עוד ערב אבוד בקדם אירוויזיון

מול הפאר שאני זוכר מהאירוויזיון בשטוקהולם, הקדם הוא קטן ולחוץ, ונראה כי בניגוד אלי, כולם השתעממו וסבלו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעט אנשים זוכים לסקר אירוע שהם אשמים בו. השערוריה סביב פינגפונג, להקתי באירוויזיון 2000, שהגיעה עד ועדת החינוך של הכנסת, הובילה להשבת הקדם. כך שהרגשתי שהאירוע הזה לא מעט בזכותי. אמנם הייתי באירוויזיון, אבל החלום האמיתי הוא הופעה בקדם, אירוע שערורייתי וצבעוני בהרבה.

האמת היא שאני אוהב אירוויזיונים. אחת הסיבות שהאירוויזיון פופולרי כל כך היא בגלל שהוא מעין הוכחה לקיומנו כמדינה מן השורה, כאילו לא קיימים הסקרים המניחים אותנו באזור איראן וצפון קוריאה ויש רק אבניבי. בגלל זה שירים כמו "אני עוד חי" ו"כאן נולדתי" מייצגים אותנו. זו אולי סיבה אחת לכך שפינגפונג (ולהקת הבטלנים) זכו לכזו סלידה.

מול הפאר שאני זוכר מהאירוויזיון בשטוקהולם, הקדם הוא קטן ולחוץ. את העיתונאים כלאו במעין פרוזדור צפוף בין הגרין רום והאולם. כך שנאבקנו על כסא עם מאפרות ומלבישות עם קסקט, ומעריצי אירוויזיון שזכו לפרוטקציה. כשקצת זזתי, מישהו צועק עלי לשמור את הציר פנוי. אני שב נעלב למקום, מזועזע מחוסר הערכה אל הדמויות שעשו משהו במדינה. שי כרם, המנהל של דנה אינטרנשיונל, מזהה אותי איכשהו ואומר "יש לי כמה דברים חביבים בשבילך". ואז מפרט: "נכנסנו למנהרת זמן. שלושים שנה וכלום לא השתנה, עוד מימי ירדנה ארזי ועפרה חזה, כולם עם הטרגדיות של השמלה, והספרים. אין מה לומר, הביזאריות שומרת על יציבות. כל שנה תימני אחר".

ותודה לדנה אינטרנשיונל | יואב שגב

מסביבי צעקות. מחפשים את יוסי גיספן. אני מתיישב ליד מיטל ברונר, המלבישה של שירי מימון, המנחה. אין לי ברירה אלא לברר איך היא נראית וזוכה לתשובה "היא לוהטת".

שי כרם ממשיך: "יש נטיה צינית בישראל להעריץ רוקיסטים מכוערים ומחוצ'קנים, ולהגיד שהאירוויזיון והקדם מתו. אבל האירוויזיון לא מת ונשאר אחרי כולם. מובארק נפל, שרון איננו, והאנשים הצבעונים האלה נשארו". הקדם מתחיל. שירי מימון עם שמלה בצורת לב נוצץ, ולידה אקי אבני, שמביא את הגלאם המהוגן שלו. מימון מתקשרת לחוצה. "את נראית הורס", משכנעת המלבישה. אני מסכים כדי לעודד. מסביבנו חולפים הרבה גברים שנראים כמו אופיר אקוניס.

המתמודדת עדי כהן, מתראיינת. יש לה קעקוע בגב של מפתח סול. "איך אני נראית?", היא שואלת. "מדהימה", אומרת מישהי. בינתיים מביאים פשטידות לא רעות לחדר, ואנחנו אוכלים.

התוכנית האמנותית מתחילה: דמויות מפחידות מחופשות לגופות לבנות שרות להיטי אירוויזיון ואז שירי ואקי מזמרים "הלילה הוא שירים" כשמסביב רקדנים במעין ברייקדנס, חלקם עם פנס בעין. אולי הסבטקסט כאן הוא תחיית המתים, אני מהרהר לעצמי.

"שיהיה לנו ערב מהמם", אומר אבני. והמצלמות מציגות את ראש עיריית ראשון לציון. מצגת קצרה "ראשון מדברת תרבות" מציגה את ההישגים התרבותיים של ראשל"צ ובראשם הצגת ילדים עם הבובה דודידו. "נו באמת", מקטר גיי שמנמן מאחורי. כשמציגים את המוקדים בארץ, הוא חוזר שוב "נו באמת".

חייבים להתחיל, אומר אקי אבני. ואז השידור נתקע לכמה שניות. אני חושב שחלק מהחן של הקדם - מלבד התסבוכות המשפטיות הקשורות בו - הוא התקלות הטכניות, ולטעמי לא היו מספיק. מישהי מרוטה מסתובבת מולי עם מחשוף ענק, ותלתלים עצומים. היא כנראה אחת המתחרות, אבל לא הבחנתי מתי היא מופיעה. רץ אחריה אדם ששיערו מגולח כמנחת מסוקים. אני רושם לעצמי לעדי כהן יש פזמון נחמד, אבל במבטא של מפקדת כיתה שנשלחה לדבר עם אומניקים. "הכבשה שושנה על טריפ", לוחש לי בכיר אכזרי בעולם האירוויזיונים.

"חשבתי שיש חמישה שירים", אומרת מלבישה באכזבה, כבר לקראת השיר השני, כשגברים עם סקסופון עוברים בסך. דנה אינטרנשיונל עוברת וחורצת לנו לשון. אחרי זה מפתיעים התקווה 6 עם השיר "הכל סבבה" שאני שולח סמס בשבילו. אני פונה לבחור מאחורי שכל הזמן מקטר ושואל מה הוא אומר. הוא טוען שהסאונד שובש ושקיבל על כך שני סמסים.

נראה כי בניגוד אלי, כולם משועממים וסובלים. קרן נתנזון, הכתבת של וויינט, מספרת שהיא כל כך משועממת שמתחה את הצלם. כשהיה בשירותים, אמרה לו שהם הפסידו את ראיון חייהם. כשעולים הזוג גריילסאמר, עם השיר הפייבוריטי שלה, היא מחמיאה "אתה תאהב את זה. הם קצת דפוקים, כמו שאתם הייתם". לבסוף, עולה דנה אינטרנשיונל ומפציצה. כולם מתרגשים וצועקים, רק הבחור השלילי מאחורי מקטר "משעממת. הופעה דפוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ