גילי איזיקוביץ

את המבט ההמום על פניו של גיבור הקומדיה הרומנטית המצליחה "נוטינג היל" קשה להחמיץ. זו אחת הסצינות הראשונות בסרט והגיבור בדיוק פוגש את הגיבורה, כוכבת הוליוודית זוהרת. הוא מספר על החוויה לשותפו, בריטי מוזר, צנוני למראה. "פעם ראיתי מרחוק את השחקן ההוא, טופי", מנסה השותף לתרום את חלקו לשיחה, "ההוא מ'כנר על הגג'". "אני סבור ששמו הוא טופול", עונה לו הגיבור בסובלנות. "המממ", מתלבט השותף. "אולי זה היה רינגו סטאר".

הניסיון למנות את הישגיו המקצועיים של חיים טופול, בן 76, נידון לכישלון כנראה. הוא זכה שלוש פעמים בפרס גלובוס הזהב, זכה בפרס הטוני והיה מועמד לאוסקר. הוא השתתף בשורה של סרטים ישראליים וגם אמריקאיים ובריטיים. המוכר והמעוטר שבהם, וזה המזוהה אתו יותר מכל, הוא "כנר על הגג", שנעשה אחרי שכבר צבר ניסיון רב בתפקיד בארץ ובאנגליה. בי-בי-סי יצר שתי סדרות על טופול ובהשתתפותו, וביקורות מהללות רבות חוברו על תפקידיו. אזכור שמו כידוען בסרט אמריקאי מצליח, אם כן, לא אמור להפתיע.

חלק מההישגים האלה נזכרים גם בסרט "טופול, החיים כמשחק", שישודר הערב בערוץ 1. אבל טופול, שמסוגל אמנם להפליג בסיפורים על פיתולי הקריירה שלו, הצטלבותה עם מאורעות היסטוריים ואנקדוטות על כוכבי עבר, נותר כמעט אדיש. משהו אחר לגמרי מעסיק אותו.

זה שמונה שנים בקירוב הוא פועל למען הקמת כפר נופש לילדים חולים. אחרי עיכובים לא מעטים, אמור הכפר, "כפר נהר הירדן" שבגליל התחתון, להיפתח בקיץ הקרוב. טופול ליווה אותו משלב הרעיון, שנסמך במידה רבה על פרויקט דומה שהקים בארצות הברית השחקן המנוח פול ניומן.

"הכפר מיועד לילדים שסובלים ממחלות קשות או שאינן ניתנות למרפא", הוא מספר. "הקמנו עמותה, שבה חברות כל העמותות הפועלות למען ילדים חולים בארץ, והיום אנחנו אחרי איסוף תרומות מגורמים פרטיים בארץ ובעולם ומימון מהמדינה. באוגוסט הקרוב יפתחו את הכפר וכיום מגייסים מדריכים ורופאים. למרבה השמחה יש לנו הרבה מאוד מתנדבים".

טופול לא מסיים את המשפט ובביתו מהומה קטנה. זהו בית דירות מרווח ומטופח במרכז תל אביב שמשפחתו מתגוררת בו כבר עשרות שנים. הדירה שטופול מתגורר בה עם רעייתו גליה מרוהטת בהידור, מקושטת חפצי אמנות. בקומה העליונה גר אחד מילדיו עם משפחתו.

טופול מדבר ואחת הנכדות מתרוצצת בבית. אחרת, ילדונת בתלבושת רקדנית, גולשת בסקרנות במורד המדרגות. כדי לאותת שהכל בסדר, אשתו שורקת לו מהמטבח שריקה מסולסלת והוא משיב לה בשריקה ומסביר כי "זו שריקה מלהקת הנח"ל, כל מי שהיה בלהקת הנח"ל שורק את זה וכל המשפחה שלנו שורקת את זה, הילדים והנכדים". לא מפתיע אם כן לגלות שגם בסרט שישודר הערב לילדים ולנכדים נוכחות בולטת.

"טופול, החיים כמשחק" מגולל את קורות חייו של טופול וכמעט מסכם אותם. בעניין זה הוא אומר: "כבר עשו עלי פעמיים 'חיים שכאלה', פה וגם באנגליה. לפני כשנתיים יצאתי לארצות הברית לסיבוב הופעות של 'כנר על הגג'. בכל מקום שאתה מגיע, כל עיר וכל מדינה, מראיינים אותך ומצלמים. פעם שאלתי את המראיינים למען מי הם עובדים והם התחמקו מתשובה. בסוף התברר לי שזה צוות שמכין הספדים".

אתה מרגיש שמכינים לך הספד? שמסכמים אותך טרם זמנך?

"אני לא חושב שאפשר לסכם, ואני לא רוצה".

הצבר של קישון

טופול הוא יליד שכונת פלורנטין התל-אביבית, מפקד להקת הנח"ל, חבר להקת "בצל ירוק". בסרט עליו הוא מתואר כדמות הצבר האולטימטיבי, חצוף ומקסים במידות שוות, שהעברית הישראלית שגורה בפיו. זו, מסביר טופול עצמו, הסיבה שאפרים קישון, שאחראי לנקודות ציון בקריירה שלו כמו "סאלח שבתי", הוקסם ממנו. "יכול להיות שעל הבמה קישון ראה בי את הצבר שהוא תיאר לעצמו שכך צריך להיות. קישון התחבט בעברית, שהוא למד דף אחרי דף מהמילון".

מה חושב חיים טופול, מאושיות תעשיית הבידור הישראלית, על גלגוליה כיום? האם הוא צופה בטלוויזיה?

"אני משתדל לא לראות, יש פה דברים שאני לא יכול לשאת, בעיקר כל הריאליטי. זו ירידה".

אולי זה פשוט הטרנד עכשיו.

"זה טרנד ואולי הוא יעבור, אבל השאלה היא לאן יעבור. התחרות פה היא פראית. הציעו לי גם כן להשתתף בחגיגות האלה. אפילו היום הציעו לי איזה 'רוקדים עם כוכבים' ובתוכנית אחרת הציעו לי להיות שופט, אפילו שופט בכיר".

למה החלטת לוותר?

"אני חושב שבחנתי, אני מעריך, בין 1,000 ל-1,500 נבחנים באודישנים. בכל פעם שאני צריך לומר לשחקן או לשחקנית שהם לא מתקבלים, אני מתקפל ומתעוות והלב נקרע לי מלמצוא איזו דרך לא מעליבה ולא פוגעת. אני לא רוצה להעליב אנשים בשביל רייטינג, זה מבחיל, ולא אכפת לי שאומרים שזה בכל העולם או שזה מצליח. יש מי שלוקחים על עצמם את התפקיד של הרע ומתענגים עליו. אני לא סובל את זה.

"אני לא מתווכח עם ההצלחה, אף שאני לא רואה בזה הצלחה, אלא מכירה כללית, אבל לי זה קשה מאוד. חבל מאוד שבמכשיר הפופולרי הזה שנקרא טלוויזיה רואים את תחתית הבור", בפניו של טופול עומד מבט המשקף אלרגיה כמעט. הוא מתנסח באטיות ובשקט, לא מרוצה בעליל, "אני רואה לפעמים את הנכדים שלי צופים בזה ואני מנסה לבקש מהם שלא יבזבזו את חייהם על זה".

החרם הוא טעות

טופול ממעט לעבוד בארץ. ביוני הקרוב הוא עתיד לככב בעיבוד קולנועי בריטי ל"הגולם מפראג". בישראל, חוץ מקריינות לפתיח החדשות החדש של ערוץ 10, הוא כמעט לא מופיע. הפעם האחרונה שעשה זאת היתה בהפקה של תיאטרון גשר לפני כ-13 שנים.

"אני דווקא הצעתי את עצמי כמה פעמים לתיאטראות פה, אבל זה לא פשוט", הוא אומר. "כל במאי וכל הנהלת תיאטרון יש להם קאדר של שחקנים, אנשים כמו עודד תאומי ועודד קוטלר. אלו שחקנים שעובדים באופן קבוע עם במאים ועם תיאטרון. זה לא כל כך נעים, אני מניח, כי נניח שבמאי היה רוצה אותי, בכל זאת יש לו איזו נאמנות לשחקנים שהוא עבד אתם והצליח אתם.

"בשוק גדול כמו אנגליה או ארצות הברית יש לך מספיק מבחר של שחקנים ואתה לוקח פעם את זה ופעם את זה. פה יש מספר מצומצם של תיאטראות. כשהקאמרי רצו להפיק גרסה ל'כנר על הגג' פנו אלי, אבל בדיוק היתה לי מחויבות למסע בארצות הברית. אני מקווה שהצעה נוכחית שיש לי פה בארץ תתממש".

הסבר אחר, שיש מי שמשמיע, הוא שאולי עמדות פוליטיות ימניות שהשמעת בעבר מפריעות לך להשתלב בתיאטרון הממסדי.

"אם כן זה הפסד שלהם, אבל אני לא חושב שזה נכון. דרך אגב, אני לא השמעתי שום הצהרות כאלה. הייתי חבר של גנדי (רחבעם זאבי, ג"א), אבל מעולם לא השמעתי".

מה חשבת על חרם האמנים על אריאל?

"אני מצטער שהם עושים את זה כי אני חושב שברגע שאתה עושה את זה אתה מבטל את החופש שלך. ככה אתה חופשי להתבטא באמנות. אתם יכולים לנצל את הבמה באריאל כדי לבטא את עמדותיכם. זו טעות להחרים. זה גורם יצירת חבורות בתיאטרון. אתה מזיק להתבטאות הלגיטימית שלך על הבמה שבה אתה יכול להגיד מה שאתה רוצה".

טופול מוסיף: "אני למשל לא נוסע לגרמניה. אני לא מטיף לאף אחד. לפחות 20 פעם הזמינו אותי לעשות סרט או הופעות בגרמניה. כשאני רואה שסופר שמתגאה בהצגות שלו בגרמניה אומר לא לנסוע לאריאל, זה נשמע לי קצת דפוק".

אתה מצטער שלא השתלבת במקום קבוע בתיאטרון מקומי?

"חס וחלילה. אמנם בית לסין זה פה מעבר לפינה, וגם הקאמרי היה כאן, אבל לא. אני אוהב להיות חופשי ולא כבול למקום אחד ולעשות מה שבא לי. אני יכול להגיד לעצמי שאני רוצה עכשיו להקדיש שנה לעניין הכפר לילדים ולא לעשות שום דבר אחר ואני יכול לעשות את זה. תודה לאל. אני מאחל לכל עמיתי במקצוע את האפשרות הזאת. אני לא מטיף לשבירת מסגרות, אבל לא הייתי מסוגל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ