סרטים בטלוויזיה לסוף השבוע

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

יום האהבה

יס 1, ו', 21:30; שבת, 13:26; הוט גולד, ו', 22:00, 125 דקות

צפייה בסרטו של גרי מרשל ("אשה יפה", "יומני הנסיכה") מ-2010 היא כמו ביקור בפלנטריום: רואים כוכבים, המון כוכבים. אבל בניגוד לפלנטריום, הכוכבים אינם מצטרפים לתמונה שמימית, אלא לפסיפס רומנטי גשמי וחסר חן. אוסף רב של סיפורים מרכיב את הנרטיב של הסרט, שמתרחש כולו ביום ולנטיין הקדוש, אבל הם כה קצרים ושטחיים, שרק הנוסחה שמאחוריהם בולטת. המסר המניע אותם, שלפיו בין שמאמינים ביום האהבה ובין שלא, בסוף מוצאים אהבה, חושף בהדרגה את אופיו המכני. מי לא מופיע בסרט? ג'סיקה אלבה וג'סיקה ביל, ג'וליה רוברטס ואן האתאוויי, שירלי מקליין וקתי בייטס, ג'ניפר גארנר וג'יימי פוקס, אשטון קוצ'ר וטיילור סויפט, פטריק דמפסי ואריק דיין, בראדלי קופר וטופר גרייס. זה לא רק מבטיח יותר ממה שזה מקיים, זה אינו מקיים כלל.

מפאריס באהבה

יס 4, ו', 22:00; שבת, 08:04, 92 דקות

סרט האקשן הגיע לשפל בסרט הזה שהפיק לוק בסון וביים פיליפ מורל ב-2010. לא רק שעלילתו משומשת ומופרכת והבימוי מגושם ומכני, אלא גם יש בו שפע של שובניזם גברי ושנאת זרים. בהשוואה אליו כמה מסרטיו של ארנולד שוורצנגר נראים כשיא של נאורות ליברלית. ג'ון טראבולטה, כשראשו מגולח וסנטרו עוטה זקן תיש, מגלם סוכן סי-איי-אי שבא לפאריס כדי למנוע פיגוע טרור. מצטרף אליו עוזר השגריר האמריקאי בצרפת (ג'ונתן ריס מאיירס), שחולם להיחלץ מעבודתו הפקידותית, שכוללת פילגש סקסית, ולהיהפך לגיבור פעולה. יוצרי הסרט סברו כנראה שהם יצרו סרט פעולה משועשע ומשעשע, אבל נדמה שהם היחידים הסבורים כך (ואולי גם טראבולטה, שנדמה משועשע, אף שלא ברור לגמרי למה. הוא הרי מזמן לא הופיע בסרט טוב, והתייחסותו בסרטו של מורל לבדיחה מתוך "ספרות זולה" רק מבליטה זאת והופכת את התוצאה למביכה במיוחד).

קיד וקסידי

יס 4, שבת, 20:08, 110 דקות

הקומדיה המערבונית של ג'ורג' רוי היל מ-1969 (שיצאה לאקרנים באותה השנה שבה יצאה הגרסה הקולנועית הראשונה והקומית של "אומץ אמיתי") היתה להיט ענק. היא אינה מתיימרת לשחזר את ימי המערב הפרוע כפי שהיו, אלא מעניקה נפח מודרני מחוצף לסיפורם של שני העבריינים, בוטץ' קסידי (פול ניומן) וסאנדנס קיד (רוברט רדפורד), שקורותיהם מייצגות פורקן ומרד בממסד. התוצאה אינה רצינית במיוחד, אבל בעיקר בזכות צמד כוכביה היא רבת חן מהנה ביותר. עם קתרין רוס, בשיא כוכבותה בעקבות "הבוגר", כאשה שבין שני גיבורי הסרט. המלחין ברט בכרך זכה בשני אוסקרים על המוסיקה של הסרט והשיר המושמע בו ("Raindrops Are Falling on My (Head", שהיה ללהיט גדול אף הוא.

פירצה

הוט גולד, שבת, 20:10, 110 דקות

סרטו של בילי ריי מ-2007 מציג את סיפורו האמיתי של רוברט האנסן (כריס קופר), סוכן אף-בי-איי בעל ותק של 25 שנים, שב-2001 התגלה שהוא מרגל למען ברית המועצות והוא נשלח לכלא למאסר עולם. דמותו של האנסן חידתית ומרתקת, וכוחו של הסרט נובע מכך שסיפורו נחשף דרך עיניו של עובד אף-בי-איי צעיר (ראיין פיליפה), שממונה לעוזרו ונדרש על ידי המפקדת שלו (לורה ליני) לחשוף את סודותיו. על בסיס הסיפור הזה יצר ריי סרט מתח אינטליגנטי, שמשרטט מציאות של דמדומים מוסריים. לעומת רוב סרטי המתח העכשוויים, הסרט מתמקד בדמויות ולא בסצינות פעולה סתמיות, ולמרות זאת הוא מרתק ביותר. צוות השחקנים הטוב כולל גם את גרי קול, דניס הייסברט, קתלין קווינלן וברוס דייוויסון.

סיפור קצר על רצח

יס 3, שבת, 22:00, 84 דקות סיפור קצר על אהבה

יס 3, שבת, 23:38, 86 דקות

שניים מפרקי ה"דקאלוג", הסדרה הטלוויזיונית המופתית של הבמאי הפולני קז'ישטוף קישלובסקי, ששודרה לראשונה בסוף שנות ה-80, הוארכו לצורך הקרנתם בבתי קולנוע ושניהם הניבו סרטים מצוינים. "סיפור קצר על רצח" מתעד בחומרה ריאליסטית אדירה מעשה רצח סתמי ואת הוצאתו להורג של הרוצח הצעיר; זהו כתב אשמה נגד כל מעשה הריגה, בין שהוא מבוצע בידי הפרט ובין בידי הממסד. "סיפור קצר על אהבה" עוסק במציצנות ומתאר את מעקבו ההולך ומתעצם של נער צעיר ובודד אחר השכנה הגרה בדירה מולו. שני הסרטים מינימליסטיים ועם זאת עתירי רגש ועוצמה. לא אהבתי את כל מה שקישלובסקרי יצר בהמשך דרכו - הוא מת לפני 15 שנים בדיוק - אבל שני הסרטים האלה הם יצירות מופת.

להיות ג'וליה

יס 1, ב', 17:48, 104 דקות

הבמאי ההונגרי הוותיק אישטוואן סאבו ("התוודעות", "מפיסטו"), שיתארח השבוע בישראל, ביים ב-2004 את הגרסה הקולנועית החיננית הזאת של הרומן "תיאטרון" של סומרסט מוהם, שאת תסריטה כתב רונלד הארווד ("המלביש", "הפסנתרן"). הסרט מציג את סיפורה של שחקנית תיאטרון באנגליה בין שתי מלחמות העולם (אנט בנינג באחד מתפקידיה הטובים ביותר), שמתמודדת בערמומיות מעוררת הערצה עם העובדה שבגלל גילה, מעמדה ככוכבת וכדיווה עלול להתערער. הסרט מבוים בתבונה ניכרת ואת צוות השחקנים משלימים ג'רמי איירונס כבעלה הבמאי הבוגדני של גיבורת הסרט, לוסי פאנץ' כמתחרה הצעירה שלה, ברוס גרינווד כיריב שלה ומייקל גמבון כרוח הרפאים שמנחה אותה בצעדיה.

העלמה שמבון

הוט פריים, ד', 22:00; יס 3, ה', 23:56, 101 דקות

באחרונה הוקרנו בבתי הקולנוע בישראל שני סרטים טובים העוסקים, כל אחד בדרכו ובסגנונו, בבגידה בחיי הנישואים: "מה עוד אני רוצה", סרטו של הבמאי האיטלקי סילביו סולדיני, ו"יום שלישי אחרי החגים", סרטו המצוין של הבמאי הרומני ראדו מונטאן. סרטו של הבמאי הצרפתי סטפאן בריזה מ-2009 - שלא הופץ בישראל - מצטרף אל השניים האלה. באיפוק ועדינות, תוך כדי שימוש בשוטים ארוכים ואפילו מרוחקים, מתאר סרטו של בריזה את התאהבותו של בנאי נשוי (וינסן לאנדון) במורה של בנו (סנדרין קיברלן), שהיא אף נגנית כינור (וזה חלק מהקסם שהיא מטילה עליו). זהו סרט של ניואנסים, שעיקרו מתאר את האופן שבו הבנאי והמורה מנסים להיאבק בהתאהבות המתפתחת ביניהם - מאבק שהוא עיקר הדרמה המתפתחת בסרט. גם אם הוא מעט מינורי מדי, יש בסרט רגעים יפים רבים שהופכים את הצפייה בו לכדאית, לא מעט בזכות צוות השחקנים שכולל גם את אור אטיקה כאשתו של גיבור הסרט וז'אן-מארק טיבו כאביו.

בוליט

הוט פריים, ה', 23:30, 114 דקות

הבמאי הבריטי פיטר ייטס ("תרגילים בהתבגרות", "המלביש"), שמת באחרונה, ביים ב-1968 את הלהיט הזה, שסיפק לסטיב מקווין את אחד מתפקידיו הידועים ביותר. בשיאו של גל המחאה נגד שוטריה של אמריקה, שכונו "חזירים" על ידי דור שלם של צעירים, נהפך מקווין לגיבור פופולרי: שוטר מסן פרנסיסקו, שהוא נון-קונפורמיסט ואויב הממסד כמו הצעירים המוחים בקמפוסים וברחובות אמריקה. העלילה מתארת כיצד אותו שוטר ממונה לשמור על עד מדינה במשפטו של גנגסטר והוא מגלה בהדרגה שמעבידיו מעורבים בניסיון לחסל את אותו עד. ההופעה הכריזמטית של מקווין, הבימוי הסוחף של ייטס (שכולל את מה שנחשב אז למרדף המכוניות המסעיר ביותר שנראה בקולנוע) ויופיה של ז'קלין ביסט, שאף היא מופיעה בסרט, הופכים אותו למוצר בידורי מהנה ביותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מפגינה מול בית המשפט העליון הארה"ב

פסק הדין שביטל את זכות האשה על גופה ראוי לשמש אות אזהרה גם כאן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ