטים ובעקבותיהם יתקיימו דיונים. ביניהם: "הרי את בת חורין" על הסכמי קדם נישואים, "המלכה חנטרישה" על פמיניזם דתי מזרחי ו"האשה ששרה".

כנסים

* היום יתקיים שולחן עגול סביב "נשים ודמוקרטיה, מחברות בין מאבקים" מטעם תנד"י, תנועת נשים ערביות ויהודיות. רח' נחמני 26 תל אביב, 18:30.

* בהיברו יוניון קולג' בירושלים יהיה היום כנס על "נשים במקדש? פירוש פמיניסטי לתלמוד". רח' דוד המלך 13, 19:00.

* ומחר: "תפישת הגברים-הסטודנטים את השוויון בין נשים לגברים" הוא נושאו של אירוע שיתקיים במכללת רופין מ-14:00 ויכלול "הייד פארק מגדרי".

* בכנס נעמת תתארח משלחת נשים פלסטיניות. מלון דן בתל אביב, מחר ב-11:00.

* "יופי נשי כמפתח להצלחה?" הוא כותרתו של כנס שיתקיים מחר במכללת תל חי שיבחן את הקשר שבין אידיאל היופי לתקרת הזכוכית.

* במכללת ספיר בשדרות יתקיים הכנס "סוללות דרך בדרום", בשיתוף נעמת החוגגת 90 שנות פעילות. נינט טייב תופיע. מחר ב-16:15.

* במרכז הגאה בתל אביב יתקיים מפגש פתוח לקהל הרחב של "טרנס במרכז" בשיתוף "הקן", קבוצת נשים לט"ביות. גן מאיר (טשרניחובסקי 22א), מחר ב-20:00.

* ביום רביעי יתקיים כנס מעניין על זנות ואמנות, "מאשה יפה לבלו נטלי", בסמינר הקיבוצים בשיתוף החוג למגדר בבית ברל והמגזין "מיס.יוז". רחוב שושנה פרסיץ 3 תל אביב, מ-9:00. הכניסה חופשית.

* "פמיניזם והשמאל בישראל", כנס בחסות קרן רוזה לוקסמבורג, יתקיים ביום רביעי. תיאטרון אלמידאן, רחוב הנביאים 2 חיפה, מ-16:30. הכניסה ללא תשלום.

* ביום רביעי יהיה גם רב-שיח שכותרתו "בשולי הנשיות - נשים מדברות מוגבלות". האירוע נגיש לא/נשים עם מוגבלות וילווה בתרגום לשפת סימנים. בית נועם, רח' הרצל 66 קריית אונו. 15:45.

* כנס "נשים, מגדר וטקסים" יהיה בבית התפוצות בתל אביב ביום רביעי, מ-10:00.

* ארגון "כוח לעובדים" יקיים כנס - "נשים מתארגנות לשינוי" - ביום חמישי. סמינר הקיבוצים בתל אביב, 19:00.

* צעירות התנועה הפמיניסטית הדתית "קולך" יקיימו ביום חמישי ב-20:00 כנס בפתח תקוה (רח' שחם 22). פרטים: טל' 6720321-02, מייל Kolech.patzmar@gmail.com.

* רצח נשים על רקע מה שמכונה "כבוד המשפחה" יהיה נושאו של שולחן עגול שיתקיים ביום חמישי במחוז צפון של לשכת עורכי הדין בנצרת. ללא תשלום, רישום מראש בטל' 6015111-04.

* בשבת יתקיים יום פתוח בבית "אשה לאשה" בחיפה, מ-10:00, ובו סדנאות ועוד. פרטים: .www.isha.org.il

* וגם: תערוכה של שערי "לאשה" תציג את פניו של השבועון בתקופות שונות. התערוכה מוצגת בקניון שרונים שבהוד השרון. תרגיל מומלץ בפמיניזם אנטי צרכני יהיה לבוא לצפות בתערוכה - בלי לקנות שום דבר בשום חנות מחנויות הקניון. בהצלחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ