תעלומה במוזיאון ישראל בירושלים: מי גנב את "בלזאק המשלב ידיים"?

פסלו יקר הערך של הפסל הצרפתי אוגוסט רודן נעלם במהלך השיפוצים. המשטרה חוקרת את התעלומה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

תעלומה במוזיאון ישראל: זה שלושה חודשים שהנהלת המוזיאון אינה יודעת לאן נעלמה יצירתו של הפסל הצרפתי אוגוסט רודן, שבה נראית דמותו של הסופר אונורה דה בלזאק. המשטרה חוקרת מי גנב את הפסל בעת השיפוצים במוזיאון.

הפסל יקר הערך, "בלזאק המשלב ידיים", הוא רפליקה שהוכנה בסוף המאה ה-19 כחלק מסדרה להכנת אנדרטה לזכר בלזאק. האנדרטה, שמהווה הגרסה הסופית של הפסל, ניצבת כיום בפאריס. לפי חוקרת האמנות סטפני רחום, רודן החשיב את האנדרטה ליצירתו החשובה והנועזת ביותר.

הפסל שנגנב ממוזיאון ישראל הושלם ב-1893 ומציג את בלזאק עירום ומשלב ידיים בעמידה לוחמנית. הפסל נתרם למוזיאון על ידי אספן האמנות היהודי-אמריקאי בילי רוז, והוצג בגן הפסלים על שמו של רוז. קשה להעריך את שוויו, אך פסל אחר של רודן, "הנשיקה", נמכר ב-2009 בבית המכירות סותבי'ס תמורת 3.44 מיליון דולרים. פסל אחר, "חווה", נמכר בסכום של כמעט 19 מיליון דולר. עם זאת, ניתן להניח שערכו של הפסל שנגנב מהמוזיאון נמוך משני הפסלים הללו.

הנהלת המוזיאון אינה יודעת מתי בדיוק נגנב הפסל. דבר הגניבה התגלה לפני כשלושה חודשים, וברור שהדבר נעשה בזמן הליך השיפוצים הארוך שעבר המוזיאון בשנים האחרונות. עד לשיפוצים עמד הפסל בגן הפסלים, וכשרצו להשיב אותו למקום הראוי לו גילו במוזיאון שהוא נעלם. גובהו של הפסל הוא 127 סנטימטרים ורוחבו 61 סנטימטרים, ובמוזיאון מעריכים שהגנבים הסתייעו במנוף ובמשאית כדי להעלימו.

גורם המעורה בסידורי האבטחה במוזיאון אמר אתמול ל"הארץ" כי במוזיאון לא נערכת בדיקה יומית של היצירות בגן הפסלים, וכי במקום יש סידורי אבטחה רופפים. הגורם הוסיף כי סידורי האבטחה במוזיאון לא השתנו לאחר שהתגלתה הגניבה.

ממוזיאון ישראל נמסר בתגובה כי "במהלך עבודות מקיפות אשר נעשו בגן הפסלים במסגרת תהליך ההתחדשות נגנב פסל של רודן. הנושא דווח למשטרה ונמצא בחקירה.

כמו כן נערכה חקירה פנימית. המוזיאון השקיע משאבים רבים בתהליך ההתחדשות על מנת לעמוד בסטנדרטים הגבוהים ביותר, כדי לשמור על אוצרות האמנות שבאוספיו".

במוזיאון הכחישו את הטענות על סידורי האבטחה. "לא נדון בסידורי האבטחה מעל דפי העיתון", נמסר, "הנושא מצוי בעיצומה של חקירה משטרתית, לכן אנחנו מנועים מלהוסיף עליו פרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ