לי יותר קשה: הורים בישראל עסוקים בלתהות אם הם טובים מספיק

נהוג לומר שהורים כיום שמים את הילד במרכז, אבל בארץ התמונה שונה מעט - כך מתברר במחקר שהשווה פעילות בפורומי הורים בישראל ובצרפת

נגה שביט-רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגה שביט-רז

בתום היום הראשון של בנה בכיתה א', שיתפה גולשת ישראלית את חבריה בפורום הורות: "כששאלתי 'אז איך היה היום?' הוא ענה: 'היה יום מאוד מסובך'... אני חושבת שלי היה יותר קשה מאשר לו". פורומים כאלה מספקים תובנות מעניינות על מה שמעסיק הורים. כמה מהן עולות ממחקר חדש שנעשה באוניברסיטת תל אביב, אשר השווה פעילות מקוונת מסוג זה של הורים מישראל ומצרפת.

החוקרת פסקל חן, בהדרכת פרופ' דורית ארם, בחנה ארבעה פורומים בולטים להורים לגיל הרך - שניים בישראל ושניים בצרפת - וליוותה זאת בשאלון אינטרנטי לדיווח עצמי של ההורים. הממצא הראשון - הצפוי למרבה הצער - הדגיש דווקא את המשותף: בשתי המדינות, האמהות היו הכותבות העיקריות בפורומים. בישראל, עם זאת, ניכרה גם השתתפות גברית מסוימת - 9% - לעומת שיעור אפסי בצרפת.

עניין משותף נוסף היה מקומו הראשון בפוסטים, הן בישראל והן בצרפת, של נושא המסגרת הלימודית. ואולם מעבר לכך, ההבדלים בין תוכני הפורומים והשימוש בהם בלטו מאוד.

נושא ההתפתחות הרגשית-חברתית של הילדים היה השני בחשיבותו בפורומים הישראליים, בעוד שבצרפת קיבל רק את המקום הרביעי בדירוג. הגולשים הישראלים, הבחינה חן, דנים בהרחבה במערכות היחסים של הילדים ובפעילויות הפנאי שלהם אחרי שעות הגן, ואף מקבלים על עצמם את האחריות לתחום זה. לדברי חן, בשונה מאשר בצרפת, ייתכן שהצלחתם החברתית של ילדים נתפשת בחברה הישראלית כתוצאה - לפחות חלקית - של פרי השקעתם של הורים.

אשר להורות עצמה, נושא זה נמצא במקום השלישי בחשיבותו בפורומים הישראליים, לעומת המקום החמישי בלבד בפורומים הצרפתיים. לא קשה לשייך זאת לערך המרכזי של המשפחתיות בתרבות ובחברה הישראליות, אך אפשר למצוא הסברים נוספים. "הורות היא סוגיה חברתית מרכזית בשתי התרבויות", אומרת חן, "אך נראה כי בצרפת היא מתמקדת בעיקר בילד ובהתפתחותו כתהליך טבעי, בעוד שבישראל היא מתרכזת גם בהורה כגורם משפיע ומכריע על אלה. העיסוק הרב בהורות בישראל הוא גם תולדה של נורמה תרבותית: הורות היא נושא שלגיטימי לדון בו, להתייעץ ולהתווכח עליו בפומבי".

בסמכות וגבולות - נושאים הוריים לוהטים כיום - דנו רבות בשתי המדינות, אך בישראל עשו זאת פי שלושה מאשר בצרפת. לדוגמה, כותבת אם ישראלית לבת שנתיים וחצי: "...אני מביטה בך (ובכל הורה אחר שזה קורה לו) במבט מחויך של אחים לסבל וחושבת: איזה מזל שזה לשם שינוי לא הבת שלי שצורחת... מה עושים??? אני על הסף... אני מרגישה שאני מאבדת כיוון לגמרי, אני מבולבלת, לא יודעת איך להתנהג אתה, האם זה נכון להעניש? האם זה נכון להפליק בטוסיק (אלוהים עדי שאני קרובה לזה)... אני יודעת שזה לא נכון אבל מה לעשות??? די, אני מיואשת".

לדברי חן, "ההורים הישראלים גדלו בחברה צעירה שבה הם, הוריהם או סביהם עברו הגירה, שואה, רדיפות או מלחמות, וכתוצאה מהניתוק הבין-דורי ומהניכור מתרבות המוצא, ייתכן שהם חווים את גידול הילדים כמשימה מורכבת ורגישה מאוד שבה קשה להם לפתח הורות סמכותית. השתתפות ההורים בפורומים מחזקת את רשת התמיכה שלהם".

אשר לזוגיות בהקשר של הורות, בצרפת דנים בכך פי חמישה יותר מאשר בישראל. גולשות צרפתיות משתפות יותר במצבים של חוסר הסכמה בין בני הזוג, למשל, או בעניין של תמיכה ומעורבות של בן הזוג בגידול הילדים.

אמהות צרפתיות גם מתמקדות יותר בתחום הלמידה של ילדיהן: הוא היה השני בחשיבותו בפורומים הצרפתיים, לעומת המקום השישי באלו הישראליים. אם מצרפת שיתפה, למשל, בחששותיה: "בתי בת 3 וחצי והיא בגן. היא יודעת להעתיק אותיות ולכתוב את שמה לבד. פעם היא חזרה מהגן עם ציור עליו היא חתמה לבד אבל היא כתבה אותו בכתב ראי!! אתן מבינות? אני לא דואגת, אני יודעת שזה זמני, לפחות אני מקווה, חחחחח. זה מצחיק וגדול, כי כדי לכתוב ככה אני צריכה להתרכז. בתי לא מבינה מה הבעיה אבל בכל זאת, שאלתי את עצמי איך זה קורה בכלל?"

וכך, על פי המחקר, בעוד שהורים צרפתים נוטים להתמקד בילד ובהתפתחותו - ישראלים מרבים לתהות אם הם עצמם טובים מספיק.

כתבות מומלצות

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ