קונצרט: בורא הצלילים

תרבות בלא נחת" - סדרת הקונצרטים של אנסמבל ניקל. בתוכנית: "סונטות ואינטרלודים" מאת ג'ון קייג', לפסנתר ממותקן

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

מתישהו בתחילת הרסיטל הזה עלתה בדמיון דמותו של המלחין ג'ון קייג' רוכן מעל פסנתר הכנף, בידו ברגים בגדלים שונים ואטמי גומי, והוא תוחב אותם בין המיתרים. מציב אחד, מנסה את צלילו, משנה, בודק, מנגן קצת ושוקל אם התוצאה הצלילית מתאימה לו, וממשיך הלאה; ולאט לאט מפזר בתוך המכניזם עוד ברגים ועוד אטמים, ממפה בקפדנות את מיקומם, ויוצר כך עולם צלילי ש... איך ניתן לתארו כלל במלים? רק המילה "חלום" יכולה להתקרב לתיאור כזה.

מה שעשה קייג' ב-1948-1946 עם "סונטות ואינטרלודים" שלו לפסנתר שהוכן מראש, דומה למה שעשו מלחיני האוונגרד באירופה 20 שנה אחריו, עם המצאת הסינתסייזר: הוא ברא צלילים. במרוצת השעה בה ניגן רטו שטאוב את היצירה אפשר היה לשמוע, בוקעים מהפסנתר, צלילי כסילופון ותופים, פיציקטו של צ'לו ופריטה על קוטו יפאני, מכונת רוח שורקנית ו"פעמוני פרה", סיטאר ותיבה סינית, ויברפון חשמלי וסנטור ושלל כלי נקישה לא לגמרי מזוהים - וכן, גם פסנתר. אבל לא בדיוק צלילים אלה; יותר נכון: הדמיון שלנו שיצר אותם.

בדרכו, שהיא חידתית ופשוטה בו בזמן, הצליח קייג' גם כאן ליצור מוזיקה שלעולם היא יפה ואלגנטית; ובתוך מה שעלול להיתפש כבליל מודרניסטי לספר סיפור מלא הומור לעתים, ובצידו עצב של ממש, להרקיד את הגוף ברתמיות, ואחר כך לערפל את התודעה ברפיטיטיוויות בסגנון המינימליזם שנולד רשמית רק יותר מעשרים שנה אחר כך. והוא, שהטיף ל"עצמאות הצלילים" ו"שחרור מדיקטטורת הטעם של המלחין", יצר מוזיקה מליאת טעם, בצלמו ובדמותו שלו בלבד. כן, קייג' תמיד נשאר "קייג'י", אבל לא במובן האנגלי של המילה, שמתארת אדם סגור וחשדן - סגור ב"כלוב" (קייג') - אלא פתוח, מאיר, נותן לחיים לזרום אל תוכו ומתוכו בחופש מוחלט.

"תרבות בלא נחת" - סדרת הקונצרטים של אנסמבל ניקל. בתוכנית: "סונטות ואינטרלודים" מאת ג'ון קייג', לפסנתר ממותקן. רטו שטאוב, פסנתר. מרכז פליציה בלומנטל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ