קונצרט: "שוש תשיש עקרה"

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי חיטרון

הקונצרט רב התוכן כלל ביצוע בכורה ל"שבע ברכות" של גיל שוחט, מדובר בברכות החתונה - למן הברכה לבורא פרי הגפן ועד הברכה למשמח חתן עם הכלה. כצפוי, ניכרת לאורך כל היצירה הקצרה (כ-20 דקות) יד האמן המצייר להנאתו ולהנאת המאזינים בצבעי התזמורת, והפעם כעיטור לזמרת החזנית, אשר הקו שלה מזכיר מהלכים מלודיים מסורתיים.

נראה היה לי שבמימוש היצירה נכרכו שתי בעיות שפוגמות ברושם הכללי הפוטנציאלי: ראשון, הצמדת מיקרופון לזמרת (החזנית). התוצאה, אולי בגלל איכות הציוד שהשתמשו בו, היתה עמימות וטשטוש. חרף העזרה האלקטרונית, החזנית לא "יצאה" כראוי מתוך מרקם התזמורת העשיר (אבל זו בעיה שאפשר אולי לפתור, לקראת הקונצרטים הבאים). הבעיה האחרת קשורה בסדר הפרקים, ולה אין פתרון. יצא - כך התרשמתי בהאזנה ראשונה זו - שהפרק "שוש תשיש ותגל עקרה" (ברכה חמישית) הוא המתבלט כמוצלח ביותר, מסחרר, כובש. אחריו יש נפילת מתח, והחגיגיות של הברכה האחרונה נשמעת בהחלט חלולה לעומת הדיצה ריצה השמחה והמדבקת שחווינו דקות אחדות קודם.

חלק לא שגרתי אחר בתוכנית הוא "אהבת פרפרים" - קונצ'רטו מפורסם למדי לכינור מאת שני מלחינים סינים, שחובר ב-1959. המנגינות הסיניות טובעת בו בתוך תזמור מערבי, שמאפיל עליהן, יצירה נעימה לאוזן, עם אקזוטיות מתונה, לא כל כך מעניינת, שאף כי אינה ארוכה מתקבלת כמתמשכת. במקביל לנגינה הוקרן מיצב וידיאו פרי עבודתה של אלינור מילצ'ן, מיני קומפזיציות זורמות מופשטות של צבעים וקווים רכים.

עוד כלל הקונצרט יצירות בנושא "רומיאו ויוליה" מאת בליני, פרוקופייב וצ'ייקובסקי. בפתיחה "קפולטי ומונטגיו" של בליני התזמורת נשמעה רעשנית, כמו גדולה על ממדי האולם - עם כלי נשיפה לא מרוסנים. פרוקופייב (קטעים מתוך הבאלט) וצ'ייקובסקי (הפתיחה "רומיאו ויוליה") היו אופרה אחרת מבחינת הצליל, ואין ספק שהקהל שאב מהם הנאה מוצדקת.

תזמורת סימפונט. מנצח: סלבדור ברוטונס. סולנים: הכנר נתאי צרי והחזנית עדי ארד. מיצג וידיאו: אלינור מילצ'ן. המשכן העירוני לאמנויות ברעננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ