די-וי-די | ממזרים חסרי כבוד: "כל ממזר מלך" נותר מדויק גם היום

באמצעות עיתונאי אמריקאי שלא מוצא כאן היגיון, נהג שלא מוכן שיקראו לו נהג ופעיל שלום פנטזיונר שירטט אורי זוהר ב"כל ממזר מלך" דיוקן של ישראל, שנותר מדויק גם היום

נדב הולנדר
נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נדב הולנדר
נדב הולנדר

יורם (יהורם גאון) הוא נהג ששונא שקוראים לו נהג. הוא מגויס על ידי משרד החוץ כדי ללוות בארץ את רוי המינגס (ויליאם ברגר), עיתונאי אמריקאי שמגיע למזרח התיכון יחד עם אשתו (פייר אנג'לי) כדי לכתוב על המלחמה שאולי תפרוץ. כשיורם מנסה לעקוף שיירה של טנקים שחוסמת את הכביש, הוא מפטיר: "בישראל כל ממזר מלך". כאשר המלחמה פורצת, הממזר הזה נקרא למילואים ומגלה תעוזה רבה בשדה הקרב.

אחד מידידו של יורם הוא רפי (עודד קוטלר), בעל מסעדה ופעיל שלום. הוא ממריא במטוס קל למצרים בנסיון לשוחח עם נאצר, ואחרי שובו מפנטז על צעדה של שוחרי שלום לירושלים. בסופו של דבר מגיעים לצעדה שמונה אנשים, רובם תמהונים. רפי משקיע מאמצים רבים בניסיונותיו להתקרב להמינגס - כדי לגייס כסף למיזמי השלום שלו - ולהיצמד לאשתו.

המינגס עצמו מסתובב בישראל ובסביבתה כדי להפוך את רשמיו לכתבות או לספר, אבל שום דבר לא נראה לו הגיוני. "ישראל היא לא מדינה, היא אפילו לא רעיון. היא פשוט אי סדר מאורגן של פרדוקסים", הוא אומר. "כל מה שתגידו על ישראל, גם ההיפך יהיה נכון. לא קיימת אצלם חלוקת מעמדות. גם בצבא שלהם אין הבדלי מעמד, לא מפני שהם כל כך דמוקרטים, אלא מפני שכל אחד חושב שהוא גנרל". בסופו של דבר, כפי שמתברר כבר בתחילת הסרט, הוא נהרג.

"כל ממזר מלך" הוא סרטו של אורי זוהר מ-1968, והוא נכתב עם העיתונאי והתסריטאי אלי תבור (שכתב מאוחר יותר סרטים כמו "צ'רלי וחצי" ו"חגיגה בסנוקר"). השניים נפגשו במקרה בסוף מלחמת ששת הימים והחליטו לכתוב סרט על מה שהתרחש סביבם, מתוך כוונה לתפוש משהו מהלך הרוח הישראלי של אותם ימים.

אם "מציצים", סרטו הידוע ביותר של זוהר, ניסח משהו על ההוויה התל-אביבית של אותה תקופה (ונותר אהוב ומצוטט עד היום), ו"חור בלבנה" (סרטו הארוך הראשון) עסק באבסורד הטבוע בעצם הרעיון של המדינה באמצעות רצף של דימויים קולנועיים פרועים, "כל ממזר מלך" ניסה לומר משהו על הישראליות של תקופתו באמצעות יצירה קולנועית שנועדה לשבור קופות.

לשם כך גויסו תקציבים שהיו חריגים בנוף המקומי ויובאו שחקנים מחו"ל (ברגר לא היה כוכב-על, אבל בואה של אנג'לי לארץ לווה בהתרגשות רבה; לפני כן היא כיכבה לצד קירק דאגלס וג'יימס דין ואף ניהלה עמם רומנים מתוקשרים. שלוש שנים אחרי הסרט, ב-1971, מתה ממנת יתר של תרופות). זוהר, במאי יצירתי ואנרגטי שנהג לעבוד בצורה ספונטנית, הדגים לכל שחקן כיצד עליו לשחק (מה שגרם לגאון, למשל, להצטייר על הבד ככפיל חיוור של זוהר). הוא גם קפץ על הזדמנויות פתאומיות, דוגמת זו שנקרתה בדרכו לתעד תרגיל צבאי של כוחות השריון בנגב. התוצאה היתה סיקוונס מלחמתי ארוך בצורה מוגזמת שנכנס לסרט.

"כל ממזר מלך" זכה להצלחה בבתי הקולנוע ובקרב המבקרים, אבל נשכח כמעט לגמרי מהתודעה. בשבועות האחרונים הוא יצא לראשונה על גבי די-וי-די. צפייה עכשווית מלמדת על חולשותיו העיקרות - בימוי מבולבל ומשחק לא משכנע - אבל גם על מרכיבים מסוימים שהופכים אותו ליצירה מרתקת וראויה לצפייה.

בין היתר שילב זוהר בין אלמנטים בדיוניים לבין פיסות מציאות שנלקחו ממהדורות החדשות, דוגמת סיפורו של אייבי נתן ששימש השראה לדמותו של רפי. הוא גם הביא לתסריט את סיפור הגבורה של טנקיסט שנתקע לבדו בשדה הקרב והמשיך להילחם גם אחרי שנפצע, דמות שהתבססה על יוסי לפר, מגיבורי מלחמת ששת הימים. שילוב כזה בין מציאות לבדיון נהפך אופנתי בקולנוע הישראלי רק שנים רבות אחר כך.

ומעל לכל בולטים הטקסטים שזוהר הכניס לפיהן של הדמויות, מלים שנחשבו קיצוניות בתקופה ההיא וכיום כבר שחוקות מרוב שימוש. למשל, קביעתו של יורם כי "הקיבוץ נגמר והציונות מתה". וכאשר הוא מגלה שהמועדונים התרוקנו, הוא מתלונן במעין פרודיה על הנהנתנות התל-אביבית: "אני לא יודע אם נאצר יהרוג אותנו, את הדיסקוטקים הוא כבר הרג".

דמותו של העיתונאי האמריקאי איפשרה לזוהר מבט מקיף על ההיבריס הישראלי, על הסכסוך ועל הסיכוי הקלוש לפתור אותו בעתיד הקרוב. "יש לי שלוש מסקנות", אומר המינגס: "האחת, נחמד שיש לך דרכון אמריקאי, השנייה, כמה מעייף להיות ערבי, והשלישית, כמה מעיק להיות ישראלי". *

"כל ממזר מלך", אן-אם-סי יונייטד

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ