התנועה האמנותית

פרס מטעם אונסק"ו למעין אמיר ורותי סלע; תצוגה פומבית ליצירתו היקרה ביותר של פיקאסו; וקרן ציטר בטייט הבריטי

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל ראוכוורגר

פרס מטעם אונסק"ו למעין אמיר ורותי סלע

הפרויקט שיזמו השתיים בוחן את המושג אקס-טריטוריה בראי האמנות

רותי סלע ומעין אמיר זכו השבוע בפרס של כבוד מטעם ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם אונסק"ו. הפרס, המיועד לאמנים צעירים, ניתן לשתי האמניות בעבור פרויקט האמנות "אקסטריטוריה" ויוענק להן בטקס שייערך בפאריס בתחילת החודש הבא.

הפרויקט, שיזמו סלע ואמיר ב-2009, החל בהקרנה של עבודות וידיאו של אמנים מהמזרח התיכון על גבי מפרשי סירות בתחומי המים האקס-טריטוריאליים של ישראל. מאז המשיכו לעסוק בנושא האקס-טריטוריאליות כדי ליצור "פלטפורמה לחשיבה ביקורתית על יחסי כוח המעצבים גיאוגרפיות תרבותיות תוך כדי יצירת מובלעות זמניות של חופש".

ל"אקסטריטוריה", מונח שמקורו בחוק הבינלאומי, שתי משמעויות: "מחוץ לגבולות של מדינה" ו"בתוך מדינה אך מחוץ לשיפוטה". "מבחינה היסטורית המונח נטבע במהלך המאה ה-18 עם המעבר מתפישת הריבוניות כאישית לתפישתה כטריטוריאלית, ונשאר מסמן לאופן המלאכותי שבו נוצרה תפישה זו", מסבירות סלע ואמיר. חלק מהצעת הפרויקט היא העתקת המושג מהשיח המשפטי-מדיני לשיח האמנות ולמחקר התרבות כדי לייצר "אפשרויות פואטיות וביקורתיות שבוחנות מחדש את קיבועם של מבנים חברתיים מפלים".

לפני כחצי שנה ערכו סלע ואמיר מפגש ראשון של אמנים, אוצרים וחוקרים, מפגש שהתקיים אף הוא במים האקס-טריטוריאליים של המזרח התיכון. משתתפים שהגיעו ממדינות שונות התאספו כדי להציע פרשנות למונח, והציגו במסגרת זו כ-50 עבודות אמנות. מלבד מפגש זה והמפגשים שבאו בעקבותיו, יזמו האמניות הרצאות, אירועי אמנות ומחקר. בעקבות העניין בנושא וכחלק מפעילות הפרויקט העבירו השתיים סדנאות לסטודנטים לאמנות באיטליה, צרפת, גרמניה, אנגליה והולנד.

קרן ציטר בטייט הבריטי

עבודת וידיאו חדשה של האמנית הישראלית הצעירה קרן ציטר, 33, נתרמה השבוע לאוסף של מוזיאוני טייט בבריטניה על ידי עמותת אאוטסט ובשיתוף גלריה נגא. "המעיל" (משנת 2010) תהיה עבודתה הראשונה של האמנית באוסף זה. עבודותיה מצויות כיום באוספים בינלאומיים בולטים, בהם אוספי מוזיאון האמר בלוס אנג'לס ומודרנה מוזה בשטוקהולם.

התרומה התאפשרה כאמור בזכות תמיכת אאוטסט, עמותה פילנתרופית שפועלת בישראל, אנגליה, גרמניה ולאחרונה אף בהודו, ותומכת בפרויקטים ויזמות מתחום האמנות העכשווית הישראלית. לפני כחודשיים היתה אחראית להזמנתם ארצה של שורת אוצרים ומנהלי מוזיאונים מרכזיים, בהם האנס אולריך אובריסט. תרומת עבודתה של ציטר "מהווה אבן דרך בעשייתה של האמנית עם כניסת עבודתה לאחד האוספים המוזיאליים החשובים בעולם", כך לדברי נציגות העמותה בישראל.

עוד נמסר כי בשנה הקרובה תתמוך אאוטסט בשני פרויקטים נוספים: "הטרילוגיה הפולנית - פרק 3" של יעל ברתנא לביתן הפולני בביאנלה הקרובה בוונציה (בחודש יוני) ו"המסע לקיתרה", פרויקט וידיאו, פיסול וסאונד של האמנית איה בן רון שיתפרש על פני כל חלליו של מוזיאון ההיסטוריה של הרפואה בברלין (בחודש נובמבר).

תצוגה פומבית ליצירתו היקרה ביותר של פיקאסו

ציור העירום הגדול של פיקאסו "Nude, Green Leaves and Bust" מ-1932, הנחשב ליצירתו היקרה ביותר של האמן, יוצג החל מהחודש במוזיאון טייט מודרן בלונדון. הציור, שהוצג בעבר רק פעם אחת, בתערוכה שהתקיימה לרגל יום הולדתו ה-80 של פיקאסו ב-1961, היה שייך מאז נקנה לראשונה לאספנים האמריקאים פרנסיס וסידני ברודי. במאי האחרון נמכר במחיר שיא של 106 מיליון דולר לאספן אנונימי במכירה של כריסטיס בניו יורק. השאלתו לטייט מודרן תימשך שנתיים לפחות והוא יוצג במסגרת חדר המוקדש לאמן.

השבוע פירסם המוזיאון את תוכנית תערוכותיו העתידיות לשנתיים הקרובות. יבלטו בהן, בין השאר, רטרוספקטיבה משמעותית לגרהארד ריכטר שתתקיים באוקטובר, ומאוחר יותר ייפתחו שלוש תערוכות מרכזיות שיוצגו בתקופת המשחקים האולימפיים בלונדון - תערוכת יחיד גדולה של דמיאן הירסט, תערוכה משולשת של טרנר, מונה וטוומבלי, תערוכה רחבת היקף של אדווארד מונק וכן תערוכה בשם "פיקאסו ובריטניה", שתבחן את קשרו של האמן לממלכה המאוחדת.

ספר אמן חדש ל-Know Hope

השבוע יושק "Bound by the Ties", ספר אמן חדש של האמן Know Hope. לאחר חמש שנות עבודה, שבהן צבר הכרה בעיקר כאמן גרפיטי, הרכיב Know Hope את ספרו כאוסף של רישומים, טקסטים אישיים, תצלומים ומקטעי עבודות. תהליך ההכנה כלל יצירת רישומים חדשים על גבי דפי ספרים ישנים, תפירה, הדבקה ואיסוף. Know Hope בחר להוציא את הספר לאור בהוצאה עצמית במהדורה של 1,000 עותקים. כמו כן, תודפס מהדורה מוגבלת וממוספרת של 75 ספרים, חתומים וכרוכים בעבודת יד.

חוצים גבולות

* אמן הווידיאו והמיצג שחר מרכוס משתתף בתערוכה שנפתחה בשבת במוזיאון קונסטהאל שארלוטנבורג שבקופנהאגן. התערוכה, שבה השתתפו יותר מ-20 אמנים, מתקיימת במקום מדי שנה ומציגה עבודות המועמדות לפרס מטעם המוזיאון. מרכוס הציג בתערוכה עבודת וידיאו ששמה "Leap of Faith".

* האמנים מירי צ'ייס וראובן קופרמן יציגו בתערוכה קבוצתית ששמה "מגנה כרטה-אמנות/נייר", שתיפתח בסניף גלריה קיין-שולץ בברלין בהמשך החודש הנוכחי. כשמה של התערוכה, יוצגו בה עבודות העשויות על גבי נייר ועוסקות בנושאי דמוקרטיה וחוקה.

* תערוכת יחיד מקיפה ובה פסלי קיר חדשים של האמן דוד גרשטיין נפתחה החודש במוזיאון ברזיליה לאמנות. התערוכה, המוצגת באחד מבנייניה המודרניים האיקוניים של ברזיליה, מוצגת עתה במקביל לשלוש תערוכות יחיד נוספות המתקיימות לאמן באירופה, בערים מדריד, לונדון ורול (שוויצריה).

* האמנים יאיר גרבוז ואסד עזי מציגים בתערוכה שנפתחה בסוף פברואר במדריד. התערוכה, שנפתחה בנוכחות הנשיא שמעון פרס, מלך ומלכת ספרד ושגריר ישראל בספרד, כוללת עבודות של האמנים שחלקן הוצגו בעבר יחד עם עבודת קיר שהוזמנה במיוחד לתערוכה. התערוכה תוצג במשך חודשיים.

ספורט בביתן האמריקאי בביאנלה בוונציה

מוזיאון אינדיאנפוליס הודיע השבוע על שיתוף פעולה מפתיע שיתקיים במסגרת תצוגת הביתן האמריקאי בביאנלה בוונציה בחודש יוני הקרוב. צמד האמנים שנבחרו לייצג את ארה"ב השנה, ג'ניפר אלורה וגיירמו קלזאדילה, בחרו לחבור לאיגודי הספורט "USA Gymnastics" ו-"USA Track and Field", מתוך כוונה לשתף ספורטאים מקצועיים במיצג המתוכנן.

התחרותיות, נושא שבולט בתערוכות בינלאומיות דוגמת הביאנלה, יהיה ככל הנראה המרכזי בעבודה זו, שתכלול פיסול, מיצג חי, מיצבי וידיאו ועבודת סאונד - כך לדברי האוצרת האחראית לביתן, ליסה פריימן ממוזיאון אינדיאנפוליס. "הם חוקרים את הנושא בהקשר תרבותי רחב, החוזר ליוון ורומא", הוסיפה.

מחוץ לביתן האמריקאי הניאו-קלאסי שבשטחי הביאנלה, מתוכננות תחרויות ספורט אבסורדיות בגישתן, כמו ריצה בעקבות טנק צבאי מסתובב או התעמלות קרקע בתוך דגמי מטוסים עשויים מעץ. בין השאר, אושרה השתתפותם של אתלטים וספורטאים זוכי מדליות אולמפיות, בהם דן אובריאן, צ'לסי ממל ודייוויד דוראנטה.

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ