אמש בקונצרט: חזון השוויון עוד רחוק

פסטיבל אשה בחולון מציג: מרתון רביעיות כלי קשת, בהפקת פורום המלחינות בישראל

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעם בן זאב

עד לא מזמן, כפי שאבחנה המלחינה הגר קדימה בדברי הפתיחה שלה לקונצרט פורום המלחינות אתמול בבוקר, הייתה המילה "מלחינה" מחוץ לתמונת עולמם של אנשים בישראל. זה כל כך נכון: להתקל ביצירה של מלחינה דמה אולי למפגש עם נהגת אוטובוס, או מנתחת לב: תגובה ראשונית של הפתעה, אחר כך פליאה - שמתחלפות בהדרגה להכרת תודה, ולשמחה בשמחת הנשים ולגאווה על עוד נצחון של הפתיחות והתבונה ושל האומץ לסרב לסטריאוטיפים ומוסכמות. אבל עכשיו, הוסיפה קדימה בדבריה מלאי ההומור, טבעי יותר לשמוע יצירה של מלחינה, ואלו נכללות יותר ויותר בקונצרטים של מוזיקה עכשווית. ל"פורום המלחינות בישראל", אותו ייסדה לפני עשור והנהיגה בשנותיו הראשונות, חלק משמעותי בההתקדמות הזאת - אם כי חזון השוויון בין מלחינות למלחינים בהזמנה וביצוע של יצירות עדיין רחוק.

שבע רביעיות כלי קשת נוגנו בקונצרט, ונתנו הזדמנות לשמוע מוזיקה שנכתבת בישראל עכשיו. לפחות מבחינת החדשנות, המלחינות בישראל לא כל כך שונות מעמיתיהן הגברים: רוב הזמן נשענה המוזיקה על האסתטיקה המסורתית שמשתקפת ברביעיית כלי הקשת, המדיום המורכב והשלם מכולם במוזיקה הקלאסית. בעולם הסגנוני שנפרש מהיידן ועד ברטוק, ברור לגמרי היכן ממוקם כל אחד מארבעת הכלים בהקשר האנסמבל, ולאורך רוב הקונצרט לא קראו המלחינות תיגר על המסורת הזאת: מלודיות בכינור הראשון, חיקויים, נושאים שמנוגנים לחילופין בין הכלים, ליווי בצ'לו, והרמוניה טונאלית בהבעה רומנטית - זה היה הסגנון השליט, למעט ברגעים בודדים וכן ביצירה אחת שלמה, "סוויטה לרביעייה" מאת ריטה מונקוביץ.

טוב היה לשמוע פתאום תפישה צלילית אחרת, ויחסים חדשניים בין הכלים. טוב היה לשמוע גם את חברי הרביעייה שניגנו נהדר בראשות הכנרת הראשונה נטשה שר, מנהיגה מוזיקלית אמיתית.

פסטיבל אשה בחולון מציג: מרתון רביעיות כלי קשת, בהפקת פורום המלחינות בישראל. יצירות מאת יעל אבן חיים, טלי אסא, ריטה מונקוביץ, הדס גולדשמיט-חלפון, יסמין טל, מרינה גלר, וגילה קורקוס. בביצוע נטשה שר ואדי רזניק (כנורות), קטיה פולין (ויולה) ויותם ברוך (צ'לו). תיאטרון חולון

כתבות מומלצות

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ