אפקט לוב: מה יעוללו המהפכות במזרח התיכון לדמות הערבי בטלוויזיה?

השינוי ביחס למיעוט הערבי בארה"ב מושפע מאוד מהאירועים הפוליטיים בעולם. עכשיו תיאלץ הטלוויזיה להתמודד עם דור המהפיכות והפייסבוק בעולם הערבי

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותה קופפר

ביום ראשון שודר בערוץ 1 פרק בעונה והאחרונה של "חוק וסדר", שתיאר מקרה של חטיפה וירי שהוביל לגילוי תא טרוריסטי רדום. העלילה מבוססת על אירוע אמיתי מ-2009 - תפיסת טרוריסטים שהתכוונו לפוצץ את בית הכנסת ריוורדייל בברונקס. בפרק נראו שתי קבוצות יריבות ואופורטוניסט ושמו סמיר, ששיתף פעולה עם השוטרים והפיל את חבריו.

הייצוג של הערבים והמוסלמים בפרק, כולל העובדה שאת אחד מהם גילם השחקן בעל השם הישראלי יניב עיני, היה מיושן וסטריאוטיפי. מי מהם שלא היה טרוריסט, היה פושע קטן ושקרן. הפרק, שבלט במידת הסטריאוטיפיות שלו, הדגיש כי בכל זאת חל שינוי ביחס לייצוג אנשים מהמזרח התיכון על המסך האמריקאי.

השינוי ביחס למיעוט זה בארצות הברית מושפע מאוד מהאירועים הפוליטיים בעולם. לכן יש להניח כי אילו הפרק היה מופק בימים אלה של התנערות במדינות ערב - שבהם נראים בחדשות צעירים השואפים לדמוקרטיה ומתארגנים באמצעות הפייסבוק - הוא היה מתפתח אחרת לגמרי.

בעבר הרחוק שלט בייצוגים ההוליוודיים (בעיקר הקולנועיים) מה שאדוארד סעיד כינה בספרו "אוריינטליזם" (1987) "האחר". בספר ששמו מבוסס על משחק מלים "Reel Bad Arabs", בחן ג'ק שאהין 900 סרטים הוליוודיים שנעשו עד 2001. הוא הסיק כי הוליווד מתייחסת למזרח התיכון ב"מונחים אקזוטיים הטעונים בחוסר אמון, גועל ורגשות שליליים". הסטריאוטיפ הזה כלל מולות מזוקנים, שייחים מיליארדרים, טרוריסטים מחרחרי מלחמה בכאפיות ורקדניות בטן מלאות.

לפי שאהין, ב-2001, השנה שבה בוצעו הפיגועים במגדלי התאומים בארצות הברית, חל מפנה. קליפ ששמו "כוכב הערבים" ביוטיוב מציג לקט מייצג של סטריאוטיפ זה עד אותה תקופה, עם דגש קצת גדול מדי על חשיבותו של צ'אק נוריס בתולדות הקולנוע.

בספר מאת אמאני א' ג'מאל וניידין קריסטין נאבר, "גזע ואמריקאים-ערבים לפני ואחרי אירועי 11.9: מאזרחים בלתי נראים לחפצים נראים", זיהו השניים בצדק שינוי שחל אחרי ספטמבר 2001. לצד עיסוק מרובה בדמות הערבי, הופיעו יותר סדרות וסרטים מהזרם המרכזי, ש"הציגו ערבים באור הומני וסימפטי". סדרות כמו "הסניגור" ו"הרקיע השביעי" (שכבר ירדו משידור) הציגו, לדברי הכותבים, "ערבים שהם מטרות לא הוגנות לאלימות".

כעת כמעט בכל סדרה המציגה דמות ערבית שלילית מקפידים לאזן את התמונה בדמות ערבית שנטמעה בתרבות האמריקאית. כך, למשל, בסדרה "תא רדום" (מ-2005) - שהתסריטאי שלה הוא מוסלמי מאמין, קרמאן פאשה - ישנם ערבים טרוריסטים אך גיבור הסדרה, סוכן אף-בי-איי, היה ערבי. הערבים במקרים אלה הם מי שנטמעו במערב, "אנשים כמונו".

במאמר מאת סולימאן ארטי, "ההתפתחות של הוליווד: ייצוגים של ערבים לפני 11.9, היחסים בין אירועים פוליטיים למושגי ה'אחר'", הוא משרטט מפה של ייצוגים, מתחילת תולדות הקולנוע, ומציין השתקפויות של תקופות משמעותיות בקולנוע: משבר הנפט ב-1973, המהפכה באיראן ב-1979, מלחמת המפרץ הראשונה, סוף המלחמה הקרה (שאחריה נזקקה ארצות הברית לאויב חדש. המוסלמים החליפו את הרוסים), הפיגועים במגדלי התאומים והקונפליקט הישראלי-פלסטיני.

הוא מוכיח כי לאירועים בעולם השפעה משמעותית, שלילית ברובה, היוצרת דה-הומניזציה של הערבים והמוסלמים. אחרי הפלת התאומים, כדי למנוע פגיעה באוכלוסייה ערבית בארצות הברית, הוצגו גם דמויות ערביות חיוביות שאימצו את הדרך המערבית. ייצוג זה, לדברי החוקר, מאשש את צדקת השיטה המערבית - כלומר יש גם ערבים "טובים", שמאמצים תכונות מערביות.

דרך אחרת להתמודדות בחר השחקן טוני שלהוב, כוכב "מונק" שמוצאו לבנוני: הוא מסרב בעקביות לגלם טרוריסטים. לפני כמה שנים אף ערך תחרות בין תסריטאים לכתיבת סיפורים חיוביים עם דמויות ערביות.

בערוץ קומדי סנטרל משדרים מופעי סטנד-אפ של קומיקאים ממוצא ערבי, כולל המונולוג הבא: "שלום, חלקכם לא מכירים אותי. קוראים לי אחמד אחמד, ואני לא יכול לטוס לשום מקום בעולם".

אין ספק שהמרידות הנוכחיות במדינות ערב ישתקפו גם הן בסדרות האמריקאיות, ואולי יתרמו להמשך המגמה של הצגה יותר נאמנה של דמות הערבי לא רק בארצות הברית אלא גם מחוצה לה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולליהאן ועמיתו הרוסי סרגיי לברוב בטהראן, אתמול. איראן מוטרדת לא רק מישראל, אלא גם מהמחאה נגד הממשלה

זרועותיו של התמנון האיראני חשובות יותר מראשו

פרארי קופצת

נהגים בפורמולה 1 חוששים ש"יזדקקו למקל הליכה בגיל 30"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ